Obezitatea UCIDE. Povestea bucuresteanului care a slabit 80 de kilograme in 10 luni pentru a trai

×
Publicitate

In zece luni a slabit aproape 80 de kilograme si spune ca s-a mobilizat, doar dupa ce a inteles ca obezitatea il va ucide.

Este povestea unui bucurestean care ajunsese sa ia un pumn de pastile ca sa previna un infarct, o criza de diabet si chiar ca sa poata respira.

Din pacate, nu este singurul. Romania a depasit, din pacate, un nedorit prag psihologic: 54% dintre cetateni sunt supraponderali, iar procentele sunt in crestere, in special pentru femei si copii.

In ianuarie, domnul Popescu era la propriu mai mult decat dublu. Un diabetic hipertensiv, care cadea din picioare dupa 50 de metri. La un pas de infarct, ajunsese un pericol real si pentru cei din jur.

La greutatea maxima de 153 de kilograme, domnul Popescu primea 4 injectii cu insulina pe zi, 200 de unitati la care, culmea, devenise nereactiv.

Medicii si-au dat in final seama ca nici cel mai lung ac al seringii nu mai patrundea prin stratul de grasime, care ajunsese la 8 centimetri. Din acelasi motiv si ecografiile erau neconcludente.

Barbatul a slabit cu dieta si operatii aproape 80 de kilograme. Inima, care se dublase ca sa sustina masa crescuta, a revenit la normal.

In prezent, 20% dintre romani sunt obezi. Iar 54% au apucat pe acelasi drum - au cel putin 5 kilograme in plus.

Cele mai socante exemple sunt din randul copiilor care nu pot slabi prin dieta si ajung la chirurgi.

Fara tratament, in cazul copiilor, finalul este dramatic. Acum doua luni, un baietel de 6 ani cu obezitate morbida a murit in urma complicatiilor bolii.

O echipa de specialisti in chirurgia obezitatii, nutritie si diabet a pus la punct un program pilot prin care tratarea celor mai grave cazuri sa fie facuta cu fonduri europene.

Daca rezultatele vor fi pozitive, doctorii vor cere Ministerului Sanatatii tratamente pentru obezitate, privita ca boala metabolica grava cu risc social crescut.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Sărbătoare la FCSB! Tricolorul va fugi după România - Țara Galilor direct la nunta sa cu o senzuală brunetă
FOTO Sărbătoare la FCSB! Tricolorul va fugi după România - Țara Galilor direct la nunta sa cu o senzuală brunetă
Citește și...
Rețeaua privată Regina Maria: Să evităm ca dreptul pacienților la servicii medicale să fie afectat de „experimente”

În lipsa unei analize de impact și a unor date transparente, restrângerea accesului la o infrastructură medicală acreditată ridică întrebări despre cine este în centrul sistemului de sănătate: pacientul sau sistemul.

Tot mai mulți români își monitorizează sănătatea cu dispozitive inteligente care pot semnala afecțiuni medicale

Tot mai mulți români își monitorizează starea de sănătate cu ajutorul dispozitivelor inteligente, precum ceasurile, brățările sau inelele conectate. 

CNAS vrea să introducă o formulă nouă de calcul în sănătate. Accesul pacienților la tratament ar putea fi limitat

Vor fi schimbări în sănătate. CNAS vrea să introducă o formulă de calcul prin care să stabilească dacă spitalele de stat dintr-un județ pot acoperi nevoile pacienților.

Recomandări
Nicuşor Dan a convocat o şedinţă la Constanţa, privind consolidarea apărării pe litoralul românesc

Preşedintele Nicuşor Dan a convocat pentru sâmbătă o şedinţă de lucru dedicată analizării incidentului provocat de dronele marine care au explodat în Portul Constanţa şi în largul Mării Negre.

Filmul exploziei dronei de la Constanța. Pericolul a fost imens: în apropiere se aflau mai multe terminale petroliere

România a fost din nou în alertă după ce o dronă maritimă ucraineană a explodat în Dana 78 a Portului Constanța.

Explozia din Portul Constanța ridică semne de întrebare. General: „Armata rusă a copiat semnalul de navigație, l-a transmis”

Drona maritimă care a explodat în Portul Constanța a pierdut legătura cu operatorii ucraineni - a confirmat Marina Ucraineană.