Taiwanul acuză China că „imită Coreea de Nord” prin lansarea rachetelor în apele din jurul insulei

62276410
Shutterstock

Taiwanul a acuzat China că „imită Coreea de Nord” prin lansarea rachetelor în apele din jurul insulei, potrivit BBC, citat de News.

China a lansat 11 rachete balistice în apele din jurul coastelor nord-estice şi sud-vestice ale Taiwanului, potrivit oficialilor taiwanezi.

Rachetele au fost lansate la doar câţiva kilometri de coastă, în urma vizitei preşedintei Camerei SUA, Nancy Pelosi, în Taipei, miercuri.

Taiwan a acuzat China că urmează exemplul Coreei de Nord

Ministerul de Externe din Taiwan a acuzat Beijingul că urmează exemplul Coreei de Nord în lansarea intenţionată a rachetelor în apele din apropierea altor ţări”.

Coreea de Nord - un aliat puternic al Chinei - a fost acuzată că a provocat tensiuni în regiune prin lansările repetate de rachete în ultimele luni.

China percepe Taiwan ca pe o provincie separatistă care va fi sub controlul său 

China percepe Taiwanul ca pe o provincie separatistă care va fi în cele din urmă adusă sub controlul său - prin forţă, dacă este necesar.

SUA, la rândul lor, nu recunosc oficial Taiwanul. Cu toate acestea, Washingtonul menţine o relaţie apropiată cu insula, inclusiv prin vânzarea de armament.

Prin urmare, vizita lui Pelosi a alimentat tensiunile, iar China a acuzat SUA că se comportă „iresponsabil”.

China a organizat exerciții militare în apropierea Taiwanului ca urmare a vizitei SUA

Drept urmare, Beijingul a organizat exerciţii militare fără precedent, joi, şi a lansat rachete balistice şi exerciţii militare chiar în largul coastei taiwaneze.

Ca răspuns, Ministerul taiwanez al Apărării a anunţat că şi-a activat sistemele de apărare şi că monitorizează situaţia.

China a lansat, de asemenea, exerciţii cu tir real, care se vor încheia duminică.

Exercițiile Chinei au provocat perturbări ale transportului maritim și aerian

Lansările de rachete şi exerciţiile Chinei se desfăşoară în unele dintre cele mai aglomerate căi navigabile din lume, provocând perturbări ale căilor de transport maritim şi zborurilor către şi dinspre Taiwan.

Navele au fost forţate să îşi schimbe traseul, iar întreruperile de câteva zile sunt estimate să aibă un impact asupra lanţurilor de aprovizionare cu întârzieri ale transportului la nivel mondial.

Peste 50 de zboruri internaţionale de la Aeroportul Internaţional Taoyuan din Taiwan au fost anulate.

Japonia a anunțat că mai multe rachete balistice din China au aterizat în zona sa economică

Între timp, Ministrul Apărării nipon Nobuo Kishi a anunțat joi că rachete balistice chineze ar fi căzut pentru prima oară în zona economică exclusivă (ZEE) a Japoniei, potrivit AFP, citat de Agerpres.

„S-ar putea ca cinci din nouă rachete balistice lansate de China să fi aterizat în ZEE a Japoniei”, a spus Kishi jurnaliştilor, în timp ce China a început joi ample manevre militare în apele din jurul Taiwanului.

Japonia: Acțiunea Chinei este o „problemă gravă care afectează securitatea națională”

„Japonia a transmis Chinei o notă de protest pe canale diplomatice”, a adăugat Kishi, calificând incidentul drept o „problemă gravă care afectează securitatea naţională şi pe cea a cetăţenilor noştri”.

Unele insule din departamentul Okinawa, în extremitatea sudică a Japoniei, se află la numai câteva zeci de kilometri de Taiwan. În acelaşi timp, Ministrul Apărării nipon a spus că este pentru prima oară când rachete balistice chineze pătrund în ZEE a Japoniei.

Cifra de nouă rachete lansate de China a fost evaluată de Japonia, a mai spus el.

Articol recomandat de sport.ro
Noul Dacia Duster i-a lăsat ”mască” pe francezi: ”Continuă să surprindă”
Noul Dacia Duster i-a lăsat ”mască” pe francezi: ”Continuă să surprindă”
Citește și...
Franţa a reţinut un petrolier rusesc, în Atlantic. Macron acuză flota fantomă că finanțează războiul

Marina franceză a reţinut duminică un nou petrolier provenind din Rusia, în cadrul unei operaţiuni desfăşurate în largul Oceanului Atlantic „cu sprijinul mai multor parteneri, printre care Regatul Unit”, a anunţat luni pe X Emmanuel Macron.

Fenomen rar în SUA. Un lac dispărut de un secol a reapărut în California. Cum a fost posibil

Pentru o perioadă scurtă în Valea San Joaquin din California, drumurile, câmpurile de roșii, terenurile de bumbac și livezile de fistic au fost acoperite de apă. Era vorba de lacul Tulare care a dispărut acum un secol.

SUA și Iranul s-au atacat din nou: „Nu vom aproba niciun acord. Vrem drepturi pe deplin garantate”. VIDEO

SUA şi Iran au anunţat în noaptea de duminică spre luni o serie de atacuri reciproce, dând o nouă lovitură armistiţiului într-un moment în care negocierile pentru a pune capăt războiului bat pasul pe loc, relatează AFP.

Recomandări
Pe cine ar urma să desemneze premier Nicușor Dan. Anunțul ar putea fi făcut marți - Surse

Nicușor Dan ar putea desemna marți, 2 iunie, candidatul pentru funcția de prim-ministru, după aproape o lună consultări și negocieri cu partidele politice, explică surse politice din partidele fostei coaliții de guvernare pentru Știrile ProTV.

Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Harta județelor sub Cod galben

Administrația Națională de Meteorologie avertizează că, în intervalul 1 iunie, ora 12:00 – 2 iunie, ora 10:00, România va fi afectată de perioade de instabilitate atmosferică accentuată, cu precipitații importante cantitativ.

Ce ar însemna expulzarea ambasadorului rus din România. „Rusiei i s-a trimis un avertisment. Se face că nu înțelege”

România nu exclude să-l expulzeze pe ambasadorul Federației Ruse de la București, dacă drone care aparțin acestei țări vor mai ajunge pe teritoriul nostru. Asta a declarat președintele Nicușor Dan pentru BBC.