PSD va depune motiunea de cenzura: Romania, un fleac, au ciuruit-o!

60421541

Asa se numeste motiunea de cenzura elaborata de PSD: Romania, un fleac, au ciuruit-o! Documentul va fi depus in Parlament in data de 17 mai si va viza situatia dezastruoasa a economiei romanesti.

 

Primii care au anuntat ca depun o motiune de cenzura impotriva Guvernului au fost liberalii - si tot din cauza situatiei in care se afla economia Romaniei.

Iata insa ca si social-democratii se gandesc la acelasi lucru, cu o mica diferenta: ei au fost putin mai harnici si au terminat de redactat textul motiunii.

Documentul va fi prezentat in Parlament in data de 17 mai, cand vor fi "comemorate patru luni, trei saptamani si doua zile" de la investirea actualului Guvern, dupa cum a anuntat senatorul Lia Olguta Vasilescu.

Bineinteles, PSD va avea discutii cu conducerea PNL pentru a obtine sprijin parlamentar.

Vasilescu a mai precizat ca, in cele 40 de pagini ale textului motiunii de cenzura, social-democratii acuza consecintele salarizarii unitare in sistemul bugetar, cresterea somajului, colapsul social, "transporturile in pana", masurile "imaginare" anticriza, "agricultura in sapa de lemn", "egalitatea de sanse doar pentru gasca portocalie", "Romania, o republica a procurorilor".

Conform sursei citate, in motiune se arata ca "economia Romaniei este in prapastie", insa decizia finala asupra textului acestui document se va lua in sedinta BPN de luni.

Articol recomandat de sport.ro
A părăsit Rusia după ce a cerut neutralitate
A părăsit Rusia după ce a cerut neutralitate
Citește și...
Fost premier al României, despre ratingul suveran al României: ”Fascinant cum lucrează propaganda”

Fostul premier al României, Florin Cîțu, care a fost și ministru al Finanțelor, a comentat, sâmbătă, ”pericolul” prin care a trecut România, care a ajuns ”la un pas de junk”, adică de a fi retrogradată de agențiile de rating.

Băsescu, despre criza energetică: Lumea se uită la România dacă vrea să vadă ce înseamnă să fii prost. Panarame de miniștri

Toți miniștrii Energiei și premierii care au luat până acum decizii de închidere a unor capacități de producere a energiei fără să pună altceva în loc sunt vinovați de criza actuală din România, spune fostul președinte Traian Băsescu.

Nicuşor Dan, după reconfirmarea ratingului României: În ciuda zgomotului politic, România funcţionează. E mult scandal inutil

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, sâmbătă, după reconfirmarea ratingului de ţară, că, în ciuda zgomotului politic, România funcţionează, dintre legile importante mai fiind de adoptat doar Legea salarizării. 

Recomandări
Nivelul Dunării scade îngrijorător. Armata va detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Operațiuni urgente pe Dunăre. Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar duminică, 02 august, vor detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă.

Guvernul cere reducerea consumului de energie. România încearcă să evite importurile mari în următoarea perioadă

Guvernul caută soluții pentru ca România să importe cât mai puțină energie electrică în următoarea lună. Instituțiile de stat vor fi obligate să reducă din consum, iar cele private sunt îndemnate să își mute activitățile din orele de vârf.

La următoarea evaluare este posibil ca România să nu mai scape de retrogradarea la ”junk”. Acum am evitat la limită

România a evitat, pentru moment, retrogradarea în categoria statelor nerecomandate pentru investiții. Agenția de evaluare financiară Fitch ne-a păstrat ratingul de țară.