Un echipaj spațial a părăsit Pământul în timpul pandemiei

62119474
Getty

Doi cosmonauți ruși și unul american au părăsit joi Pământul, la bordul rachetei Soyuz, pentru o nouă misiune pe Stația Spațială Internațională (SSI), în plină pandemie de Covid-19.

 

Anatoli Ivanishin, Ivan Vagner și Chris Cassidy au decolat de pe cosmodromul rus Baikanor, din Kazahstan, la ora 04.05 și au andocat pe SSI șase ore mai târziu, la 14.15, pentru o misiune care va dura șase luni.

Lansarea a avut loc în condiții speciale de securitate, fără accesul presei sau al familiilor celor trei astronauți.

NASA are o lungă tradiție a carantinei

Pe de altă parte, NASA are deja o lungă tradiție de carantinare, toți astronauții fiind obligați să stea izolați înainte de a merge în spațiu, pentru a preveni apariția unor simple răceli sau gripă de pe planeta noastră, scrie CNN.

Aceasta a fost, de altfel, una din principalele preocupări ale NASA încă din primele zile ale agenției.

”NASA are o istorie lungă de astronauți în carantină înainte de a merge în spațiu pentru a preveni apariția bolilor precum frigul și gripa de pe planeta noastră. Era o preocupare chiar și în primele zile ale programului de astronaut al agenției.
”Sănătatea și bunăstarea echipajului sunt întotdeauna primordiale”, a declarat Courtney Beasley, specialist în comunicații la Centrul Spațial Johnson al NASA.

”Tot echipajul nostru trebuie să rămână în carantină timp de două săptămâni înainte de lansare. Prin asta se asigură că nu sunt bolnavi sau nu incubează o boală atunci când ajung la Stația Spațială și se numește stabilizare a sănătății”, a explicat reprezentanta NASA.

S-au întors pe un Pământ total diferit de ce știau

Înainte de carantină, astronauții au urmat recomandările Centrului american pentru controlul și prevenirea bolilor cu privire la coronavirus.

În timpul celor două săptămâni de carantină, astronauții locuiesc în clădirile NASA de la centrel spațiale Kenndy și Jonhson, în timp ce cosmonaui ruși fac acest lucru la centrul Roscosmos de la Baikonur.

”Nu au contact direct cu nimeni în tot acest timp, se pregătesc pentru zbor, studiază și se odihnesc, dar pot ține legătura și cu familiile prin apeluri video”, a mai spus Beasley.

Cei trei se întâlnesc la bordul laboratorului orbital cu astronauții Oleg Skripotchka, Andrew Morgan şi Jessica Meir, care ar trebui să se întoarcă pe Pământ la 17 aprilie.

Și vor veni pe un Pământ total diferit de ce au lăsat în urmă, mai arată CNN.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
Autoritățile europene verifică aeronave Airbus A380 după descoperirea unor fisuri în structura aripilor

Agenţia Europeană pentru Siguranţa Aeriană (EASA) a dispus inspectarea a 16 aeronave Airbus A380, dintre care cinci în regim de urgenţă, după descoperirea unor fisuri în structura aripilor unei aeronave, a confirmat marţi producătorul aeronautic Airbus.

Șeful aeroporturilor europene critică sistemul EES: „Nu vă mai prefaceți că funcționează perfect”

Șeful aeroporturilor europene afirmă că îngrijorările legate de noul sistem digital de control la frontiere al Uniunii Europene nu funcționează eficient.

Giganții tehnologici din UE cer mai multă libertate pentru a face față competiției globale: „Lucrurile evoluează rapid”

Un grup de CEO ai marilor companii tehnologice europene încearcă să obțină o influență mai mare asupra procesului decizional de la Bruxelles, cerând Comisiei Europene să accelereze reformele și să adopte politici care să-i sprijine.

Recomandări
Soluția găsită de Nicușor Dan după consultări: „Varianta care pare să se contureze, un guvern politic minoritar”

Nicușor Dan a transmis după consultările de la Cotroceni că se conturează varianta unui guvern politic minoritar. Președintele le cere partidelor parlamentare să negocieze rapid un acord de susținere pentru viitorul Executiv.

Surse: Cine ar fi favorit pentru funcția de premier după respingerea Guvernului Veștea. Scenariul discutat la Cotroceni

Din declarațiile liderilor politici, cele mai mari șanse pare să le aibă un guvern minoritar. Ori unul format doar din PSD, ori din PNL-USR-UDMR.

Au început excluderile din PNL. Mandatele de conducere pentru 12 filiale, retrase: „Au încălcat regulile”

Procedurile privind excluderea celor care au susţinut guvernul propus de Adrian Veştea au început în PNL şi vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul Bucureşti, a anunţat, marţi, deputatul Ionel Bogdan.