Pacienții cronici se pot testa rapid și gratuit, în cel mult 5 zile. Cum funcționează trimiterile în sistem ”monitor”

×
Publicitate

Pacienții cronici care au nevoie periodic de analize ar trebui să-și întrebe medicul de familie dacă au dreptul la trimiteri în sistem ”monitor”. Vorbim despre un tip special de prescripție, care poate include și explorări imagistice.

Aceasta le oferă bolnavilor cu probleme majore, testări rapide și gratuite, în cel mult 5 zile, fără coșmarul de a achita totul din buzunar, când găsesc fondurile de decontări epuizate la laborator.

Un sfert dintre români au boli cronice, iar majoritatea trăiesc de ani buni cu groaza fondurilor epuizate, dacă nu ajung la laborator în primele zile ale lunii.

Pacient: „Trebuie să mergem la început de lună, până pe 5, așa.”

Reporter: Și după 5?

Pacient: „Nu mai e, trebuie să le plătești.”

Însă unii nu și le permit! Și mulți au ajuns direct în spital, în stare gravă, unde au generat costuri uriașe. Casa de Sănătate a ajuns la concluzia că este mai ieftin un sistem special de trimiteri, pentru cei mai bolnavi dintre noi. În prescripțiile ”monitor” se încadrează cei care fac Covid și necesită îngrijiri în spital, pacienții cu cancer, diabet, boli de inimă, boli rare, neurologice și cerebrovasculare.

Medicul de familie semnează și ștampilează trimiterea tip Monitor, apoi pacientul poate lua legătura cu un laborator aflat în contract cu Casa de Asigurări de Sănătate. Trebuie să spună despre ce fel de monitorizare e vorba, ca să fie chemat cât mai repede. Chiar dacă laboratorul a epuizat fondurile din contractul cu Casa, e obligat să facă analizele. Iar decontul va fi realizat printr-un act adițional al contractului inițial.

Dr. Sandra Alexiu, medic de familie: „De exemplu, la pacienții cărora le dăm anticoagulant, noi trebuie să le dozăm o anumită analiză. Și asta lunar. Pacienții ăștia niciodată nu prindeau fonduri și trebuiau să le facă cu plată. La început făceam doar post covid. Ordinul nu era foarte clar, și dacă nu e clar totdeauna ne temem de controale și de amenzi.”

Medicii trebuie sa aleaga pachetul de analize, ecografii sau rmn potrivit patologiei individului și trec sintagma ”monitor” urmata de cifra pachetului.

Adrian Petriu, manager laborator: „Din valoarea pe care o avem contractată cu Casa, cam 30% din pacienți vin prin Monitor.”

Reporter: Dar iau ei din fondurile destinate celorlalți pacienți cu trimitere?

Adrian Petriu, manager laborator: „Nu. Sunt bugete separate.”

Acest buget suplimentar este nelimitat. Așa că au apărut și cazuri de abuz, în care doctorii au indicat pe rețete-monitor fără număr nu doar analize de sânge, ci și cele mai scumpe investigații imagistice pentru persoane care nu aveau dreptul la ele. Casa de Asigurări cercetează aceste situații.

Articol recomandat de sport.ro
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Citește și...
Descoperirea care oferă speranță împotriva unei boli crunte. Compusul pătrunde în creier

O echipă de cercetători din Australia a descoperit, în cadrul experimentelor realizate în laborator, că un medicament care transportă cupru la nivelul creierului reduce în mod semnificativ proteinele toxice asociate cu boala Alzheimer.

Un test poate depista mii de boli genetice la fătul aflat în dezvoltare. Metoda ar putea reduce testele invazive din sarcină

Un nou test de sânge matern care poate detecta mii de afecţiuni genetice grave la fătul aflat în dezvoltare ar putea reduce necesitatea efectuării unor investigaţii invazive în timpul sarcinii, potrivit oamenilor de ştiinţă, scrie The Guardian.

Medicii legiști protestează față de noua lege a salarizării. ”Volumul de muncă a crescut foarte mult, salariile scad”

Nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării, medicii legiști din Baia Mare și Bistrița au intrat joi în grevă timp de două ore. 

Recomandări
Adrian Veștea, așteptat să depună lista de miniștri la Parlament, deși nu are majoritate. Cine ar putea face parte din Guvern

A doua propunere de premier făcută de președintele Nicușor Dan pare să aibă aceeași soartă ca prima nominalizare. PNL a decis să nu sprijine Guvernul Veștea, la fel și USR. Asta în timp ce UDMR își îndeamnă parlamentarii să nu voteze.

„Tăntălău și gogoman". Cum caracterizează Ludovic Orban „triunghiul” Nicușor Dan, Sorin Grindeanu și Adrian Veștea

Fostul consilier al lui Nicușor Dan, Ludovic Orban, face praf decizia șefului statului de a-l desemna în funcția de premier pe Adrian Veștea și îl avertizează pe președinte că este „în cădere liberă" pe rețelele sociale.

Profesorii, scoși în stradă de legea salarizării. Sindicaliștii vor protesta în fața Guvernului și a Parlamentului

Sindicatele din Educaţie organizează acţiuni de protest în faţa sediului Guvernului şi în faţa Palatului Parlamentului, solicitând o salarizare corectă a angajaţilor din acest domeniu şi respingând proiectul de Lege privind salarizarea bugetarilor.