Avertismentul făcut de SUA pentru Iran. Ce s-ar putea întâmpla cu succesorul lui Soleimani

62102331
Getty

Reprezentantul special al SUA pentru Iran, Brian Hook, a avertizat că succesorul generalului iranian Qassem Soleimani va avea o soartă similară dacă va ucide americani, a relatat cotidianul de limbă arabă Asharq al-Awsat, citat de Reuters.

Washingtonul l-a învinovăţit pe Qassem Soleimani, comandantul Forţei Quds a Gărzilor Revoluţionare iraniene, pentru atacurile comise de miliţiile controlate de Iran împotriva forţelor SUA din regiune, transmite Agerpres.

Teheranul a răspuns la asasinarea lui Soleimani, însărcinat cu extinderea influenţei Iranului în Orientul Mijlociu, prin lansarea unor rachete asupra unor ţinte americane din Irak, fără a fi ucişi soldaţi americani.

La scurt timp după moartea lui Qassem Soleimani, Iranul l-a numit pe Esmail Ghaani drept nou şef al Forţei Quds. Acesta a promis să continue proiectele predecesorului său.

''Dacă Ghaani urmează aceaşi cale a uciderii de americani, atunci el va avea aceeaşi soartă'', a declarat Brian Hook într-un interviu dat cotidianului Asharq al-Awsat.

El a menţionat că preşedintele Donald Trump a spus clar că ''orice atac contra americanilor sau contra intereselor americane va primi un răspuns decisiv''.

''Aceasta nu este o ameninţare nouă. Preşedintele a afirmat constant că va răspunde mereu în mod hotărât pentru a proteja interesele americane. Cred că regimul iranian înţelege acum că nu poate ataca America şi scăpa nepedepsit'', a accentuat Hook.

Tensiunile între Washington şi Teheran au sporit după ce, în 2018, Donald Trump a retras SUA din acordul internaţional privind programul nuclear al Iranului şi a impus noi sancţiuni dure asupra economiei iraniene.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
India a lansat primul tren alimentat cu hidrogen, un pas spre decarbonizarea transportului feroviar. GALERIE FOTO

India a lansat vineri primul său tren alimentat cu hidrogen, un proiect pilot care vizează decarbonizarea transportului feroviar și reducerea dependenței sale de hidrocarburi, relatează AFP și Reuters.

Brenda Fricker a murit la 81 de ani. Actrița era cunoscută pentru rolul „Doamna cu porumbeii” din „Singur acasă 2”

Brenda Fricker, prima actriţă irlandeză care a câştigat premiul Oscar, a încetat din viaţă la vârsta de 81 de ani, a declarat vineri agentul ei, citat de Reuters.

Incendiu de proporții în Spania. Peste 12.000 de hectare au fost distruse, iar riscul de extindere rămâne ridicat. FOTO

Un incendiu care a izbucnit miercuri, în apropiere de Zaragoza, în nord-estul Spaniei, a devastat peste 12.000 de hectare și prezintă un ”risc de extindere foarte ridicat” din cauza unor rafale de vânt, avertizează vineri autoritățile regionale.

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

23 de beach baruri și terase fără avize, descoperite pe litoral. Administratorii trebuie să le desființeze în cinci zile

23 de beach baruri și terase ridicate fără avizele necesare au fost descoperite pe litoral în urma controalelor făcute vineri de ministrul Mediului. Șase sunt în nordul stațiunii Mamaia, în zona cluburilor. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.