Frica de propria voce. 5 fobii ciudate care iti transforma viata intr-un cosmar

60497407

Unele fobii sunt binecunoscute, cum este, de exemplu agorafobia, frica de spatiile deschise, insa sunt si unele pe cat de stranii, pe atat de insuportabile. Cum ar fi frica de sunete, de somn sau de tot ce te inconjoara.


Fiecare om are o teama de ceva, insa unii dintre noi dezvoltam o teama patologica, numita fobie. Cu unele dintre ele se poate trai, fara probleme prea mari. Exista, insa, unele care par pe cat de stranii, pe atat de incompatibile cu viata in sine. Intr-un articol publicat pe Listverse.com, se descriu cateva dintre aceste fobii care pot transforma viata unui om intr-un cosmar continuu.

Acusticofobia

“Frica morbia de sunete, inclusive de propria voce”

Cum ar putea fi viata unui astfel de om? Traieste intr-o camera cu izolata fonic? Umbla cu dopuri in urechi? Apeleaza la chirurgie ca sa devina surd? Toate acestea par decizii drastice si chiar periculoase in viziunea unora, dar cealalalta alternativa nu e deloc promitatoare: sa traiesti fiind terifiat de sunetul inconjurator, fie ca e un mic bazait sau sunetul indepartat al unui tunet sau chiar propria voce. Si chiar daca un astfel de om isi astupa urechile cu mainile, tot nu scapa de teroare, pentru ca va auzi miscarea propriului sange.

Somnifobia

“Teama de somn”

Este vorba despre ceva indispensabil vietii: somnul. Daca omul poate sta cateva zile nemancat, luptandu-se astfel cu teama de mancare, este greu de imaginat ca un om poate fi functional atata timp fara sa se odihneasca.

somnifobia

Daca stai treaz prea mult timp, apar afectiuni fiziologice si ale functiilor creierului, insa un om care sufera de somnifobie este coplesit de teama de a inchide ochi si a dormi.

Pantofobia

“Frica de tot ce te inconjoara”

Un pantofob isi poate trai viata absolut normal la prima vedere, dar in realitate este urmarit in permanenta de frica teribila ca o forta malefica este prezenta peste tot.

pantofobia

Daca in cazul altor fobii exista o cauza care poate sau nu fi evitata, un pantofob nu poate face nimic ca sa scape de suferinta, pentru ca oriunde s-ar afla, orice ar face, fiecare aspect din viata lui, fiecare gand, fiecare obiect, fiecare relatie, interactiune, mediu inconjurator si moment din viata lui, toate poarta semnul unei forte malefice care il urmareste peste tot.

Epistemofobia (Gnosiofobia)

“Frica de cunoastere”

Frica de cunoastere? Da, intr-adevar, exista oameni care au o frica morbida de asta. Fara scoala, fara educatie, fara invatarea unor lucruri noi! Epistemofobii nu pot invata nimic, cu exceptia situatiei in care vor sa se lupte groaza de a face acest lucru, ceea ce le afecteaza capacitatea de a intelege lucrurile de bun inceput.

Ambulofobia

“Frica de a merge sau de a sta in picioare”

Un ambulofob are o frica teribila de a merge sau de a sta in picioare si sunt nevoiti sa-si traiasca viata intr-un scaun cu rotile, ca se poata deplasa dintr-un loc in altul. Nu toti apleaza insa la un astfel de mod de a se deplasa, asa ca se lupta in permanenta cu frica.

Citeste si:

A spart topurile incasarilor. Care e formatia care castiga 535.000 de dolari pe zi

Video inspaimantator. Cum arata un lac acoperit cu 1 metru de cenusa venita, parca, din iad

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Vizita la dentist, obligatorie si pentru cei mici de doua ori pe an

Vizita la dentist este obligatorie si pentru micuti. Trebuie programata de doua ori pe an si imediat dupa aparitia dintilor.

Mai ceva ca anorexia: Boala care macina tot mai multe gravide din intreaga lume

O vorba veche spune ca femeile gravide trebuie sa manance pentru doi in timpul sarcinii. Dar in realitate lucrurile sunt total diferite in tot mai multe parti ale lumii. Astfel ca tot mai multe ajung sa sufere de mamorexie.

Un program strict de alimentatie al bebelusului ar putea declansa obezitatea

Un nou studiu sugereaza mamelor sa-si hraneasca bebelusii doar atunci cand acestia solicita zgomotos biberonul sau bolul cu cereale.

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.