Vaccinul contra noului coronavirus ar putea dura cel puțin un an. Ce spun specialiștii

62105525
Pro TV

Dezvoltarea unui vaccin contra noului coronavirus va dura cel puţin un an, conform Alianţei Globale pentru Vaccinuri şi Imunizare (GAVI), citată joi de agenţia DPA.

În China, numărul pacienţilor confirmaţi cu o afecţiune pulmonară provocată de noul virus a crescut joi la 571, cifra incluzând cele 17 decese, au anunţat autorităţile sanitare din această ţară, transmite Agerpres.

Potrivit directorului executiv al GAVI, Seth Berkley, oamenii de ştiinţă nu cunosc îndeajuns de multe despre epidemiologia noii boli pentru a putea evalua corect riscul în această etapă.

''Vestea bună este că cercetătorii au secvenţionat şi publicat deja genomul virusului, ceea ce a permis mai multor organizaţii din lume să înceapă lucrul la un vaccin'', a declarat Berkley.

Vaccinurile care protejează de coronavirusuri sunt mult mai simplu de dezvoltat în comparaţie cu cele pentru unor boli precum malaria sau HIV, a precizat el. Chiar şi aşa, ''va dura luni până când primele studii clinice vor avea loc şi cel puţin un an înainte ca un vaccin să fie disponibil pentru utilizare'', a adăugat reprezentantul GAVI.

GAVI este un parteneriat nonprofit, înfiinţat de Bill şi Melinda Gates, care colaborează cu guverne, mediul de afaceri, Banca Mondială, organizaţii de caritate şi neguvernamentale pentru îndeplinirea obiectivelor de vaccinare.

Potrivit GAVI, a contribuit la vaccinarea a peste 760 de milioane de copii în cele mai sărace ţări ale lumii din 2000 şi a prevenit peste 13 milioane de decese.

Numărul confirmat de cazuri de coronavirus în China creşte în contextul în care un număr tot mai mare de persoane care prezintă simptome asemănătoare gripei
se testează pentru virus.

Până în prezent au fost raportate cazuri şi în afara Chinei, inclusiv în Japonia, Filipine, Coreea de Sud, Taiwan, Thailanda şi Statele Unite, precum şi în teritoriile chineze Hong Kong şi Macao.

Potrivit unui studiu genetic publicat marţi, noul coronavirus ar putea proveni de la lilieci. Cercetătorii chinezi au identificat o proteină cheie esenţială pentru ca noul coronavirus să infecteze oamenii, oferind informaţii valoroase în demersul de evaluare a riscului pentru sănătatea publică. Deşi secvenţa completă a genomului a fost publicată, originea şi mecanismul de transmitere al noului coronavirus (2019-nCoV), aşa cum este notat de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), sunt încă incerte. Până în prezent, şase seturi întregi de genomi 2019-nCoV au fost făcute publice. Cercetătorii de la Institutul Pasteur din Shanghai au descoperit că 2019-nCoV este asemănător în proporţie de 70% cu coronavirusurile SARS şi MERS (Sindromul Respirator din Orientul Mijlociu).

Pe baza baza datelor actuale, perioada de incubaţie a virusului poate fi de până la aproximativ 14 zile.

Simptomele noului coronavirus, denumit provizoriu de OMS 2019-nCoV, sunt, în multe cazuri, similare cu cele ale unei răceli, dar pot fi însoţite de febră şi oboseală, tuse uscatăși dispnee (dificultate în respiraţie).

Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) nu a reuşit miercuri să cadă de acord dacă focarul actual de coronavirus din Wuhan (China) trebuie sau nu declarat ca fiind o situaţie de urgenţă internaţională, aşa că a decis să continue şi joi şedinţa comitetului său de urgenţă pentru a lua o decizie.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Avertismentul făcut de SUA pentru Iran. Ce s-ar putea întâmpla cu succesorul lui Soleimani

Reprezentantul special al SUA pentru Iran, Brian Hook, a avertizat că succesorul generalului iranian Qassem Soleimani va avea o soartă similară dacă va ucide americani, a relatat cotidianul de limbă arabă Asharq al-Awsat, citat de Reuters.

Trei americani, morți în urma prăbușirii avion pentru stingerea incendiilor în Australia

Un avion utilitar pentru stingerea incendiilor s-a prăbuşit joi la sud-vest de Sydney, în incident pierzându-şi viaţa toţi cei trei membri ai echipajului, americani, au anunţat autorităţile australiene, relatează AFP.

S-a descoperit posibila sursă a virusului ucigaș din China. Anunțul cercetătorilor chinezi

Carnea de şarpe este posibila sursă a noului coronavirus 2019‐nCoV, care provoacă forma letală de pneumonie din China, susţine o echipă de cercetători chinezi.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.