Scandal monstru la Roma. Trei activiști pentru mediu au vărsat un lichid negru în apa unei fântâni arteziene
02-04-2023
|
08:32
A fost scandal monstru la Roma, în faimoasa Piazza di Spagna. Trei activiști pentru mediu au vărsat un lichid negru în apa unei fântâni arteziene, sub privirile înmărmurite ale turiștilor și localnicilor.
Activiștii - doi bărbați și o femeie - au fost arestați de carabinieri și riscă să fie citați pentru deteriorarea patrimoniului cultural.
Primarul Romei a condamnat acțiunea și a mers să vadă cu ochii lui ce au făcut respectivii.
În urma investigațiilor, poliția a declarat că lichidul vărsat în apa fântânii era cărbune vegetal lichid.
Activiștii spun că scopul lor e să-i facă pe oameni să conștientizeze criza climatică și să oprească utilizarea combustibililor fosili.
Sursa: Pro TV
Etichete:
protest,
roma,
italia,
mediu,
activisti,
Dată publicare:
02-04-2023 07:52
Citește și...
Recomandări
Ministrul britanic al Apărării: „Trebuie să fim realiști, Ucraina nu va adera la NATO în viitorul apropiat”. Ce zice Zelenski
Ben Wallace, ministrul britanic al Apărării, care și-a exprimat dorința de a deveni următorul secretar general al NATO, nu vede Ucraina aderând în scurt timp la Alianță.
Regele Charles al III-lea, primit cu flori la reședința sa din Valea Zălanului. Suveranul a revenit în locul lui de suflet
Suntem martorii unui moment istoric. Regele Charles al III-lea, cel mai iubit dintre ambasadorii noștri și, în același timp, primul monarh britanic care ne vizitează țara, s-a întors în locurile sale dragi.
Andrew Tate, agresiv în timpul unui interviu acordat BBC. "Nu tu ești șefa aici! Nu suntem egali!". Ce l-a deranjat
În primul interviu acordat unui post de televiziune de când se află în arest la domiciliu, controversatul Andrew Tate a avut ocazia să își apăre reputația și chiar a negat, pe un ton agresiv, că ar fi întreținut o cultură a misoginismului.