Rezultate finale în R. Moldova. Maia Sandu a câștigat un nou mandat de președinte al țării. Diferența care i-a adus victoria

62495921

Maia Sandu a obținut, oficial, un nou mandat de președinte al Republicii Moldova, după ce toate procesele verbale au fost procesate de Comisia Electorală Centrală (CEC).

Prese de peste Prut a anunțat că au fost procesate toate cele 2.219 procese verbale din cadrul turului II al alegerilor prezidențiale. Potrivit rezultatelor preliminare, Maia Sandu a acumulat 55,33% de sufragii, iar Alexandr Stoianoglo ‒ 44,67%.

Astfel, peste 929.960 de alegători au votat pentru Sandu, în timp ce aproximativ 750.640 și-au dat votul pentru Stoianoglo. Diferența dintre cei doi candidați este de peste 179.300 de voturi, notează Ziarul de Gardă.

Astfel, Maia Sandu devine președită pentru a doua oară.

O susţinere proeuropeană mai puternică în diaspora decât în ţară

Comisia Electorală Centrală (CEC) din Republica Moldova a anunţat luni dimineaţă că procesul de vot pentru turul al doilea al alegerilor prezidenţiale s-a încheiat inclusiv în diaspora. A fost un proces care a început duminică la ora 0:00, la Tokyo, şi s-a încheiat luni dimineaţa, la ora 6:00, ora Chişinăului, cu ultimele patru secţii de vot, deschise în SUA şi Canada.

Cu excepţia a trei secţii de vot din diaspora, ale căror date încă nu au fost procesate, Maia Sandu a adunat, așadar, 55,41% din voturi, în timp ce Alexandr Stoianoglo are 44,49% din voturi.

Votul de pe teritoriul Republicii Moldova, unde toate datele au fost procesate, arată că Stoianoglo a fost preferat de 51,19% dintre alegători, în timp ce Maia Sandu are 48,81% din voturi.

Acest rezultat, care confirmă practic şi ceea ce s-a întâmplat la referendumul de acum două săptămâni - o susţinere proeuropeană mai puternică în diaspora decât în ţară - şubrezeşte şansele ca partidul Maiei Sandu, proeuropeanul PAS, să reuşească performanţa din 2021 de a câştiga majoritatea absolută în parlament la alegerile legislative de anul viitor. De altfel, fostul preşedinte prorus Igor Dodon, pe care Maia Sandu l-a învins în 2020, a acordat un interviu pentru agenţia rusă TASS în care a ridiculizat-o pe Maia Sandu şi a spus că este „preşedinta diasporei”, în timp ce Alexandr Stoianoglo, susţinut de partidul său socialist, este cel care a câştigat alegerile pe plan intern.

„Alexandru Stoianoglo, care a fost susţinut de Partidul Socialiştilor (din Republica Moldova), după cum arată datele CEC, a câştigat alegerile prezidenţiale pe plan intern, unde numărătoarea a fost finalizată. Maia Sandu l-a învins pe seama votului din secţiile de votare din străinătate. Rezultatele arată guvernarea eşuată a Maiei Sandu şi a Partidului său Acţiune şi Solidaritate, căruia cetăţenii ţării i-au refuzat credibilitatea. Ea s-a transformat într-o preşedintă a diasporei”, a declarat Dodon. Potrivit lui, Sandu a obţinut un avantaj graţie alegătorilor din străinătate, „aşa cum s-a întâmplat şi în timpul referendumului privind aderarea la UE, care a eşuat pe plan intern, dar a fost scos de autorităţi cu o marjă minimă de 0,7% tot pe seama voturilor diasporei”.

În diaspora, unde mai erau de centralizat datele de la trei secţii de vot, Maia Sandu a câştigat al doilea tur al alegerilor prezidenţiale cu o majoritate copleşitoare, de 82,77% din voturi.

Potrivit CEC, la al doilea tur de scrutin au participat 1.699.025 de alegători (54,31%), dintre care 328.855 au fost alegători din diaspora, fiind cea mai puternică mobilizare la vot a moldovenilor plecaţi peste hotare de când se organizează secţii de vot şi în străinătate.

Cea mai mare participare la vot s-a înregistrat la cele două secţii de vot deschise la Moscova, câte 4.999 de alegători, urmată de o secţie de vot din Brescia - 4.463 de alegători şi o secţie de vot din Bucureşti - 4.433 de alegători. În top 10 secţii de vot unde au venit cei mai mulţi alegători mai figurează două din Franţa, iar restul sunt secţii din diverse alte oraşe italiene.

Femeile au votat la aceste alegeri în proporţie mult mai mare decât bărbaţii - 54,79% faţă de 45,21%, a anunţat Comisia Electorală Centrală. De asemenea, se remarcă o mobilizare la vot a tinerilor, potrivit CEC, citată de News.ro.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Greșeala făcută de Marius, înainte să fie ucis de viitura din Valencia. Unde a fost prins de inundații

A fost identificat oficial cel de-al patrulea român mort în inundațiile catastrofale din Valencia, de săptămâna trecută.

Inundații catastrofale în Spania: Cod roșu de „pericol extrem” în Barcelona, după ce în Valencia au murit peste 200 de oameni

Un cod roşu de „pericol extrem” i-a avertizat luni pe locuitorii din Barcelona că urmează să plouă şi mai mult, în timp ce oraşul Tarragona din Catalonia este deja sub ape.

 

Rusia și Iranul își extind parteneriatul și în spațiu. Rușii vor lansa pe orbita doi sateliți ai Teheranului

Rusia va lansa marţi doi sateliţi iranieni pe orbită cu ajutorul unui lansator Soiuz, a declarat luni ambasadorul Iranului la Moscova, în contextul în care cele două ţări sancţionate de SUA îşi consolidează relaţiile ştiinţifice.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.