„Trăim cele mai rele momente din istoria acestei ţări.” Echipa serialului „Fauda”, prinsă în războiul din Israel

62402313
Profimedia

Un succes internaţional, serialul israelian „Fauda” şi-a stabilit cel de-al treilea sezon în Gaza, cu un scenariu de răpire care a fost acum depăşit de amploarea realităţii, potrivit creatorului serialului, Avi Issacharoff.

În timp ce unul dintre producătorii serialului tocmai a murit în Gaza, co-creatorul producţiei este alarmat de faptul că realitatea depăşeşte ficţiunea.

Difuzat în ultimii ani pe Netflix, „Fauda” („haos”, în arabă) a cucerit publicul şi în afara Israelului, aprofundând complexitatea conflictului israeliano-palestinian prin lupta dintre o unitate de agenţi israelieni sub acoperire şi un lider militar Hamas fugar.

Echipa în doliu

Sâmbătă, echipa serialului a împărtăşit o realitate dincolo de orice scenariu: „Suntem total devastaţi să anunţăm că unul dintre membrii familiei „Fauda”, Matan Meir, a fost ucis într-o operaţiune în Gaza”, au scris aceştia pe contul de Instagram al serialului.

„Matan a participat la sezoanele al doilea şi al treilea” din „Fauda”, a reamintit Avi Issacharoff într-un interviu acordat AFP, descriindu-l ca fiind „foarte pozitiv”, „mereu gata să ajute” şi cel care se ocupa cu organizarea filmărilor.

Matan Meir, un producător şi soldat rezervist în vârstă de 38 de ani, a fost ucis vineri seară împreună cu alţi patru soldaţi în timpul unei operaţiuni militare în nordul Fâşiei Gaza, unde trupele israeliene luptă împotriva Hamas, a anunţat armata.

„Mă simt devastat, nu se întrevede niciun sfârşit, trăim cele mai rele momente din istoria acestei ţări”, a declarat unul dintre regizori, Rotem Shamir, la înmormântarea sa, unde sicriul său a fost purtat de şase camarazi din unitatea sa. „Realitatea este mult mai complicată decât ceea ce am scris”.

El nu este singurul membru al echipei prins în război: unul dintre actorii serialului, Idan Amedi (Sagui), a postat pe Twitter, la 12 octombrie, un videoclip în care apare în uniformă militară, chemat la datorie ca rezervist într-o unitate de luptă, adăugând: „Aceasta nu este o scenă din Fauda, este viaţa reală”.

Reprezentarea crudă a vieţii cotidiene a israelienilor şi palestinienilor a contribuit în mare măsură la popularitatea serialului „Fauda”: constrângeri de securitate omniprezente, atacuri, operaţiuni nocturne ale armatei în zonele palestiniene.

În ciuda aparentelor paralele între ficţiune şi războiul Israelului împotriva Hamas, „suntem departe de realitate, pentru că realitatea este mult mai complicată decât tot ceea ce am scris”, a declarat pentru AFP jurnalistul israelian Avi Issacharoff, coautor al seriei.

Acţiunea celui de-al treilea sezon al serialului „Fauda” are loc în Fâşia Gaza şi relatează ciocnirile dintre palestinieni şi forţele israeliene, venite să elibereze doi ostatici civili, un scenariu considerat deja exagerat la lansarea sezonului.

Aproximativ 240 de persoane, potrivit armatei israeliene, au fost luate ostatice în Fâşia Gaza în timpul atacului Hamas din 7 octombrie, fără precedent de la crearea statului Israel în 1948.

„Din nefericire, nu-mi pot imagina o operaţiune de salvare precum cele pe care le vedem în ficţiunea noastră pentru a-i aduce înapoi în viaţă pe toţi ostaticii. Sunt pesimist”, spune acest critic de lungă durată al politicii premierului Benjamin Netanyahu.

O bătălie dezastruoasă

Avi Issacharoff spune că a trăit atentatele din 7 octombrie „doar ca o fiinţă umană”, fără să se gândească la intrigile la care lucra de ani de zile despre haosul israeliano-palestinian.

„Am alergat în camera noastră antirachetă (...) apoi am aflat că nu erau doar câteva rachete, ci o infiltrare teroristă”, spune el.

Împreună cu Lior Raz (Doron), co-scenarist şi unul dintre actorii principali din „Fauda”, „am mers la Sderot în a doua zi pentru a-i scoate pe locuitorii oraşului din zona de foc”, povesteşte el, în timp ce cei doi tovarăşi au servit amândoi în unităţi ale forţelor speciale, unele operând sub acoperire, ceea ce a inspirat „Fauda”.

De la începutul războiului, cel puţin 11.180 de persoane, în principal civili, au fost ucise în bombardamentele israeliene asupra Fâşiei Gaza, potrivit Ministerului Sănătăţii din Hamas. Atacul sângeros al mişcării islamiste palestiniene împotriva Israelului a ucis aproximativ 1.200 de persoane, majoritatea civili.

Avi Issacharoff este îngrijorat de progresul armatei israeliene, care luptă acum în inima oraşului Gaza.

„Când lupţi într-o zonă urbană deschisă, ameninţarea poate veni de la o fereastră, o uşă, un tunel, de oriunde”, spune el. „Să lupţi într-o zonă urbană este un dezastru, cel mai extrem pe care ţi-l poţi imagina”.

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Analiștii avertizează că problemele de pe piaţa de motorină din Europa se vor agrava. „Situația este cu adevărat tensionată”

Piața de motorină din Europa se confruntă cu probleme majore de aprovizionare, potrivit analiștilor Morgan Stanley. Aceștia avertizează asupra marjelor de rafinare la nivel record și a stocurilor scăzute din regiune, transmite Bloomberg.

Trump și Giani Infantino, huidiți la ceremonia de premiere a Cupei Mondiale. Președintele, retras de șeful FIFA de pe podium

Donald Trump și Gianni Infantino au fost huiduiți când au intrat pe teren pentru ceremonia de premiere, înainte ca președintele SUA să încerce să se alăture sărbătorii de după victoria Spaniei.

Peter Magyar o propune pe Judit Polgar, cea mai mare jucătoare de șah din lume, pentru funcția de președinte al Ungariei

Prim-ministrul Peter Magyar a declarat că o va invita pe Judit Polgar, considerată de mulţi cea mai mare jucătoare de şah din toate timpurile, să preia funcţia, în mare parte ceremonială, de viitor preşedinte al Ungariei, potrivit Reuters.

Recomandări
Bușteniul a fost distrus de viitura extraordinară. Șuvoaiele au săpat în asfalt și au măturat totul în cale

Viitura cu o forță extraordinară care a măturat duminică orașul Bușteni a lăsat în urmă dezastru.

Grevă de avertisment de două ore în Sănătate, față de proiectul legii salarizării. Sanitas anunță grevă generală pe 28 iulie

O grevă de avertisment de două ore are loc luni în sistemul public de sănătate, iar din 28 iulie sindicaliștii Sanitas anunță grevă generală, în semn de protest față de proiectul legii salarizării.

Spania a câștigat Cupa Mondială 2026 după 1-0 cu Argentina. Ferran Torres a adus victoria în minutul 106

Selecţionata Spaniei a câştigat al doilea său titlu mondial la fotbal, după ce a învins Argentina cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, duminică, pe New York/New Jersey Stadium, în finala turneului găzduit de Statele Unite, Mexic şi Canada.