Marian Vanghelie este acuzat de mita electorala!

×
Publicitate

UPDATE: Marian Vanghelie a avut o zi proasta. Primarul sectorului 5 este acuzat de mita electorala. Procurorii Parchetului General cred ca in turul al doilea al prezidentialelor, social democratul, ar fi oferit bani alegatorilor.

Marian Vanghelie a petrecut aproximativ o ora in compania procurorilor si a raspuns mai multor intrebari. El a declarat la iesire ca in acest dosar are calitatea de "faptuitor" dar si ca este obisnuit ca impotriva lui sa fie depuse astfel de plangeri.

Pe numele sau ar exista alte 7-8 dosare de acest gen. Primarul sectorului 5 este banuit ca alaturi de alti membri PSD printre care si Aura Vasile i-ar fi stimulat financiar pe alegatori.

La iesirea din sediul Parchetului, liderul PSD a spus ca procurorii l-au intrebat in legatura cu eventuale infractiuni de mita electorala din timpul turului doi al campaniei pentru alegerile prezidentiale din 2009 si ca dosarul a inceput in urma mai multor sesizari provenite de la "unii colegi".

"Unele persoane spun ca eu as fi fost atat in sectii de votare din Bucuresti, cat si in sectii din Ilfov pentru a oferi mita electorala oamenilor". - a spus Vanghelie.

El a mai declarat ca pe numele sau au fost pornite mai multe dosare vizand aceasta infractiune, "cam 7-8", dar care s-au inchis, precizand ca acesta ar fi ultimul care a ramas in lucru la procurorii Parchetului instantei supreme.

Presedintele PSD Bucuresti a mai spus ca plangerile care au stat la baza acestei anchete au vizat "toata conducerea centrala a PSD".

"Toti acesti colegi ai mei au fost sau vor veni pentru a da declaratii in acest dosar", a mai precizat Vanghelie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
PSD va depune motiunea de cenzura: Romania, un fleac, au ciuruit-o!

Asa se numeste motiunea de cenzura elaborata de PSD: Romania, un fleac, au ciuruit-o! Documentul va fi depus in Parlament in data de 17 mai si va viza situatia dezastruoasa a economiei romanesti.

Basescu: Taiem 25% din salariile bugetarilor, 15% din pensii si somaj!

UPDATE: Am intrat in era masurilor dure si mai ales dureroase. Dupa trei zile de speculatii si temeri, presedintele Romaniei arunca bomba, iar tara este pe cale sa dea in clocot.

Sa nu se mai planga nimeni! Anca Boagiu zice ca romanii o duc mai bine

Cine se plange ca o duce rau in Romania inseamna ca e pe alta lume! Cam asa s-ar putea spune acum, dupa ce vicepresedintele PDL Anca Boagiu a facut cateva declaratii despre situatia actuala a Romaniei.

Recomandări
Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.