Lucian Croitoru, CV de premier

×
Publicitate

UPDATE: Lucian Croitoru, consilier pe probleme de politica monetara al guvernatorului BNR, este un doctor in economie care a ocupat in guvernele postdecembriste numai posturi de consilier, lucrand in paralel pentru institutii precum FMI.

Lucian Croitoru are 52 de ani si, potrivit CV-ului oficial, are o vechime de 11 ani in BNR, in prezent fiind consilierul pe probleme de politica monetara al guvernatorului Bancii Nationale, post pe care il detine din septembrie 2007 si pe care l-a mai ocupat in 1998 - 2003. S-a nascut la 13 februarie 1957, in Otopeni.

In perioada 1979 - 1982 a urmat cursurile Academiei de Studii Economice Bucuresti – Facultatea de Planificare si Cibernetica Economica, iar in 1995 a obtinut diploma de doctor in economie.

Din septembrie 2003 pana in iulie 2007 a fost consilier principal al Directorului Executiv al FMI pentru Armenia, Bosnia Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cipru, Georgia, Israel, Olanda, Republica Macedonia, Moldova, Romania si Ukraine, avand peste 200 de interventii la board-ul institutiei.

Tot in 2003, incepe o relatie cu Lacramioara Isarescu, fiica guvernatorului Bancii Centrale. Se logodesc, iar idila tine cativa ani. Se intorc in tara, iar drumurile lor se despart. El continua sa ii fie alaturi de tatal ei.

Intre 1995 si 1996 a fost consultant Bucharest Investment Group, dupa care, pana in 1997, a fost partener in programul "Firms, Banks and Financial Distress in Central and Eastern Europe" al PHARE pentru Romania, Bulgaria, Marea Britanie si Grecia, pozitie in care revine, din ianuarie 2001 si pana in mai 2002, ca partener, de aceasta data in programul de cercetare "Public finance in transition countries: problems of compliance, opportunism and soft budget constraints" al PHARE pentru Romania, Ungaria, Marea Britanie si Grecia.

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Tara fierbea, pesedistul Craciun petrecea in Bilbao! A lipsit la vot!

Motiunea de cenzura initiata de PNL si UDMR si sustinuta de PSD a fost adoptata, 254 de parlamentari pronuntandu-se in favoarea documentului si 176 "impotriva", 4 voturi fiind anulate.

Basescu catre PDL-isti: Sunteti nebuni?Cum sa nominalizez un premier demis?

Presedintele Traian Basescu le-a spus democrat-liberalilor prezenti, marti, la Cotroceni, la consultarile de dupa adoptarea motiunii de cenzura, ca nu-l poate nominaliza ca premier pe Emil Boc.

Lucian Croitoru de la BNR, vehiculat pentru functia de prim-ministru

Lucian Croitoru, consilier al guvernatorului BNR, este vehiculat, in interiorul PD-L, printre posibilii premieri tehnocrati la care s-ar gandi presedintele Traian Basescu.

Recomandări
Două drone UAV, distruse de Armata Română în zona Neptun Deep. Au fost găsite în derivă în Marea Neagră

Două drone UAV, tip Gerbera, au fost distruse în această după-amiază de scafandrii EOD ai Armatei Române, în zona economică exclusivă, la ~90NM distanță travers de Constanța, în zona Neptun Deep, a anunțat Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării.

România se pregătește să închidă și Reactorul 2 de la Cernavodă. De unde luăm energie și cum e afectată populația

Criza din energie ia amploare. Estimările actuale ale debitelor Dunării arată că joi dimineață ar putea fi oprit și cel de-al doilea grup de la Cernavodă. Pregătirile au început deja, pentru ca deconectarea să fie una controlată. 

Pîslaru: Zilele următoare sunt decisive pentru Legea salarizării. „Am primit mandat să închid discuțiile cu sindicatele”

Ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, afirmă că, în urma discuţiilor care au avut loc, marţi seară, la Palatul Cotroceni, pe tema proiectului legii salarizării unitare nu s-a ajuns la un acord.