DSP a cerut ca Maternitatea Giuleşti să nu mai facă internări. Personalul, verificat

×
Publicitate

Maternitatea Giuleşti din Capitală ar putea fi închisă temporar, după ce probele recoltate de Direcţia de Sănătate Publică au arătat că 11 angajaţi sunt purtători de stafilococ auriu.

UPDATE 20:10: DSP şi Ministerul Sănătăţii au cerut stoparea internărilor la Maternitatea Giulesti. 

COMUNICATUL DSP:
Directia de Sanatate Publica București a solicitat Spitalului Clinic de Obstetrică-Ginecologie “Prof. Dr. Panait Sirbu” București să sisteze internarile începând de mâine.

Avand in vedere situatia aparuta in cadrul unitatii spitalicesti privind cazurile de infectii nozocomiale cu Stafilococ Auriu MRSA, precum si faptul ca masurile instituite nu au avut rezultatele asteptate, conducerea DSPMB considera necesare instituirea unor masuri mai severe de combatere si limitare a infectiei cu Stafilococ Auriu MRSA.

Astfel, incepand cu data 30.11.2018 se sisteaza toate internarile in unitatea spitaliceasca. Pe masura ce spatiile vor fi eliberate prin externarea pacientilor, acestea vor fi inchise si se vor aplica procedurile de curatenie si dezinfectie terminala, urmate de efectuarea probelor de autocontrol. Intreg personalul medico-sanitar depistat ca purtator de Stafilococ Auriu MRSA va fi scos din activitate pana cand va finaliza tratamentul specific si probele de recontrol ale exudatelor nazale vor fi negative. Se va efectua exudatul nazal pentru intreg personalul unitatii sanitare, precum si pentru toti pacientii internati in unitatea sanitara. In cazul rezultatelor pozitive pentru pacientii internati vor fi consemnate in biletul de externare inclusiv in scrisoarea medicala catre medicul de familie in vederea instituirii tratamentului adecvat

Citește și
Încă un deces din cauza gripei în România. 84 de persoane au murit de la începutul sezonului
Încă un deces din cauza gripei în România. 84 de persoane au murit de la începutul sezonului

Ministrul Sănătăţii care a cerut un control după ce bacteria periculoasă a fost depistata la mai mulţi bebeluşi născuţi acolo, în lunile octombrie şi noimbrie.

13 copii au fost diagnosticaţi de medicii de la spitalul Grigore Alexandrescu ca fiind infectaţi cu această bacterie, iar unii dintre ei sunt încă internaţi. Iar alţi doi sunt suspecţi. În acest moment şi celelalte maternităţi din Capitală, inclusiv cele private sunt controlate de Direcţia de Sănătate Publică şi Ministerul Sănătăţii.

Analizele au confirmat că 11 asistente angajate la maternitatea Giuleşti sunt purtătoare de stafilococ auriu. Este aceeaşi tulpină a super bacteriei, cum este numită de medici, care a adus la spitalul Grigore Alexandrescu 13 bebeluşi. 

Deocamdată Inspectorii Direcţiei de Sănătate Publică au cerut limitarea internărilor. Iar măsurile nu se vor opri aici.

Sorina Pintea, Ministrul Sănătății: ''Dacă este nevoie nu vom ezita să o închidem temporar... Bebeluşii au fost infectaţi acolo, chiar dacă la externare păreau sănătoşi este o perioadă de incubaţie.'”

Toţi cei 13 bebeluşi au venit pe lume la maternitatea Giuleşti începând cu jumătatea lunii octombrie. La doar câteva zile de la externare, cei mici au ajuns la spitalul de copii Grigore Alexandrescu cu erupții suprainfectate pe piele şi pneumonii.

Mama: ''Când am ieşit cu el din maternitate avea o bubiţă şi mi-a zis că e mai sensibil şi e o iritaţie....Au apărut tot mai multe....''

Mama: ''Miercuri ne-am externat...Joi au început să apară problemele şi vineri am ajuns la Grigore Alexandrescu...''

8 dintre bebeluşi sunt încă internaţi la spitalul Grigore Alexandrescu în secţiile de chirurgie şi pediatrie. Au venit cu infecţii cutanate sau probleme respiratorii. La 6 diagnosticul a fost confirmat, iar pentru 2 încă se fac analize.

