Cîţu declară că discuţiile cu USR PLUS vor putea fi reluate după congresul acestei formaţiuni

62209988
Agerpres

Discuţiile cu USR PLUS vor putea fi reluate după congresul acestui partid, după ce va fi stabilită noua conducere, în condiţiile în care nu vor mai fi în alianţă cu AUR şi PSD, a declarat, duminică, preşedintele PNL, premierul Florin Cîţu.

"Nu vom putea să ştim clar cu cine să discutăm, că nu ştim clar, dar îi aşteptăm. Dacă, după aceea, noua conducere nu va mai sta în alianţă cu AUR şi PSD, putem să discutăm. Dacă rămân în alianţă cu AUR şi PSD, asta este", a afirmat Cîţu la Romexpo, unde are loc Consiliul Naţional al PNL.

El a fost întrebat despre o eventuală remaniere guvernamentală şi despre rediscutarea portofoliilor din Guvern, dacă USR PLUS va rămâne la guvernare.

"Întâi, USR trebuie să scape de alianţa cu PSD şi AUR, după aceea trebuie să vină la masă cu noi. Dacă vorbiţi de o discuţie mai amplă, putem să discutăm şi în partid, dar deocamdată nu sunt aceste discuţii. În acest moment, noi guvernăm în situaţia în care suntem, noi guvernăm cu aceşti miniştri interimari, sunt proiectele pe care le avem în programul de guvernare, cu care mergem mai departe. Unele dintre ele au fost accelerate, altele au fost întârziate până acum. Le accelerăm, mergem mai departe. Vom vedea, după ce decid cei de la USR PLUS cine o să fie preşedinte, noua conducere, discutăm. Dacă noua conducere vrea să scape de AUR şi PSD...", a punctat Cîţu.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Orban râde de Cîțu, după ce i s-au cerut explicații pentru declarația cu Iohannis: ”De când îmi cere mie lămuriri Florin?”

Fostul preşedinte al PNL Ludovic Orban a comentat ironic duminică afirmaţiile lui Florin Cîţu potrivit cărora îi vor fi cerute lămuriri despre declaraţiile privind încetarea parteneriatul cu preşedintele Klaus Iohannis.

Cîţu: Eu vreau un partid unit; să ne folosim resursele pentru lupta cu adversarul nostru - PSD

Preşedintele PNL, Florin Cîţu, a prezentat, duminică, echipa propusă de el pentru conducerea partidului.

Cîţu, despre Orban: Sper că era o declaraţie la supărare; pe mine m-au votat şi pentru parteneriatul cu Iohannis

Premierul Florin Cîţu a declarat, duminică, faptul că îi va da posibilitatea lui Ludovic Orban să-şi clarifice poziţia cu privire la declaraţia conform căreia nu mai există parteneriat între el și președintele Klaus Iohannis.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc luni, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.