Baconschi: "Presedintele nu mi-a reprosat nimic. Am platit pentru declaratiile facute"

60544301

Teodor Baconschi a fost revocat, luni, din functia de ministru al Afacerilor Externe, pentru declaratiile sustinute de acesta la adresa protestatarilor.

Teodor Baconschi a declarat, marti, ca postarea de pe blogul sau in urma careia a fost demis din functie "a fost o greseala" si ca a "platit" pentru ea

Teodor Baconschi a spus ca intalnirea cu presedintele Traian Basescu a fost "indelungata, foarte calduroasa" si ca seful statului nu i-a reprosat "absolut nimic".

"Am abordat chestiuni legate de viitorul Romaniei si al politicii romanesti. Nu mi-a reprosat absolut nimic. Nu ma victimizez in niciun fel. Decizia ii apartine premierului", a declarat Teodor Baconschi.

Fostul ministru de externe Teodor Baconschi a declarat, marti, raspunzand unei intrebari, ca nu i se pare normal ca a fost demis in timp ce se afla in misiune in strainatate, el spunand ca a fost surprins un pic de procedura. Intrebat cum comenteaza faptul ca jurnalisti rusi au scris ca demiterea sa in conditiile in care se afla in misiune la Bruxelles a fost un gest pueril, Baconschi a raspuns: "Pueril? Nu mi-am propus sa-i contrazic neaparat pe jurnalistii rusi".

Intrebat apoi daca i se pare normal ca a fost demis in timp ce se afla in misiune in strainatate, el a raspuns: "Nu. Cred ca orice decizie politica pe care o respect ca membru al unui executiv, al unui partid politic poate fi anuntata in cadrul partidului, ca sa zic asa, daca ea a fost validata printr-o dezbatere statutara. M-a surprins un pic procedura".

Fostul ministru de externe a vorbit si despre stadiul relatiilor externe pe care Romania le are cu celelalte state, acum la final de mandat.

"In decembrie 2009 am mostenit o relatie foarte tensionata cu Italia. Azi e primul stat care a ridicat restrictiile pentru romani pe piata muncii. Germania a devenit unul dintre cei mai apropiati parteneri in UE. Dupa un moment tensionant in 2010, am adus relatiile cu Franta in matca lor fireasca. Las in urma o relatie bilaterala senina. Cu Marea Britanie am avut un dialog excelent", a declarat Baconschi.

Cat priveste relatiile Romaniei cu Republica Moldova si Ucraina, fostul ministru spune ca "s-au normalizat".

"Singurul esec care mi s-a imputat este intarzierea aderarii Romaniei la Schengen. Romaniei i s-a reprosat coruptia din vami si justitie", a punctat Baconschi.

Teodor Baconschi a revenit in tara, marti la pranz, de la Consiliul Afaceri Externe, de la Bruxelles. Imediat dupa ce a revenit la Bucuresti, el a plecat la Palatul Cotroceni pentru o discutie cu seful statului.

De altfel, Teodor Baconschi a anuntat inca de luni ca se va intalni marti cu seful statului, la revenirea in tara. El a fost revocat din functia de ministru al Afacerilor Externe, pentru declaratiile sustinute de acesta la adresa protestatarilor, a anuntat, luni, in Parlament premierul Emil Boc.

La momentul anuntului facut de Emil Boc in plenul Parlamentului, Teodor Baconschi se afla la Bruxelles chiar in Consiliul Afaceri Externe.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
Citește și...
Olguța Vasilescu: Voturile obținute de Adrian Veștea, punctul de plecare pentru guvernul lui Sorin Grindeanu

Olguta Vasilescu a explicat că voturile obținute de Adrian Veștea atunci când a încercat să obțină învestitura cabinetului său în Parlament reprezintă un punct de pornire pentru guvernul lui Sorin Grindeanu.

Simona Bucura-Oprescu a fost aleasă preşedinte al Organizaţiei de Femei a PSD. 443 de delegate au votat pentru

Simona Bucura-Oprescu, deputat şi fost ministru al Muncii, a fost aleasă, sâmbătă, în funcţia de conducere a Organizaţiei de Femei a Partidului Social Democrat.

PSD are deja programul de guvernare pentru Sorin Grindeanu, dar încă nu și-a asigurat o majoritate în Parlament

PSD a terminat de scris programul de guvernare, asta înainte ca Sorin Grindeanu să aibă o majoritate care să-i asigure învestirea în Parlament.

Recomandări
De aproape două luni, România este condusă de un Guvern demis în Parlament. De ce nu expiră interimatul miniștrilor

La aproape două luni de la declanșarea crizei politice, România continuă să fie administrată de un Guvern interimar, în timp ce mai multe ministere sunt conduse de miniștri care au preluat și alte portofolii după demisia reprezentanților PSD. 

Cod roșu de caniculă în aproape toată țara. Temperaturile ajung până la 41 de grade

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o nouă avertizare Cod roșu de caniculă extremă, valabilă de luni dimineața până miercuri, în trei sferturi din țară, inclusiv în București.

România, printre cele mai ieftine țări din UE. Motivul pentru care românii nu simt acest avantaj la cumpărături

Date oficiale arată că mai toate sunt ieftine în România, dacă ne comparăm cu majoritatea țărilor Uniunii Europene.