Statul Islamic detine arme chimice. Anuntul facut de Pentagon, la cateva zile de la atacul asupra unei baze militare din Irak

61792558

Statul Islamic detine arme chimice, informatia fiind confirmata de catre Pentagon, la cateva zile dupa ce jihadistii au atacat o baza militara din Irak.

Gruparea terorista a lansat un proiectil cu incarcatura chimica iritanta si vezicanta asupra bazei aeriene Qayarrah din Irak, unde stationeaza trupe americane si irakiene, relateaza CNN citand mai multi oficiali americani. Incidentul a avut loc la inceputul acestei saptamani.

Daca la inceput Statul Islamic era doar suspectat ca ar avea arme chimice, acum, informatia a fost confirmata de Pentagon, care a numit incidentul drept "ingrijorator", conform The Guardian.

A fost vorba fie de o racheta, fie de un proiectil de artilerie, au precizat sursele citate. Dupa ce a fost lovit interiorul bazei de la sud de Mosul, militarii americani au testat continutul, iar primele indicii au aratat ca ar fi vorba de o substanta de tip mustar (n. red. - inrudita cu iperita). Nu s-au inregistrat victime sau simptome specifice in randul trupelor. Una din surse a declarat ca substanta era "de puritate redusa" si slaba ca arma, iar alta ca era "ineficienta".

Desi un al doilea test a iesit negativ, substanta a fost trimisa la un laborator in vederea unei analize precise, iar trupele au urmat procedura de decontaminare chimica.

CNN a mai relatat despre lovituri cu agent mustar ale SI in Irak si Siria, iar oficialitatile citate afirma ca se asteptau la utilizarea armelor chimice de catre jihadisti, pe masura ce fortele americane si irakiene avanseaza spre orasul Mosul, in prezent ocupat de SI. Baza Qayarrah este utilizata de cateva sute de militari americani, in sprijinul trupelor irakiene.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Alisha Lehmann l-a uitat complet pe Douglas Luiz: postarea care i-a înnebunit pe fanii fotbalistei sexy
GALERIE FOTO Alisha Lehmann l-a uitat complet pe Douglas Luiz: postarea care i-a înnebunit pe fanii fotbalistei sexy
Citește și...
Primul interviu al lui Viktor Orbán după înfrângerea dureroasă în fața lui Péter Magyar: „O epocă politică s-a încheiat”

Viktor Orbán a oferit primul interviu după eșecul sever suferit în alegerile parlamentare din Ungaria, unde formațiunea sa a fost învinsă de partidul condus de rivalul său, Péter Magyar. 

Biblia invocată la Pentagon. Pete Hegseth a comparat presa cu fariseii. Cum a reacționat Papa Leon

Secretarul american al apărării, Pete Hegseth, a citat joi versete biblice pentru a ataca mass-media, comparând reporterii cu adversarii evrei ai lui Iisus Hristos care complotau „cum să-l distrugă”.

Putin, nervos în public în timpul întâlnirii cu responsabilii din domeniul economiei: „Aștept rapoarte și explicații”

Vladimir Putin i-a mustrat public pe principalii responsabili din sectorul economic, după ce PIB-ul Rusiei s-a contractat cu 1,8% în perioada ianuarie - februarie 2026. 

Recomandări
Defecțiune la instalația de oxigen a Spitalului Pantelimon, după ce o persoană necunoscută a furat o țeavă și un robinet

Instalaţia de oxigen a Spitalului Pantelimon din Bucureşti nu a funcţionat, joi seară, din cauza unei defecţiuni tehnice. O persoană necunoscută a escaladat gardul, a distrus componente și a furat o țeavă și un robinet. Situația a fost remediată ulterior.

PSD forțează plecarea lui Ilie Bolojan. Mesajul premierului pentru colegii din PNL după întâlnirea cu Nicușor Dan

Se prefigurează o criză fără precedent pe scena politică românească, iar consecințele economice pot fi însemnate. PSD îi va da termen 72 de ore lui Ilie Bolojan să plece din fruntea guvernului, după ce luni, 20 aprilie, îi va retrage sprijinul politic.

România, fostul „grânar al Europei”, a ajuns să importe până și semințele de grâu. Cercetarea și investițiile, ignorate

România a ajuns să importe până și sămânța de grâu. Deși boabele pe care încă le producem în Institutul de la Fundulea, sunt de foarte bună calitate, acestea acoperă puțin peste o treime din necesarul pentru agricultură.