Firea, după şedinţa CEx: Toată lumea vrea restructurare; din 29 de ministere să fie 20

62075815
Facebook.com

Primarul general Gabriela Firea, lider al PSD Bucureşti, a declarat luni, la finalul şedinţei Comitetului Executiv Naţional al Partidului Social Democrat, că membrii acestuia au votat în unanimitate pentru un guvern mai suplu.

"Toată lumea vrea restructurare: din 29 de ministere să fie 20", a spus ea.

Întrebată dacă social-democraţii vor avea susţinerea majorităţii parlamentare, Gabriela Firea a replicat că prim-ministrul Viorica Dăncilă a susţinut că "va fi bine".

"Nu avem de ce să nu credem cele afirmate de colegii noştri: preşedintele Camerei Deputaţilor, liderii de la Senat... Sunt convinsă că din moment ce s-a venit în faţa Comitetului Executiv cu această propunere de restructurare a Cabinetului, cu siguranţă există şi voturile necesare", a spus ea.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Meleșcanu, susținut în continuare de PSD pentru șefia Senatului: „Mergem până la capăt”

Premierul Viorica Dăncilă a declarat luni seară, într-o conferință de presă, că PSD îl susține pe Teodor Meleșcanu pentru șefia Senatului.

Fifor, despre selfie-ul făcut cu adjunctul Poliției Arad: Nu eram membru al Guvernului

Ministrul Afacerilor Interne, Mihai Fifor, a precizat, luni, că fotografia în care apare la piscină împreună cu adjunctul IPJ Arad a fost făcută în perioada când nu era membru al Guvernului.

Ce a făcut Guvernul pentru a funcționa cu 3 miniștri lipsă. Anunțul făcut de Nelu Barbu

Guvernul a adoptat, luni, o hotărâre necesară pentru a-şi continua activitatea, prin care Secretariatul General al Guvernului primeşte atribuţiile de avizare din punct de vedere al oportunităţii pentru emiterea de OUG şi avizarea ordonanţelor simple.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.