Eugen Teodorovici şi-a anunţat candidatura la funcţia de preşedinte al PSD

62136309
Facebook.com

Fostul ministru al Finanţelor, Eugen Teodorovici, şi-a anunţat candidatura la funcţia de preşedinte al PSD.

"Îmi anunţ candidatura în mod oficial pentru funcţia de preşedinte al PSD. (...) Fac acest anunţ pentru că sunt extrem îngrijorat nu numai privind prezentul, dar şi pentru viitorul partidului, nu doar pentru prezentul, dar mai ales pentru viitorul României. Sunt convins că alături de mine sunt foarte mulţi colegi din PSD şi nu numai, oameni care înţeleg că de aproape nouă luni România stă pe loc, iar asta nu se întâmplă doar din cauza pandemiei, o altă pandemie este cea care bântuie clasa politică şi care are simptome destul de grave - incompetenţă, lipsă de voinţă, laşitate şi, din păcate, chiar şi trădare. De nouă luni, Guvernul PNL este un guvern incapabil. Dar la fel de adevărat este şi faptul că conducerea interimară a PSD lasă acest guvern să-şi facă de cap. Cel mai mare partid din România se pare că ţine morţiş să devină cel mai mic. Asta o spun mai ales acţiunile din ultimele nouă luni şi mai ales, din păcate, sondajele. PSD nu poate să continue în acest mod. Nu poţi să stai nouă luni în opoziţie şi să nu faci opoziţie. Nu poţi să dai din coadă în timp ce preşedintele Iohannis calcă în picioare PSD. Conducerea de astăzi a PSD a folosit cele nouă luni de opoziţie ca să stea degeaba", a declarat Teodorovici, duminică, într-o conferinţă de presă organizată în curtea sediului PSD.

El a susţinut, însă, că nu crede că s-au făcut înţelegeri între PSD şi preşedintele Klaus Iohannis.

Teodorovici a susţinut că PSD a scăzut sub cota de la prezidenţiale şi de la alegerile europarlamentare.

"Îmi anunţ candidatura pentru funcţia de preşedinte al partidului fiindcă nu vreau să ajungem vreodată să ne punem problema pragului electoral. Nu am venit aici să critic pe nimeni. Am venit să spun doar lucruri pe care le vede oricine", a spus fostul ministru al Finanţelor.

El a arătat că, dacă va câştiga competiţia pentru şefia PSD, vrea să aducă alături de el o echipă "de oameni tineri, cu şcoală", "oameni care nu şi-au început cariera în PSD lipind afişe", nu toţi cu vechime sau membri ai PSD.

"Sunt oameni cu Bacalaureatul făcut la vremea lui, cu studii în universităţi de stat serioase, cu pregătire economică, juridică şi ştiinţifică. Oameni fără doctorate la Academia de Informaţii", a spus fostul ministru de Finanţe.

Întrebat dacă Marcel Ciolacu ar avea loc în echipa sa, el a răspuns că invers nu poate avea loc o astfel de discuţie. El a arătat că îşi doreşte ca un congres al PSD să aibă loc cât mai curând.

Teodorovici a susţinut că guvernarea PNL trebuie dată jos prin democraţie.

"Viitorul preşedinte nu se poate mulţumi doar cu câştigarea alegerilor locale, ca prim pas. Viitorul preşedinte al PSD trebuie să fie şi viitorul prim-ministru imediat după alegerile parlamentare. (...) O alianţă a forţelor de stânga poate să ducă PSD la guvernare", a afirmat social-democratul.

Teodorovici a precizat că a discutat cu şefi de organizaţii, parlamentari şi primari despre candidatura sa la preşedinţia PSD.

"Există susţinere. Vorbesc foarte des cu mulţi dintre ei. Chiar şi domnului Marcel Ciolacu i-am dat un SMS, invitându-l chiar să participe, dacă doreşte, la această scurtă conferinţă, a spus Teodorovici, arătând că preşedintele interimar al PSD i-a urat mult succes.

El a afirmat că este în relaţii foarte bune cu Victor Ponta.

"Am avut o discuţie şi cu domnul Victor Ponta puţin mai devreme. Nu o să spun eu ce a spus, eu o să aştept mesajul pe care o să-l dea", a mai afirmat social-democratul.

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
Sorin Grindeanu își reglează conturile pe Facebook: ”Nu ți-e rușine? Voi îmi spui mie ce să fac? Capisci?”

Sorin Grindeanu a atacat pe Facebook un activist civic care l-a criticat pe președintele PSD după ce social-democrații au anunțat că nu votează reformele PNRR, vitale pentru România. 

Liviu Dragnea: PSD-ul e unealta lui Nicuşor Dan. Nu are niciun fel de putere Grindeanu de a avea un punct de vedere

Fostul lider PSD Liviu Dragnea susține că partidul a ajuns „o unealtă” a lui Nicușor Dan sau a celor care l-ar susține și afirmă că Sorin Grindeanu nu mai are libertatea de a avea propriile poziții.

Sorin Grindeanu: Nu ştiu dacă până la 1 septembrie vom avea un Guvern

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat luni că îi este greu să spună dacă până la începutul sesiunii parlamentare, la 1 septembrie, se va instala un nou Guvern.

Recomandări
Polițe RCA false pe străzile din România. O brokeriță recunoaște: „Luam ce mai aveam de plată, aveam bănci”. Reacția ASF

Un autoturism din patru circulă fără asigurarea obligatorie numită RCA. Dar situația din trafic este și mai gravă: unele mașini au polițe false de asigurare.

Sorin Grindeanu: Nu ştiu dacă până la 1 septembrie vom avea un Guvern

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat luni că îi este greu să spună dacă până la începutul sesiunii parlamentare, la 1 septembrie, se va instala un nou Guvern.

Rusia pierde capacități uriașe de rafinare după atacurile cu drone ale Ucrainei. Benzina devine tot mai scumpă

Dronele ucrainene au scos din funcțiune aproape jumătate din capacitatea de rafinare a petrolului a Rusiei. Țintesc rafinării, petroliere, depozite și logistica aprovizionării cu carburant, atât pentru populația civilă, cât și pentru armată.