S-au gasit cadavre si epava Airbusului prabusit acum 2 ani in Atlantic

×
Publicitate

In iunie 2009, un avion cu 228 de pasageri, care zbura pe ruta Rio-Paris, s-a prabusit in largul coastelor Braziliei. La bordul aeronavei se aflau multe vipuri, dar si o romanca. Acum corpuri ale victimelor tragediei, dar si epava, au fost gasite.

Anuntul a fost facut luni de Nathalie Kosciusko-Morizet, ministrul francez al transporturilor, citata de AFP.

"Avem corpuri... sunt acolo corpuri prinse inca in fuselajul pe care l-am descoperit.

Este vorba despre o parte importanta din avion, intr-o singura bucata", care a fost localizata, a anuntat ministrul, pentru postul public de radio France Inter, adaugand ca "spera sa localizeze rapid cutiile negre" ale acestui avion Airbus A330, care efectua zborul AF447 intre Rio de Janeiro si Paris.

Biroul pentru Anchete si Analize (BEA), care se ocupa de ancheta tehnica franceza a acestei prabusiri, a anuntat duminica seara ca a localizat "motoare si anumite elemente din aripa" ale avionului A330.

Anchetatori isi exprima acum "speranta" ca vor gasi cutiile negre, care inregistreaza parametrii de zbor si conversatiile pilotilor, singurele in masura sa poata explica, cu certitudine, circumstantele catastrofei.

Biroul a lansat la 25 martie o noua faza a cautarilor epavei disparute in mijlocul Atlanticului, dupa trei campanii de cautare soldate cu esec, intre 10 iunie si 10 iulie 2009, 27 iulie si 17 august 2009 si 29 martie-mai 2010.

Avionul Airbus A330 al companiei Air France, care zbura intre Rio de Janeiro si Paris, a disparut in largul coastelor braziliene in noaptea de 31 mai spre 1 iunie, cu 228 de persoane la bord. Printre pasageri se afla si o romanca.

Aici gasesti detalii despre cele mai grave accidente aviatice din 1977 si pana astazi.

Vezi aici profilul aparatului A330!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Presedintele Barack Obama va candida pentru un nou mandat. Yes, he can!

Presedintele american, Barack Obama, si-a anuntat astazi intr-un comunicat candidatura pentru un al doilea mandat de patru ani la conducerea Statelor Unite. Alegerile prezidentiale vor avea loc in 2012.

Trei avioane Boeing au aterizat de urgenta in SUA. Vezi flota romaneasca

Trei aterizari de urgenta ale unor avioane Boeing, in care nu se putea respira fara masca de oxigen, au pus pe jar autoritatile din Aviatia Civila. Intre timp, specialistii ar putea cere verificarea tuturor modelelor de acest tip.

Japonezii vor deversa 11.500 de tone de apa radioactiva in ocean

Operatorul centralei nucleare japoneze Fukushima, TEPCO, a anuntat luni ca va deversa in Oceanul Pacific 11.500 de tone de apa radioactiva care s-a acumulat in instalatiile avariate.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.