Basescu stie de ce gresesc medicii romani diagnosticele

×
Publicitate

UPDATE: Replici intre presedinte si Colegiul Medicilor. Seful statului a afirmat la o dezbatere dedicata educatiei ca "peste 40% dintre diagnosticele doctorilor romani sunt gresite, iar pentru asta poarta o vina si sistemul educational din Romania!".

Dupa cateva ore si un raspuns al specialistilor in medicina, Administratia Prezidentiala a venit cu precizari.

"Este vorba despre proaspetele afirmatii venite din Franta, care spun negru pe alb ca medicii romani sunt slab pregatiti. De altfel, va pot spune ca o comisie prezidentiala care a evaluat sistemul de sanatate din Romania arata ca rata de rateu in diagnostic ajunge la peste 40% in sistemul de sanatate romanesc. Si este un efect al sistemului de educatie. Adica un om care are o boala i se prescrie reteta pentru o alta boala; un om care nu trebuie operat, este operat", a declarat presedintele Traian Basescu.

Replica a venit rapid de la Colegiul Medicilor. "Poate este o impresie personala a domnului presedinte. Pe toate canalele cu Franta nu am primit decat aprecieri pozitive la adresa medicilor. Nu cunosc niciun caz de malpraxis din ultimii 2 ani in care sa fie implicati medici romani de acolo", a mentionat Vasile Astarastoiae, presedintele Colegiului Medicilor din Romania.

Raportul prezidential asupra sanatatii nu pomeneste un procent privind erorile in diagnosticare. Spre dupa-amiaza Traian Basescu a revenit, insa, precizand ca s-a referit la... aglomerarea spitalelor din cauza diagnosticelor incorecte.

Potrivit Colegiului Medicilor, anul trecut au fost 350 reclamatii de malpraxis, si in urma lor 3 doctori si-au pierdut temporar dreptul de a profesa.

Seful Statului a criticat astazi la dezbatere intregul sistem de invatamant romanesc. La discutii, reprezentantii liceelor si parintii au solicitat, intre altele, ca ponderea admiterii la colegii sa fie de 50% si nu de 30%, ca in actuala lege. Mai cer liceu de 4 ani, un bacalaureat diferentiat si ca profesorii sa fie mai bine reprezentati in consiliile de administratie.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Scandal în Argentina! Prezentatoarea TV a demisionat după ce a anunțat în direct moartea tatălui lui Lionel Messi
GALERIE FOTO Scandal în Argentina! Prezentatoarea TV a demisionat după ce a anunțat în direct moartea tatălui lui Lionel Messi
Citește și...
Veştea nu mai candidează la şefia PNL: Nu girez acest simulacru. Iau în considerare demersuri de contestare a Congresului

Premierul desemnat Adrian Veştea anunţă că nu va candida, la Congresul de duminică, pentru şefia partidului, pentru că nu vrea să gireze ''acest simulacru democratic prin care se instalează dictatura în partid''.

Veștea deplânge soarta PNL: ”Dezbaterea democratică riscă să dispară”. E trist după ce a cerut daune partidului

Adrian Veștea, premierul desemnat care a aruncat PNL în pragul disoluției, deplânge soarta partidului, la câteva ore după ce l-a dat în judecată pentru a-i cere daune morale de 4 milioane de lei, pentru el și alți 15 colegi. 

Bolojan își anunță candidatura la conducerea PNL înaintea Congresului: „Partidul trebuie să-și stabilească direcția”

Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, a anunţat vineri, după convocarea oficială a Congresului extraordinar al partidului, că îşi depune candidatura la şefia PNL, împreună cu echipa alături de care va merge mai departe.

Recomandări
Final de negocieri cu Comisia Europeană: România păstrează toți banii alocați prin PNRR, peste 20 de miliarde de euro

România a încheiat negocierile cu Comisia Europeană privind modificările PNRR și va păstra întreaga sumă alocată, de peste 20 de miliarde de euro, a anunțat vineri seara ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru.

Nicușor Dan explică desemnarea lui Veștea: „Niciun partid nu a venit cu o majoritate. Poate scoate țara din criză”

Președintele Nicușor Dan își apără decizia de a-l desemna pe Adrian Veștea pentru funcția de premier și susține că a ales varianta cu cele mai mari șanse de a scoate România din blocajul politic. 

PNL are congres, alegeri și reorganizare internă, în ciuda ”puciului” lui Veștea. Ce urmează pentru liberali: ”Vom fi uniți”

Liberalii s-au reunit vineri într-o ședință a Consiliului Național ca să voteze schimbarea statutului partidului și să convoace un congres extraordinar pentru duminică. Tot atunci se vor organiza noi alegeri.