Ruleta ruseasca cu SIDA. Fanii Euro 2012 avertizati: 1 din 4 prostituate din Kiev este seropozitiva

×
Publicitate

Ucraina este una dintre principalele destinatii europene pentru turismul sexual. Si e de asteptat ca prostitutia, oficial ilegala, sa creasca spectaculos pe durata Campionatului European de Fotbal.

Acest lucru provoaca ingrijorare, intr-o tara grav afectata de SIDA. Mai mult, exista temeri ca s-ar putea inmulti cazurile de prostitutie cu minori si trafic de persoane pe durata acestei competitii.

"Spuneti nu prostitutiei!" este mesajul controversatelor protestatare fara haine din Ucraina.

"Astazi Ucraina s-a transformat intr-un urias bordel, marea atractie a Europei pentru turismul sexual", Inna Shevcenko, activista organizatia Femen.

Oficial, legea incrimineaza prostitutia. Insa, potrivit unor statistici, inaintea Campionatului European numai la Kiev erau 11-12.000 de practicante ale celei mai vechi meserii din lume. Si peste 85.000 in toata tara.

Iulia s-a pregatit pentru asaltul fanilor straini cu o noua garderoba, a luat lectii de engleza si s-a deprins cu manierele "europene", dupa cum explica ea. Si viseaza acum la un castig frumos.

Numai ca exista un pret pentru aceste castiguri. In Ucraina, minorele care practica prostitutia sunt rarerori tratate ca victime ale molestarii sexuale sau ale muncii fortate. Iar gruparile de trafic de persoane infloresc fara sa fie deranjate prea mult de autoritati.

Si pentru vizitatorii straini fructul placerii ar putea fi otravit. SIDA afecteaza Ucraina mai rau ca orice alta tara europeana, iar prostituatele sunt grupul de risc maxim. Potrivit unor surse, la Kiev un sfert dintre ele ar fi seropozitive.

Pentru autoritati, nu turismul sexual pare mare problema. Dupa ce strainii le-au batut obrazul pentru scumpirea exorbitanta a camerelor de hotel, trebuie sa faca fata si boicotului unor oficiali straini, din cauza felului in care se desfasoara procesul opozantei Iulia Timoshenko.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
100 de miliarde de euro pentru a salva bancile Spaniei. Fitch a retrogradat-o cu TREI TREPTE

Problemele economice ale Spaniei se adancesc, dupa ce agentia Fitch a retrogradat ratingul suveran al tarii cu trei trepte.

Studiu despre e-mailurile de la birou. Unul din sapte mesaje trimise zilnic are tenta de barfa

Un nou studiu efectuat in America indica ca, in medie, unul din sapte e-mailuri schimbate zilnic in cadrul unei companii are drept subiect barfa intre angajati.

Rusia a testat cu succes o racheta intercontinentala cu raza de actiune de 10.000 de kilometri

Rusia a testat cu succes o racheta balistica intercontinentala Topol, la poligonul Kapustin Iar, situat in regiunea Astrahan, a anuntat purtatorul de cuvant al trupelor, Vadim Koval.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.