Marko Bela: Degeaba ii cerem lui Tokes sa plece si din PE, nu avem instrumente sa il retragem

Laszlo Tokes si Marko Bela

Vicepremierul Marko Bela sustine ca UDMR nu are nicio posibilitate de a-l retrage din Parlamentul European pe Tokes Laszlo - care a demisionat din Uniune, pe lista careia a fost ales - si "degeaba" i-ar cere sa plece.

Marko Bela este de parere ca ar fi corect ca Tokes Laszlo sa plece si din Parlamentul European, dupa ce

a demisionat din UDMR

, insa Uniunea nu are nicio posibilitate de a-l retrage din PE pe Tokes si "degeaba" i-ar cere sa plece.

"Corect ar fi sa plece si din Parlamentul European, dar noi nu avem niciun fel de instrumente de a obtine o astfel de decizie. Deci dupa ce un europarlamentar e ales, are un mandat plin si puterea de a decide daca merge pana la capatul mandatului sau nu. Deci partidele pe lista carora a ajuns europarlamentar nu au nicio posibilitate de a-l retrage. Degeaba ii solicitam (sa plece), ca tot acolo ajungem. De ce credeti ca domnul Tokes ne asculta?", a spus Marko Bela.

Marko a apreciat ca UDMR este in acest moment singura formatiune reprezentativa a comunitatii maghiare si ca "nici Tokes, nici altii n-au reusit pana in momentul actual sa ofere o alternativa fata de ceea ce face UDMR".

Citește și
Laszlo Borbely
Laszlo Borbely: Demisia lui Tokes vine prea tarziu si dovedeste fatarnicia acestuia

El a refuzat sa raspunda la intrebarea daca crede ca ar mai fi posibila o coalitie a formatiunilor maghiare la alegeri.

"Eu cunosc o singura formatiune politica care intr-adevar este reprezentativa, e UDMR, restul nu prea au proba electoratului. Nici domnul Tokes, nici altii n-au reusit pana in momentul actual sa ofere o alternativa fata de ceea ce face UDMR. Sa ofere alte solutii, alte instrumente, sa ne spuna cum ar trebui sa facem altfel si asa mai departe", a spus el.

Laszlo Tokes si-a anuntat demisia din UDMR, sustinand ca nu este de acord cu pozitia permisiva a Uniunii privind investitia de la Rosia Montana, comportamentul unor deputati UDMR ce incearca sa zadarniceasca activitatea ANI, participarea UDMR la guvernare de dragul puterii si "practica bazata pe interese obscure de partid".

La alegerile pentru Parlamentul European din 2007, Tokes a candidat ca independent si a fost ales eurodeputat, iar in 2009 a candidat pe primul loc pe lista comuna a UDMR si CNMT, numita "Lista Solidaritatii" pentru Parlamentul European, fiind ales eurodeputat. El a fost ales apoi vicepresedinte al PE.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Mesajul premierului Mihai Razvan Ungureanu cu ocazia Zilei Nationale a Ungariei
Mesajul premierului Mihai Razvan Ungureanu cu ocazia Zilei Nationale a Ungariei

Premierul Mihai Razvan Ungureanu transmite comunitatii maghiare ca protectia drepturilor minoritatilor nationale, in vederea pastrarii si promovarii identitatii etnice si culturale, este un obiectiv principal pe care si l-a asumat.

Laszlo Borbely: Demisia lui Tokes vine prea tarziu si dovedeste fatarnicia acestuia
Laszlo Borbely: Demisia lui Tokes vine prea tarziu si dovedeste fatarnicia acestuia

Vicepresedintele politic al UDMR Laszlo Borbely a declarat ca demisia lui Laszlo Tokes a venit prea tarziu si dovedeste fatarnicia acestuia.

Laszlo Tokes a DEMISIONAT din UDMR. Sustine ca e suparat pe pozitia Uniunii fata de Rosia Montana
Laszlo Tokes a DEMISIONAT din UDMR. Sustine ca e suparat pe pozitia Uniunii fata de Rosia Montana

Laszlo Tokes a reclamat, printre altele, pozitia permisiva a UDMR in ceea ce priveste investitia de la Rosia Montana. De asemenea, el s-a plans de comportamentul unor deputati ai Uniunii.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO
O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare neașteptată de la Papa Leon al XIV-lea, ca răspuns la un desen prin care se ruga pentru copiii afectați de război.