Teroare în Afganistan. 12 polițiști au fost uciși de talibani

62186884
Getty

Doisprezece ofiţeri de poliţie au fost ucişi, duminică, în două atacuri care au avut loc în Afganistan, informează AFP, citată de Agerpres.

Atacul cu cele mai multe victime s-a produs în provincia Logar, în momentul în care, la Kabul, comandantul forţelor americane şi al NATO din Afganistan, generalul Scott Miller, declara că au început pregătirile pentru retragerea forţelor străine prezente în această ţară, conform deciziei recente a preşedintelui Joe Biden.

"Şapte poliţişti au fost ucişi şi alţi trei răniţi într-o ambuscadă a talibanilor" în districtul Mohammad Agha, a declara,t pentru AFP, Dedar Lawang, purtătorul de cuvânt al guvernatorului provinciei Logar, în care se află acest district.

Oamenii legii făceau parte dintr-o unitate care păzea minele de cupru. Poliţia provincială a confirmat acest atac.

Alţi cinci poliţişti au fost ucişi şi patru au fost răniţi în districtul Maiwand din provincia Kandahar, un bastion al insurgenţilor, după ce un individ care se afla la volanul unei maşini cu explozibili a lovit intenționat un vehicul al poliţiei.

În ultimele zece zile, talibanii au comis şase atentate sinucigaşe şi 62 de atentate cu bombă, potrivit Ministerului de Interne afgan. Aceste atacuri s-au soldate cu peste 60 de morţi şi 180 de răniţi în rândul civililor.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Grup de criză FMI, AIE și Banca Mondială pentru gestionarea războiului din Orientul Mijlociu. Împrumuturi cu dobândă zero

FMI, Agenția Internațională pentru Energie și Banca Mondială creează un grup de coordonare pentru gestionarea crizei economice și energetice generate de războiul din Orientul Mijlociu.

Președintele Iranului, scrisoare deschisă către „poporul american”. Ce i-a îndemnat pe cetățenii SUA în privința războiului

Președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, a publicat miercuri o scrisoare deschisă adresată „poporului american”, pe fondul conflictului dintre țara sa și Statele Unite.

Trump a amenințat că va opri livrările de arme către Ucraina dacă nu primește sprijin în Iran. Ce s-a întâmplat, „în grabă”

Donald Trump a amenințat că va opri livrările de arme către Ucraina pentru a exercita presiuni asupra aliaților europeni să se alăture unei „coaliții a celor dispuși” în vederea redeschiderii Strâmtorii Ormuz.

Recomandări
Artemis 2 a decolat. NASA, prima misiune lunară cu echipaj uman din ultimii peste 50 de ani

Trei bărbaţi şi o femeie au pornit într-o misiune lunară de zece zile derulată de NASA, la peste 50 de ani de la încheierea Programului Apollo şi de la ultimul zbor cu oameni la bord către Lună.

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.