Reprezentanţii maternităţii spun că au luat măsuri după ce au fost anunţaţi că bebeluşii născuţi acolo au fost diagnosticaţi cu stafilococ auriu. Au limitat internările pentru a curăţa saloanele, au reinstruit personalul în privinţa procedurilor de curăţenie şi dezinfecţie, dar şi în ceea ce înseamnă igiena mâinilor. Resping totuşi acuzaţia că bebeluşii ar fi luat bacteria din maternitate.

Dr. Doru Pană, purtatorul de cuvânt al maternităţii: ”Erau clinic sănătoşi la externare...S-au dus la spital după cel puţin 10 zile.''

Dar tocmai respectarea regulilor de igienă pare a fi cea mai gravă problemă din maternitate, după cum arată analizele celor de la diorectia de sănătate publică.

O tânără care a născut acum trei săptămâni spune că abia azi au apărut la secţia de nou născuţi măştile pentru vizitatori. Şi că personalul nu respectă regulile de igienă decât atunci când veneau inspectorii de sănătate publică. Întotdeauna, anunţaţi!

Mamă ”E dezamăgitor când unele persoane ştiu ce ar trebui să poarte, dar nu-şi respectă jobul. Infirmiere care lucrează cu copiii şi chiar o parte din asistente. Poate să contamineze copiii.
Reporter: Aparţinătorii purtau toţi măşti, purtau halate de unică folosinţă?
Femeie: Nu. Trebuia să ceri dacă erai bolnav sau puţin răcit''

Specialiștii au denumit stafilococul auriu "superbacteria" pentru c[ este rezistant la multe antibiotice.

Autorităţile continuă controlul la maternitatea Giuleşti, dar şi la celelalte maternităţi din Capitală. Sorina Pintea spune că verificările vor fi extinse în toată ţara.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
”Regina social media” a rupt internetul după ce a reușit o performanță incredibilă
”Regina social media” a rupt internetul după ce a reușit o performanță incredibilă
Citește și...
Încă un deces din cauza gripei în România. 84 de persoane au murit de la începutul sezonului
Încă un deces din cauza gripei în România. 84 de persoane au murit de la începutul sezonului

O persoană a murit săptămâna trecută în România din cauza gripei, a informat joi Institutul Naţional de Sănătate Publică.

Peste 30 de medicamente noi, inclusiv pentru cancer, vor fi gratuite și compensate. Anunțul ministrului Sănătății
Peste 30 de medicamente noi, inclusiv pentru cancer, vor fi gratuite și compensate. Anunțul ministrului Sănătății

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat joi că 33 de medicamente noi intră pe lista de gratuite şi compensate, iar pentru alte 19 medicamente se vor extinde indicaţiile terapeutice.

Studiu: Întreruperea administrării injecţiilor pentru slăbit poate duce la o "recuperare semnificativă a greutăţii"
Studiu: Întreruperea administrării injecţiilor pentru slăbit poate duce la o "recuperare semnificativă a greutăţii"

Persoanele care urmează tratamente împotriva obezităţii, precum Mounjaro sau Wegovy, vor recupera aproape două treimi din greutatea pierdută în termen de un an de la întreruperea injecţiilor, sugerează un studiu citat joi de DPA/PA Media.

Recomandări
Trump: „Cuba va cădea și ea”. Președintele SUA susține că, pentru el, criza cubaneză este „una dintre cele mai mici”
Trump: „Cuba va cădea și ea”. Președintele SUA susține că, pentru el, criza cubaneză este „una dintre cele mai mici”

Președintele american Donald Trump a declarat joi că regimul cubanez se confruntă cu o prăbușire economică, afirmând că Washingtonul a oprit livrările de petrol și de bani către Cuba, ceea ce a slăbit sever statul insular.

Război în Iran, a șasea zi. NATO a confirmat că racheta balistică trasă din statul islamic viza Turcia
Război în Iran, a șasea zi. NATO a confirmat că racheta balistică trasă din statul islamic viza Turcia

Israelul a lansat noi atacuri asupra Teheranului, dar și spre gruparea Hezbollah din Beirut, iar Iranul amenință că va răspunde pentru scufundarea navei sale de război. 

Cât vor costa gazele de la 1 aprilie, după eliminarea plafonării. Noul tarif reglementat de Guvern
Cât vor costa gazele de la 1 aprilie, după eliminarea plafonării. Noul tarif reglementat de Guvern

Ministrul Energiei a declarat că toate facturile la gaze, începând cu 1 aprilie, vor avea un preţ reglementat care nu va depăşi 0,31 lei per kilowatt, preţul plafonat din prezent.