Dragnea anunță candidat comun PSD-ALDE la prezidențiale, dar nu și cine va fi

62008869
Inquam Photos / Octav Ganea

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat sâmbătă, la Slobozia, că, după europarlamentare va discuta despre un candidat comun al alianţei PSD-ALDE la funcţia de preşedinte.

"Sigur nu voi candida la europarlamentare", a declarat el, întrebat dacă va candida la Prezidenţiale.

"Nu vorbesc despre candidatura la prezidenţiale cu nimeni, niciunde, nicicând. După europarlamentare discutăm. (...) S-a întâmplat că nu mai vreau să vorbesc despre subiectul ăsta absolut deloc, am convenit cu domnul Tăriceanu ca după alegerile europarlamentare împreună să prezentăm un candidat comun, care să fie susţinut de alianţă", a adăugat liderul social-democraţilor.

 

Articol recomandat de sport.ro
Rinat Ahmetov a cumpărat cel mai scump apartament din istorie! Are cinci etaje și o suprafață de 2.500 de metri pătrați
Rinat Ahmetov a cumpărat cel mai scump apartament din istorie! Are cinci etaje și o suprafață de 2.500 de metri pătrați
Citește și...
Grindeanu vrea guvernare PSD-PNL, dar cu o condiție: ”Acum semnez, pe loc!”. Liberalii nu au încredere, AUR are alte probleme

Negocierile pentru noua formulă de guvernare continuă... de la distanță. PSD este gata să semneze un acord politic și acceptă o rocadă la guvernare, însă doar dacă social-democrații vor fi primii. 

Ilie Bolojan: E greu de presupus că un guvern în care se reface din nou coaliţia mai poate funcţiona

Premierul interimar Ilie Bolojan condiționează semnarea acordului politic de sprijinul PNL pentru guvernul PSD. El consideră că o nouă coaliție ar funcționa greu și vede ca soluție guverne minoritare sau armistiții temporare.

Care este numărul total al românilor cu drept de vot în 30 iunie 2026. Sunt cu câteva sute mai mulți decât în luna mai 2026

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a anunțat că totalul de cetățeni cu drept de vot înscriși în Registrul electoral la data de 30 iunie 2026 este de 19.027.733, cu 723 mai mulți față de data de 31 mai 2026.

Recomandări
Furtuna care a măturat Bucureștiul a fost cea mai puternică din ultimii 30 de ani. Specialiștii au numit-o „supercelulă”

După două zile de foc, o furtună violentă, numită de specialiști „supercelulă”, a lovit cu putere Capitala și județul Ilfov.

Grindeanu vrea guvernare PSD-PNL, dar cu o condiție: ”Acum semnez, pe loc!”. Liberalii nu au încredere, AUR are alte probleme

Negocierile pentru noua formulă de guvernare continuă... de la distanță. PSD este gata să semneze un acord politic și acceptă o rocadă la guvernare, însă doar dacă social-democrații vor fi primii. 

Reacția apărării familiei Pașca: „Nu erau neglijați, s-a făcut tot ce s-a putut”. Ce spune avocatul despre milioanele de lei

Considerat în ultimii 20 de ani un bun samaritean, pentru că a adăpostit oameni cu probleme speciale, Viorel Pașca a fost reținut de DIICOT. Este acuzat de trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat.