Parisul va limita viteza automobilelor la 30 km/oră în aproape tot orașul de la finalul lunii august

62135686
Shutterstock

Primăria Parisului a anunțat joi că, de la finalul lunii august, viteza automobilelor în aproape toată metropola va fi limitată la 30 km/oră, potrivit Le Figaro.

Aceasta a fost o promisiune de campanie a primăriței orașului, Anne Hidalgo (Partidul Socialist).


Motivele acestei scăderi drastice a vitezei? Îmbunătățirea securității pe șosele, scăderea zgomotului și protecția mediului, potrivit primăriei.


Măsura a fost luată în colaborare cu poliția și privește aproape toate arterele rutiere, cu excepția câtorva mari bulevarde și a centurii de periferie a orașului. Primăria a anunțat că vrea un oraș mai sigur pentru cei vulnerabili: pietoni, bicicliști, copii și bătrâni.

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Cel puţin 79 de morţi în urma prăbuşirii imobilului din Florida. O pisică a fost găsită în viaţă după 16 zile

Bilanţul tragic al prăbuşirii unui imobil în statul american Florida continuă să crească, după ce autorităţile au anunţat vineri descoperirea a 15 cadavre, astfel că numărul deceselor a ajuns la 79.

Moartea misterioasă a unei femei din SUA. A fost găsită fără suflare după ce s-a dat într-un rollercoaster

O femeie în vârstă de 47 de ani a murit în mod misterios după ce s-a dat într-un roller coaster din Indiana, SUA, scrie Daily Mail

O adolescentă a murit după ce și-a făcut singură piercing în sprânceană

O adolescentă de 15 ani a murit după ce și-a dat singură gaură în sprânceană, acasă. Izabela Eduarda de Sousa, din Brazilia, a dezvoltat o infecție gravă, care i-a provocat umflarea feței.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.