România are, din nou, Guvern „plin”. Executivul Bolojan a fost votat în Parlament. Opoziția a ieșit de la vot

×
Codul embed a fost copiat

Guvernul Bolojan a fost votat în Parlament. Noul executiv a trecut cu 301 voturi în favoarea sa și 9 voturi „împotrivă”. Liderii partidelor care îl susțin au semnat de dimineață protocolul coaliției de guvernare. 

Coaliția este formată din PSD, PNL, USR, UDMR și grupul minorităților naționale. 

Liderii partidelor au semnat protocolul de guvernare în biroul premierului desemnat Ilie Bolojan. Aceștia s-au înțeles ca, din aprilie 2027, să vină în fruntea Executivului un premier social-democrat.

Ilie Bolojan, premier desemnat: „Indiferent de conflictele din trecut, în fața acestei situații dificile generată de criza bugetară, am avut maturitatea și responsabilitatea să ajungem la un acord politic care să asigure o guvernare stabilă în România.”

Petrişor Peiu, liderul senatorilor AUR, acuză coaliţia că a redus Opoziţia la tăcere, trimiţând programul de guvernare şi lista miniştrilor cu doar 90 de minute înainte de audieri, ceea ce consideră o sfidare a democraţiei şi a rolului parlamentar.

Citește și
Ilie Bolojan
Congres USR - Ilie Bolojan: „Vremea vorbelor a trecut. Foarte probabil că acest Guvern va fi unul de sacrificiu”

„Astăzi, democraţia din România a căzut sub nivelul din Belarus. Puterea, constituită din 75% din voturile din Parlament, a trimis programul de guvernare către Parlament şi lista miniştrilor propuşi să facă parte din noul cabinet cu doar o oră şi jumătate înainte de începerea audierilor.

Audierile au fost fixate la doar 30 de minute pentru fiecare ministru. Şi din cele 30 de minute, tactica lor a fost ca jumătate din timp să fie alocat ministrului, pentru a prezenta programul de guvernare, care oricum fusese trimis de-abia, iar din cealaltă jumătate, alocată întrebărilor parlamentarilor, opoziţia a fost împiedicată să pună întrebări în foarte multe comisii”, a transmis senatorul AUR.

Măsurile agreate în noua coaliție de guvernare

Liderii au convenit și asupra unor măsuri de reducere a cheltuielilor statului. ANAF, Antifrauda și Vama ar urma să aibă șefi, iar responsabilii vor renunța la o serie de privilegii fiscale.

Reporter: „Va supraviețui această coaliție?”

Sorin Grindeanu, președintele interimar al PSD: „Da, va supraviețui. PSD intră, din perspectiva noastră, cu responsabilitate și cu onestitate.”

Reporter: „Sunteți pregătit să demolați sinecuri și privilegii?”

Sorin Grindeanu: „Da, suntem de acord cu Bolojan.”

Dominic Fritz, președintele USR: „USR intră în această coaliție cu speranță și voința să reclădim încrederea cetățenilor în instituțiile democratice și să reaprindem ambiția RO de a-și atinge potențialul.”

Un guvern cu vicepremieri

Noul guvern va avea cinci vicepremieri, dintre care unul responsabil cu reforma, în persoana lui Dragoș Anastasiu.

Kelemen Hunor, președintele UDMR: „Statul înseamnă o cură de slăbire – sunt multe instituții supradimensionate, cu cheltuieli uriașe.”

La ministerele care revin PNL, doi titulari rămân neschimbați: Daniel David la Educație și Cătălin Predoiu la Interne. Finanțele vor fi preluate de Alexandru Nazare, care va renunța la mandatul din Consiliul de Administrație BNR. Iar Dragoș Pîslaru ar urma să se ocupe de Fondurile Europene.

Din partea PSD, vicepremier rămâne Marian Neacșu. La Sănătate este propus fostul secretar de stat Alexandru Rogobete.

Împărțirea ministerelor din noul guvern

La Justiție și Agricultură rămân Radu Marinescu și Florin Barbu, în timp ce la Muncă, Energie și Transporturi sunt propuși Florin Manole, Bogdan Ivan Gruia și Ciprian Șerban.

Din partea USR, la Mediu este Diana Buzoianu, în prezent vicepreședintă a Comisiei pentru Mediu din Camera Deputaților. Oana Țoiu ar putea conduce Ministerul de Externe. La Apărare este propus Ionuț Moșteanu. La Digitalizare și Economie este Radu Miruță, președintele Comisiei pentru IT din Camera Deputaților.

La UDMR, la Dezvoltare ar urma să rămână Cseke Attila, iar la Cultură este propus Demeter Andras.

