Camera Deputatilor: Deciziile se vor lua doar cu majoritatea celor prezenti

×
Publicitate

Puterea a obtinut castig de cauza la Parlament. Sunt doua luni de cand conducerea alesilor nu s-a mai putut intruni in sedinta pentru ca opozitia a boicotat intalnirile. In absenta PSD si PNL, regulamentul a fost modificat.

La pranz, cand deputatii ar fi trebuit sa voteze modificarile la Regulament, din tabara Puterii lipseau 10 voturi pentru ca propunerea sa fie adoptata. Cateva minute bune, Roberta Anastase a incercat sa-i adune pe toti in sala.

Liberalii si social-democratii au decis sa sesizeze Curtea Constitutionala, iar sedinta a fost tensionata si pentru ca s-a defectat sistemul de vot.

De vina pentru eroarea din sistem ar fi fost insa o functionara, care, pentru ca a uitat parola de la un calculator, ar fi blocat procedura de vot electronic.

Votul s-a dat prin apel nominal, iar opozitia a strigat din nou "frauda". Si, ca de obicei in ultimele doua luni, alesii opozitiei au urmarit sedinta de la distanta.

Modificarile la Regulamentul Camerei au fost votate, in final, de marea majoritate a alesilor care sustin Guvernul, iar colegii care au plecat din sala au aflat la sfarsitul zilei ca vor pierde diurna pentru sedinta de marti.

Ca un element de culoare, functionarii din Camera Deputatilor au incarcat un carucior cu teancurile de proiecte a caror dezbatere a fost intarziata, pentru ca pur si simplu nu le mai puteau duce pe brate.

Marti, insa, chestiunea a fost transata prin vot, de PDL, cu sprijinul UDMR. 

Potrivit noilor prevederi ale Regulamentului, mai marii Camerei Deputatilor vor putea lua decizii de acum inainte si doar cu majoritatea celor prezenti in sala.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Fost premier al României, despre ratingul suveran al României: ”Fascinant cum lucrează propaganda”

Fostul premier al României, Florin Cîțu, care a fost și ministru al Finanțelor, a comentat, sâmbătă, ”pericolul” prin care a trecut România, care a ajuns ”la un pas de junk”, adică de a fi retrogradată de agențiile de rating.

Băsescu, despre criza energetică: Lumea se uită la România dacă vrea să vadă ce înseamnă să fii prost. Panarame de miniștri

Toți miniștrii Energiei și premierii care au luat până acum decizii de închidere a unor capacități de producere a energiei fără să pună altceva în loc sunt vinovați de criza actuală din România, spune fostul președinte Traian Băsescu.

Nicuşor Dan, după reconfirmarea ratingului României: În ciuda zgomotului politic, România funcţionează. E mult scandal inutil

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, sâmbătă, după reconfirmarea ratingului de ţară, că, în ciuda zgomotului politic, România funcţionează, dintre legile importante mai fiind de adoptat doar Legea salarizării. 

Recomandări
ANM a emis cod roșu de caniculă în trei județe din România. Temperaturile ajung la 40 de grade. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare Cod roşu de căldură intensă şi temperaturi extreme, care va afecta, în următoarele 24 de ore, judeţele Satu Mare, Bihor şi Arad.

Guvernul cere reducerea consumului de energie. România încearcă să evite importurile mari în următoarea perioadă

Guvernul caută soluții pentru ca România să importe cât mai puțină energie electrică în următoarea lună. Instituțiile de stat vor fi obligate să reducă din consum, iar cele private sunt îndemnate să își mute activitățile din orele de vârf.

Nivelul Dunării scade îngrijorător. Armata va detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Operațiuni urgente pe Dunăre. Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar duminică, 02 august, vor detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă.