Funeriu: Mai raman in politica. E satisfacator sa-ti servesti patria

60398058

Daniel Funeriu povesteste, intr-un interviu pentru revista americana Nature, cum a plecat din tara, cum a castigat primii bani ca premiu la o olimpiada de chimie in Franta, dar si despre cariera sa politica.

In interviul acordat jurnalistilor americani, Funeriu povesteste despre plecarea sa din tara, in 1988, la varsta de 17 ani, precum si despre emotionanta despartire de tatal sau. Funeriu nu-i spusese tatalui sau ca intentioneaza sa ramana in strainatate, astfel ca, la momentul la care trenul care-l ducea in excursia in Franta in care-i fusese permis sa plece a iesit din gara din Bucuresti, actualul ministru spune ca se gandea ca nu-si va mai vedea parintele pentru zeci de ani sau chiar niciodata.

"Viata era complet inghetata aici, in acea intunecata epoca a dictaturii. Romania era atat de inchisa incat aici nici nu se simtea adierea vantului schimbarii, care batea deja in celelalte tari din blocul estic european. N-am crezut ca situatia se va schimba prea curand", afirma Funeriu, atunci cand ii povesteste reporterului despre plecarea sa din Romania, in 1988, la varsta de 17 ani.

Ministrul Educatiei povesteste apoi cum s-a inscris la un liceu in Strasbourg, unde a terminat ultimul an dinaintea bacalaureatului, in pofida greutatilor.

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Dominic Fritz și-ar putea pierde mandatul de primar. Reacția liderului USR: „Este un abuz al majorității PSD-AUR”

Preşedintele USR Dominic Fritz a anunţat joi că în comisia juridică din Senat a trecut un amendament la legea ANI ”extrem de grav şi neconstituţional”.

Fitch va anunța vineri dacă retrogradează România la „junk”. Bolojan: Din primăvară avem probleme generate de PSD

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că evaluările agențiilor de rating pentru România sunt influențate de condițiile de instabilitate politică.

Preşedintele Nicuşor Dan l-a primit pe premierul R. Moldova: „Am reconfirmat sprijinul ferm pentru parcursul european”

Preşedintele Nicuşor Dan l-a primit, joi, la Palatul Cotroceni, pe premierul Rep. Moldova, Vasile Tofan, aflat în vizită oficială la Bucureşti, căruia i-a reconfirmat sprijinul "ferm" şi "consecvent" al României pentru parcursului european al Chişinăului.

Recomandări
Aplicația e-Terra a fost mutată în Cloudul Guvernamental. Sistemul este în etapa finală de testare înainte de relansare

Reconstrucția infrastructurii informatice și migrarea aplicației e-Terra în Cloudul Guvernamental au fost finalizate.

Reacția NATO după ce o rachetă rusească a încălcat spațiul aerian al Poloniei. Ce spune Donald Tusk

NATO a anunțat că este în contact permanent cu autoritățile poloneze după ce o rachetă rusă de tip Kh-101 ar fi încălcat spațiul aerian al Poloniei. Premierul Donald Tusk susține că nu există indicii că țara sa a fost ținta atacului.

UE a deblocat 3,47 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziţionarea de drone, rachete şi avioane de luptă

Comisia Europeană a transferat joi Ucrainei 3,47 miliarde de euro pentru achiziționarea de drone, rachete și avioane de vânătoare din componenta destinată apărării a împrumutului european de sprijin pentru Ucraina.