Tensiuni în Parlament

Parlamentarii AUR s-au ridicat și au plecat. Au spus că nu vor să participe la dezbaterile care au loc înainte de votul de încredere. Asta după ce George Simion a avut un discurs în plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului. 

La începutul acestei ședințe, Ilie Bolojan, premierul desemnat, a prezentat și prioritățile pe care le are noul mandat pe care le propune, a vorbit despre ordine în finanțele publice, bună guvernare și respect pentru cetățenii țării noastre.

Ilie Bolojan a explicat că programul pe care îl propune nu este unul populist. Vor fi măsuri nepopulare pe care intenționează să le ia, însă sunt necesare pentru economia țării. De asemenea, a spus că ar trebui ca guvernanții să își ceară scuze față de români pentru situația în care a ajuns țara.

Înainte de această ședință a avut loc audierile celor propuși pentru funcțiile de miniștri. Toți cei 16 au fost audiați în aproximativ trei ore și cu toții au primit un aviz favorabil. Însă, trebuie menționat că acest aviz din partea comisiilor de specialitate este unul consultativ și ce contează este votul de încredere pe care, spuneam, îl cer viitorii miniștri viitorul cabinet, în plenul Parlamentului.

Și în această privință, coaliția nu prea are emoția asta pentru că au nevoie de jumătate plus unu dintre voturi ca să treacă viitorul Executiv, iar ei în acest moment vorbim despre PSD, PNL, USR, UDMR și grupul minorităților au două treimi din toate voturile din Parlament.

Dacă vor trece astfel de acest pas, atunci ar urma ca noii miniștrii și Ilie Bolojan să depună jurământul în fața președintelui, la Cotroceni, chiar luni seară și apoi ar urma să aibă chiar și prima ședință de guvern la Palatul Victoria.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Guvern pe repede înainte: luni- audieri și învestitură în Parlament, marți- jurământ la Cotroceni și prima ședință
Guvern pe repede înainte: luni- audieri și învestitură în Parlament, marți- jurământ la Cotroceni și prima ședință

Noul guvern ar putea primi luni votul Parlamentului, a anunțat premierul desemnat Ilie Bolojan. Cele 4 partide și grupul minorităților care îl susțin au ajuns la un acord. Vor fi cinci vicepremieri în loc de trei, potrivit unor surse politice.  

Congres USR - Ilie Bolojan: „Vremea vorbelor a trecut. Foarte probabil că acest Guvern va fi unul de sacrificiu”
Congres USR - Ilie Bolojan: „Vremea vorbelor a trecut. Foarte probabil că acest Guvern va fi unul de sacrificiu”

Premierul desemnat Ilie Bolojan a avertizat, la Congresul USR, că guvernul său va fi unul de sacrificiu, pregătit să elimine privilegii și cheltuieli inutile, și că urmează o perioadă dificilă pentru români.

Sorin Grindeanu, despre varianta unui premier tehnocrat: „Am prefera un guvern politic. Rocada este mult mai bună”
Sorin Grindeanu, despre varianta unui premier tehnocrat: „Am prefera un guvern politic. Rocada este mult mai bună”

Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat că social-democraţii preferă un guvern politic şi nu un premier tehnocrat, dar a menţionat că depinde şi cine ar putea fi acel premier.

Recomandări
PNRR, cursă contra cronometru. România trebuie să atragă într-un an suma pe care a reușit să o obțină în ultimii patru
PNRR, cursă contra cronometru. România trebuie să atragă într-un an suma pe care a reușit să o obțină în ultimii patru

Cu un an înainte de termenul-limită de implementare, Planul Național de Redresare și Reziliență rămâne una dintre cele mai mari mize economice ale României.

Bulgaria a trecut oficial la euro la aproape 20 de ani de la aderarea la Uniunea Europeană: „Este un semn de apartenenţă”
Bulgaria a trecut oficial la euro la aproape 20 de ani de la aderarea la Uniunea Europeană: „Este un semn de apartenenţă”

Bulgaria a trecut la euro de la miezul nopţii, devenind a 21-a ţară care a ales moneda unică europeană, la aproape douăzeci de ani de la aderarea la Uniunea Europeană, relatează AFP.

Horoscop anul 2026, cu Neti Sandu. Cum va fi noul an pentru fiecare zodie. Previziuni, transformări și sfaturi
Horoscop anul 2026, cu Neti Sandu. Cum va fi noul an pentru fiecare zodie. Previziuni, transformări și sfaturi

Neti Sandu și Andreea Marinescu discută despre anul 2026 din perspectiva astrologică: momentele cheie, schimbările importante și mesajele pe care astrele ni le transmit.