Omul care aduce cartea: Aurora Liiceanu, "Dragostea cea veche iti sopteste la ureche"

×
Publicitate

In emisiunea din 29 octombrie, Dan C. Mihailescu prezinta o carte despre primele iubiri.

Aurora Liiceanu, doctor in psihologie, cercetator senior la Institutul de Filosofie si Psihologie „Constantin Radulescu-Motru“ din cadrul Academiei Romane, vorbeste in acest volum despre primele iubiri vazute atat prin prisma unor scriitori ca Turgheniev, Nabokov sau Orhan dar si a psihologilor, biologilor sau filosofilor.
 

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Omul care aduce cartea: Bertrand Mayer Stabley, “12 creatori care au schimbat lumea”

In emisiunea din 23 decembrie, Dan C. Mihailescu prezinta o carte dedicata celor mai importanti creatori de moda din istorie.

Omul care aduce cartea: Andrei Plesu, Gabriel Liiceanu, “Dialoguri de duminica”

In emisiunea din 21 decembrie, Dan C. Mihailescu prezinta un recent volum scris impreuna de Andrei Plesu si Gabriel Liiceanu.
 

Omul care aduce cartea: Doina Pauleanu, "Regalitatea si marea"

Dan C. Mihailescu prezinta in emisiunea din 18 decembrie o carte de istorie recent publicata.

Recomandări
Analiștii avertizează că problemele de pe piaţa de motorină din Europa se vor agrava. „Situația este cu adevărat tensionată”

Piața de motorină din Europa se confruntă cu probleme majore de aprovizionare, potrivit analiștilor Morgan Stanley. Aceștia avertizează asupra marjelor de rafinare la nivel record și a stocurilor scăzute din regiune, transmite Bloomberg.

Grevă de avertisment de două ore în Sănătate, față de proiectul legii salarizării. Sanitas anunță grevă generală pe 28 iulie

O grevă de avertisment de două ore are loc luni în sistemul public de sănătate, iar din 28 iulie sindicaliștii Sanitas anunță grevă generală, în semn de protest față de proiectul legii salarizării.

Spania a câștigat Cupa Mondială 2026 după 1-0 cu Argentina. Ferran Torres a adus victoria în minutul 106

Selecţionata Spaniei a câştigat al doilea său titlu mondial la fotbal, după ce a învins Argentina cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, duminică, pe New York/New Jersey Stadium, în finala turneului găzduit de Statele Unite, Mexic şi Canada.