Zeci de oameni au murit, iar alte cateva zeci de mii sunt sinistrati, in urma ciclonului Vardah din India

61853362

Zeci de oameni au murit, iar cateva zeci de mii sunt sinistrati, in India, dupa trecerea ciclonului Vardah.

Vantul deosebit de puternic, care a batut cu 200 de kilometri pe ora, a facut praf copaci, si drumuri, si a spulberat masinile, ori acoperisurile, ca pe niste vreascuri.

Doua state din sudul tariii, s-au confruntat cu precipitatii masive, iar scolile, pietele, si birourile, au fost inchise.

Potrivit agentiei spatiale americane , ciclonul Vardah a evoluat din aceeasi furtuna tropicala, care a provocat inundatii masive in Thailanda, saptamana trecuta.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
Citește și...
Statul care ar putea să reducă dobânzile. „Politica monetară trebuie să rămână restrictivă”

Fondul Monetar Internaţional a transmis luni că Banca Angliei nu are nevoie să majoreze dobânzile în contextul actual şi ar trebui să fie pregătită chiar să le reducă dacă economia britanică va avea nevoie de sprijin, transmite CNBC.

Peter Magyar anunță o nouă strategie în relația cu vecinii Ungariei: „Cred că acest lucru va fi în interesul fiecărei țări”

Premierul ungar Peter Magyar începe marți o vizită de două zile în Polonia, cu scopul de a restabili relațiile tensionate de la invazia rusă a Ucrainei din cauza legăturilor strânse ale predecesorului său cu Moscova, scrie AFP.

Trump a renunțat la un atac asupra Iranului la solicitarea liderilor din Golf. „Negocieri serioase” în desfășurare

Președintele american Donald Trump a anunțat luni că a renunțat la un atac împotriva Iranului prevăzut marți, ca răspuns la solicitarea unor lideri ai țărilor din Golf, și a afirmat că au loc 'negocieri serioase', transmite AFP.

Recomandări
Record pentru o lucrare a lui Brâncuși. „Danaida” a fost vândută la New York cu peste 107 milioane de dolari. FOTO

„Danaida”, o lucrare celebră a lui Constantin Brâncuși, a fost vândută cu peste 107 milioane de dolari la licitația organizată luni de casa Christie's în New York, fiind era una dintre cele mai așteptate lucrări.

Alertă extremă în Tulcea. Un nou atac cu drone rusești la granița României. MApN a ridicat două avioane F-16

Alertă la primele ore ale dimineții la granița României. MApN transmite că forțele ruse au atacat cu drone obiective civile și de infrastructură din Ucraina, la granița cu județul românesc Tulcea.

Agenția Fitch ”avertizează serios” România. Care este cel mai mare risc pentru țara noastră

Agenţia de evaluare financiară Fitch Ratings avertizează serios asupra riscurilor legate de instabilitatea politică, întârzierile în reformele din PNRR şi presiunile externe asupra economiei, iar următoarele luni sunt decisive, spune ministrul Finanțelor.