Studiu: Boala Dengue ar oferi un anumit nivel de imunitate faţă de Covid-19

62146297
Getty

Un nou studiu care a analizat epidemia de coronavirus din Brazilia a descoperit o legătură între răspândirea virusului şi epidemiile din trecut de febră Dengue, scrie Reuters, citat de News.ro.

Studiul sugerează că expunerea la boala transmisă de ţânţari ar putea oferi un anumit nivel de imunitate împotriva Covid-19.

Studiul, coordonat de Miguel Nicolelis, profesor la Duke University, care nu a fost încă publicat oficial, compară distribuţia geografică a cazurilor de coronavirus cu răspândirea bolii Dengue în 2019 şi 2020.

Locurile cu rate scăzute de infecţii cu noul coronavirus şi cu o creştere lentă a numărului de cazuri sunt zone unde au avut loc epidemii intense de febră Dengue în acest an sau anul trecut, a constatat Nicolelis.

”Această descoperire extraordinară ridică posibilitatea unei reacţii imunitare încrucişate între serotipul Flavivirus al dengue şi SARS-CoV-2, arată studiul, referindu-se la anticorpii virusului Dengue şi noul coronavirus.

”Dacă se va dovedi că este corect, această ipoteză poate însemna că infecţia Dengue sau imunizarea cu un vaccin sigur şi eficace pentru Dengue ar putea produce un anumit livel de protecţie imunitară împotriva noului coronavirus”, a adăugat profesorul.

Nicolelis a adăugat că rezultatele sunt interesante în mod special pentru că studiile anterioare au arătat că oamenii cu anticorpi pentru Dengue pot fi testaţi fals-pozitiv pentru anticorpi pentru Covid-19, chiar dacă nu au fost infectaţi cu noul coronavirus.

Studiul, care urmează să fie publicat într-un jurnal ştiinţific, scoate în evidenţă o corelaţie semnificativă între incidenţa, mortalitatea şi rata de creştere scăzute a cazurilor de Covid-19 la populaţiile din Brazilia la care nivelul de anticorpi pentru boala Dengue este ridicat.

Brazilia este pe locul al treilea în lume în funcţie de numărul de infecţii Covid-19, cu peste 4,4 milioane de cazuri, fiind devansată de Statele Unite şi India.

În state precum Paraná, Santa Catarina, Rio Grande do Sul, Mato Grosso do Sul şi Minas Gerais, unde a fost consemnată o incidenţă mare de cazuri Dengue în 2019 şi 2020, Covid-19 a ajuns mult mai târziu la nivelul de trnasmitere comunitară
comparativ cu state precum Amapá, Maranhão şi Pará, care au avut mai puţine cazuri de Dengue.

Echipa a găsit relaţii similare între epidemiile de Dengue şi răspândirea mai lentă a Covid-19 şi în alte regiuni din America Latină, precum şi în Asia şi insule din Oceanul Pacifis şi Oeanul Indian.

Articol recomandat de sport.ro
Chinezii au lansat mașina mai ieftină decât Dacia!
Chinezii au lansat mașina mai ieftină decât Dacia!
Citește și...
Rețeaua privată Regina Maria: Să evităm ca dreptul pacienților la servicii medicale să fie afectat de „experimente”

În lipsa unei analize de impact și a unor date transparente, restrângerea accesului la o infrastructură medicală acreditată ridică întrebări despre cine este în centrul sistemului de sănătate: pacientul sau sistemul.

Tot mai mulți români își monitorizează sănătatea cu dispozitive inteligente care pot semnala afecțiuni medicale

Tot mai mulți români își monitorizează starea de sănătate cu ajutorul dispozitivelor inteligente, precum ceasurile, brățările sau inelele conectate. 

CNAS vrea să introducă o formulă nouă de calcul în sănătate. Accesul pacienților la tratament ar putea fi limitat

Vor fi schimbări în sănătate. CNAS vrea să introducă o formulă de calcul prin care să stabilească dacă spitalele de stat dintr-un județ pot acoperi nevoile pacienților.

Recomandări
Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac pentru funcția de premier al României. Tomac: Voi prezenta un Guvern tehnic

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat joi pe liderul PMP, Eugen Tomac, în funcția de prim-ministru, la aproape o lună după căderea Guvernului Bolojan. 

Cine este Eugen Tomac, premierul desemnat de Nicușor Dan să conducă Guvernul României

Eugen Tomac, europrlamentar și lider PMP, a fost desemnat de președintele Nicușor Dan pentru funcția de premier. 

Ce are de rezolvat urgent noul guvern, indiferent de componența lui. De la calmarea investitorilor, la datoriile către privat

După desemnarea lui Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru, viitorul Guvern se va confrunta cu o listă lungă de urgențe: jaloanele restante din PNRR, nemulțumirile bugetarilor, rectificarea bugetară și plata restanțelor către companii.