George Simion, reacție dură la criticile lui Dominic Fritz de la Congresul USR. „Murim cu voi de gât”

62545710

Liderul AUR George Simion a răspuns printr-o postare pe Facebook conţinând ameninţări criticilor formulate la adresa AUR de către preşedintele USR Dominic Fritz, la Congresul USR.

„Fritz vrea şi el control, pe servicii, nu era de ajuns controlul Franţei. Şi nu mai poate de grija AUR. (...) Murim cu voi de gât, dacă trebuie, pentru o ţară suverană”, a scris Simion pe pagina sa de Facebook.

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a declarat sâmbătă, la congresul USR, că AUR nu este doar un partid, ci este o ameninţare la tot ce au construit românii în ultimii 35 de ani şi a afirmat că cei de la AUR vorbesc despre neam şi tradiţie, dar nu au soluţii pentru acestea.

Fritz a precizat că AUR vorbeşte de Dumnezeu, dar seamănă ură şi că cei de la AUR nu vor o Românie modernă, ci una condusă de hoţi cu tricolorul în mână.

Fritz: AUR vrea o Românie izolată, sub influenţa Moscovei

AUR nu vrea o Românie modernă, ci vrea o ţară izolată şi închisă, o Românie a celor care ''conspiră în culise'' cu Moscova, a declarat preşedintele USR, Dominic Fritz, sâmbătă, la Congresul Uniunii Salvaţi România.

„Vrem o ţară cu sens, cu direcţie, cu viziune. (...) Povestea pe care o spunem noi şi pe care o vom spune în următorii ani despre România diferă profund de cea pe care o spun adversarii noştri, dar şi duşmanii României, cei de la AUR şi toţi copiii lor. AUR nu e doar un partid, este o ameninţare la tot ce au construit românii în aceşti 35 de ani, aşa imperfect cum este.

Ei vorbesc despre neam şi tradiţie, dar nu au nicio soluţie pentru acest neam. Nici pentru tradiţii n-au soluţie, doar scandal, conspiraţii şi violenţă. Ei vorbesc de Dumnezeu, dar seamănă ură, români contra români, copii contra părinte, frate contra frate. AUR nu vrea o Românie modernă, vrea o Românie condusă de hoţi cu tricolorul în mână.

Şi vrea o Românie a celor care conspiră în culise cu Moscova. Şi ce ne-a povestit doamna preşedinte (fosta preşedintă a Georgiei, Salome Zurabişvili - n.r.) nu este doar un basm, este realitatea cu care ne confruntăm în toată regiunea. Şi AUR face parte din acest plan rusesc. Ei vor o Românie izolată şi închisă aşa cum a mai fost", a spus Dominic Fritz.

El l-a catalogat pe preşedintele AUR, George Simion, ca fiind un lider "crud".

„Şi îmi permit să spun două vorbe şi despre George Simeon. E important să nu credem că această luptă este câştigată (...). George Simeon, aşa cum îl văd eu, este în primul rând crud.

Să promiţi oamenilor case, să te uiţi în ochii unui copil, un copil plin de speranţă, care probabil stă în condiţii insalubre, şi să-i spui cu un zâmbet că va avea o casă pentru doar 35.000 de euro, când tu ştii că asta este doar o schemă de marketing. Asta este crud, dragi colegi", a transmis Fritz.

Potrivit acestuia, trebuie luptat împotriva unor asemenea forme de cruzime.

„Să spui unei femei în Parlament că vrei să o agresezi sexual este crud şi nu doar în faţa acestei femei, ci în faţa tuturor femeilor care au fost victime ale violenţei.

Este crud şi să răspândeşti minciuni despre copiii Ucrainei care au fost primiţi în România, în timp ce taţii lor îşi riscă viaţa, în timp ce familiile lor sunt bombardate în fiecare zi de Rusia în Ucraina şi unde se apără inclusiv libertatea noastră, să răspândeşti minciuni despre aceşti copii, asta este crud.

Şi niciodată nu trebuie să permitem ca această cruzime să fie acceptată ca o valoare a României. România nu este făcută din cruzime, România este făcută din bunătate. Şi cu siguranţă nu poţi să spui că aperi România creştină în timp ce tu nu îţi iubeşti aproapele, ci îţi urăşti aproapele.

Asta este lupta pe care trebuie să o ducem, dragi colegi. Şi, indiferent de dificultăţile în care ne vom afla cu guvernarea, să fie clar - noi suntem cei care în continuare trebuie să apere România de acest asalt al cruzimii", a subliniat Dominic Fritz.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Dominic Fritz: „Va trebui să luăm decizii extrem de nepopulare. Dacă îl cunoaşteţi pe Bolojan, ştiţi că nu îi va fi frică”

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că viitoarea coaliţie de guvernare va fi nevoită să ia măsuri extrem de nepopulare şi a adăugat că cei care îl cunosc pe premierul desemnat Ilie Bolojan ştiu că acestuia nu îi va fi frică să ia aceste decizii.

Congres USR - Preşedinta Georgiei: „Democraţia nu este niciodată garantată. România s-a confruntat cu provocări serioase”

Preşedinta Georgiei, Salome Zourabichvili, a fost prezentă sâmbătă, la Congresul USR, şi a afirmat că democraţia nu este niciodată garantată, ci aceasta se câştigă în fiecare zi şi tot în fiecare zi poate fi ameninţată.

Primarul PSD al Buzăului: „Riscăm ca această criză bugetară să o transformăm şi în criză economică şi atunci va fi jale”

Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, a afirmat că riscăm ca această criză bugetară în care se află România să se transforme într-una economică şi atunci „va fi jale”, pentru că economia se poate constrânge şi toţi cetăţenii vor avea de suferit.

Recomandări
Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

Ultimul efort pe Legea salarizării. Nicușor Dan și partidele fostei coaliții, noi discuții pentru salvarea banilor din PNRR

Liderii partidelor din fosta coaliție de guvernare vor discuta, din nou, astăzi, cu președintele Nicușor Dan, cu privire la Legea salarizării în sectorul public, după ce cu o zi în urmă dezbaterea s-a încheiat fără nicio concluzie.

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.