Guvernul ”caută soluții” să distribuie gratuit măşti de protecție anumitor persoane

61966852
Pro TV

Guvernul va căuta soluţii pentru ca persoanele cu venituri reduse să poată beneficia de măşti în mod gratuit, a anunţat joi prim-ministrul Ludovic Orban.

"Purtarea măştii în spaţii închise este foarte utilă pentru că împiedică transmiterea de particule şi reduce posibilitatea de infectare. (...) Preocuparea noastră de la începutul epidemiei a fost să susţinem producătorii români, care să introducă în fabricaţie astfel de măşti - e vorba de măştile chirurgicale.

Avem deja instalate utilaje noi care au o capacitate semnificativă de producţie, facem inventarierea tuturor companiilor care au primit acordul. Ştiţi că am luat decizia ca la Ministerul Apărării să se facă certificarea, autorizarea producătorilor pentru astfel de echipamente, pentru că altfel lucrurile mergeau foarte greu. Vom încerca să asigurăm capacitatea deplină. Pentru persoane, să spun, vulnerabile, care sunt sub incidenţa legii privind venitul minim garantat, vom încerca să găsim o formulă prin care să distribuim aceste măşti, nu contracost", a spus premierul într-o declaraţie acordată presei după o vizită la Institutul "Cantacuzino".

El a confirmat estimările ministrului Economiei, Virgil Popescu, privind producerea zilnică a aproximativ 1 milion de măşti în România în luna mai.

"Dacă domnul ministru al Economiei a spus, înseamnă că aşa e. Eu sper să creştem această capacitate. Va trebui până la data de 15 mai să producem cantităţi semnificative. De asemenea, să reuşim achiziţionarea de măşti suplimentare de la furnizori externi", a spus Orban.

Premierul a adăugat că Unifarm deţine în prezent peste 4 milioane de măşti chirurgicale şi că acestora li se adaugă stocuri de măşti ffp2 şi ffp3.

"Practic, după penuria care a existat în prima fază a crizei, la ora actuală stăm mult mai bine. Sigur, obligativitatea de a purta măşti va naşte un consum zilnic mai mare decât cantităţile pe care le avem în momentul de faţă", a mai spus Orban.

El a mulţumit eMag şi grupului de companii care au achiziţionat milioane de măşti pentru a le oferi ulterior gratuit unor entităţi publice sau a le pune în circulaţie pe piaţa liberă, "la preţul, practic, de achiziţie".

Miercuri, preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că, după data de 15 mai, toată lumea va fi obligată să poarte măşti de protecţie în spaţii publice închise şi în transportul public în comun.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Premierul Orban: Institutul Cantacuzino va începe să producă ”din nou” vaccin antigripal

Laboratorul de la Institutul Naţional "Cantacuzino" va relua în câteva luni producția de vaccin antigripal, a anunțat, joi, premierul Ludovic Orban.

VIDEO A învins coronavirusul la 101 ani și a devenit faimoasă în Spania

A fost sărbătoare într-unul dintre spitalele din Spania, care tratează bolnavi de Covid-19. O femeia în vârstă de 101 ani a fost declarată vindecată.

Cum poţi să adopţi un câine din adăpost pe Facebook şi să-ţi fie adus direct acasă

Izolați de rude și prieteni de câteva săptămâni, mulți dintre cei care locuiesc singuri au înțeles că un cățel este companionul perfect în astfel de momente.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.