Regele Juan Carlos al Spaniei a implinit sambata 75 de ani

×
Publicitate

Juan Carlos a marcat momentul printr-o aparitie la televiziunea nationala. Este primul interviu pe care il acorda in ultimii peste 20 de ani si singurul pentru un post iberic.

2012 a fost un an dificil pentru Casa Regala spaniola, care incearca din rasputeri sa-si refaca imaginea in fata supusilor.

Intr-un singur an, cota de popularitate a lui Juan Carlos a scazut de la peste 76% la 50%. Iar 60% dintre tinerii pana in 30 de ani nu mai cred ca monarhia e cea mai buna forma de guvernamant pentru Spania. Asa isi explica analistii decizia istorica a regelui de a da un interviu.

Ce-i drept, Majestatii Sale nu i s-au pus intrebari incomode. Jurnalistul care i-a luat interviul n-a adus vorba nici despre scandalul de coruptie in care a fost implicat ginerele sau, nici despre vanatoarea de elefanti la care a participat regele anul trecut, si cu atat mai putin despre amantele sale. E clar insa ca Juan Carlos e in pornit sa recucereasca inimile spaniolilor.

In plus, televiziunea nationala consacra saptamanal familiei regale o emisiune informativa de 30 de minute. Nu strica nici faptul ca Juan Carlos si-a redus cu 7% salariul, din respect pentru cei saraciti de criza.
 

Articol recomandat de sport.ro
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Citește și...
Donald Trump transmite un mesaj dur Teheranului la 100 de zile de la începutul războiului. „Ar fi o imprudență să facem asta”

Președintele SUA, Donald Trump, a vorbit despre evoluția conflictului cu Iranul într-un interviu acordat postului NBC, difuzat duminică, în ziua în care războiul a ajuns la 100 de zile. 

Trump s-a ridicat furios și a plecat vizibil agitat în timpul unui interviu. Întrebarea care l-a scos din minți | VIDEO

Donald Trump s-a ridicat furios și a plecat, vizibil agitat, în timpul unui interviu pe care îl acorda postului NBC News. Înainte de asta, președintele SUA a atacat-o pe moderatoare, care îl întrebase ce dovezi are că alegerile din 2020 au fost fraudate. 

Republica Moldova intenţionează să dezvolte capacităţi de producţie a dronelor interceptoare. Declaraţiile Maiei Sandu

Republica Moldova intenţionează să dezvolte capacităţi de producţie a dronelor interceptoare pentru combaterea aparatelor care încalcă spaţiul aerian naţional

Recomandări
Premierul desemnat Eugen Tomac începe consultările cu partidele pentru susținerea în Parlament. De câte voturi are nevoie

Premierul desemnat Eugen Tomac a anunţat că va începe, luni, seria consultărilor politice cu partidele parlamentare, în vederea obţinerii susţinerii pentru validarea în Parlament a guvernului pe urmează să-l propună.

Șeful armatei americane, desființat de europeni după discursul de la Ziua Z: ”Prostie grotescă și aroganță ridicolă”

Șeful armatei americane, Pete Hegseth, este de o ”prostie grotescă și aroganță ridicolă” în discursul său de Ziua Z, în care a comparat debarcarea trupelor aliate în Normandia, în Al Doilea Război Mondial, cu ”invazia” migranților, scrie presa europeană.

Haos după ploile torențiale în mai multe județe. Viiturile au blocat accesul în zeci de gospodării. „Mi se pare ireal”

Furtunile de vară din ultimele ore au provocat inundații puternice în mai multe județe. Viiturile s-au năpustit în zeci de gospodării și au blocat circulația pe mai multe porțiuni de drum.