Marcel Boloş: În toamnă intenţionăm să deschidem renegocierea PNRR pe pensii

62113736
Pro TV

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, a declarat, vineri, despre renegocierea PNRR pe pensii, că în această vară de foc, în lunile iulie şi august, pregătesc strategia de negociere.

În toamnă intenţionăm să deschidem renegocierea, depinde de mandatul pe care îl primim de la coaliţie, a mai spus ministrul.

”Noi în această vară de foc, aş putea să spun, în lunile iulie şi august, ne pregătim strategia de negociere. Pachetul de măsuri cu care va fi mandatat Guvernul Românei şi mMnisterul proiectelor europene, îl vom face cunoscut la momentul la care vom fi mandataţi de către Guvern şi de către coaliţie”, a spus Marcel Boloş, citat de News.ro.

El a precizat că ”la sfârşitul verii trebuie să avem temele făcute pentru ca cei care negociază să fie pe poziţie de forţă, şi să aibă toate argumentele necesare pentru a duce negocierea la bubn sfârşit”.

”Facem demersurile necesare pentru ca regulamentul Comisiei Europene, care este în procedură de aprobare, să poată să fie modificat pentru ca noi să putem prelua ce este prioritar în peroada de criză, la finanţare. Menţionez, discutăm despre independenţa energetică, criza privind securitatea alimentară şi competititiatea economică, susţinerea mediului de afaceri. Sunt priorităţi la care România trebuie să adere. Dacă vom primi acest mandat de la guvern şi coaliţie, ne vom conforma. În toamnă intenţionăm să deschidem renegocierea, asta depinde de mandatul pe care îl vom primi de la coaliţie”, a spus Boloş.

El a arătat că acest pachet de măsuri pe care îl gândesc pentru renegociere va cuprinde şi componenta de securitate alimentară, dacă vor fi mandataţi în acest fel.

”Însă negocierea nu se va putea face, cu siguranţă pe părţi, ci va fi nevoie să avem o negociere pe întreg pachetul de măsuri şi aşa să putem ajusta PNRR cu nevoile din criză”, a mai spus Marcel Boloş.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Ciucă: Preţurile la carburanţi au scăzut. Este obligatoriu ca ANPC, ANAF şi Consiliul Concurenţei să urmărească situaţia

Preţurile la carburanţi au scăzut, este o realitate care se vede în dimineaţa aceasta în benzinării, a afirmat vineri premierul Nicolae Ciucă.

România aprobă, ca de obicei, în ultima clipă legile care-i dau acces la banii UE. Câte miliarde de euro zac nefolosite

România încearcă din nou să bifeze pe ultima sută de metri țintele europene din cadrul Planului Național de Redresare. Înainte cu o zi de termenul limită, au fost adoptate nouă legi care ne-ar scăpa de birocrație.  

Klaus Iohannis: Este posibil ca până la sfârşitul anului să se ridice MCV

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, că a discutat cu vicepreşedintele Comisiei Europene pentru valori şi transparenţă, Vera Jourova, despre ridicarea Mecanismului de Cooperare şi Verificare (MCV).

 

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.