Oficial UE, după ce Medvedev a amenințat marile capitale cu atacuri nucleare: Eternul număr doi, îi recomandăm un psihiatru

medvedev putin
Imago

Un oficial UE i-a recomandat lui Dmitri Medvedev un control psihologic și a precizat că nu va mai comenta declarațiile ”eternului număr doi”, după ce fostul președinte rus a amenințat din nou marile capitale ale lumii cu atacuri nucleare.

 

Peter Stano, purtătorul de cuvânt al şefului diplomaţiei Uniunii Europene (UE), Josep Borrell, l-a descris joi pe vicepreşedintele Consiliului Securităţii Rusiei, Dmitri Medvedev, drept "eternul număr doi" şi i-a recomandat să meargă la medic după ultimele declaraţii ale acestuia privind expansionismul rus în Ucraina, transmite EFE.

"În mod normal, nu comentăm toate declaraţiile ciudate, mai ales de la oameni care caută cu disperare atenţie, mai ales dacă sunt eternul număr doi al ceva", a declarat Stano la conferinţa de presă zilnică a Comisiei Europene, întrebat despre declaraţiile recente ale lui Dmitri Medvedev, fost preşedinte şi fost premier rus.

Stano, care purta joi un tricou în sprijinul Ucrainei, a considerat "un lucru bun" faptul că Medvedev "împărtăşeşte public cu noi diagnosticele despre starea sa mentală".

"Singurul lucru pe care îl putem spune, pe care îl putem recomanda, este consilierea şi îngrijirea psihologică şi nu sunt sigur că statul rus, cu miliardele pe care le-a irosit în acest război ilegal împotriva Ucrainei, îşi poate permite în prezent să mai investească ceva în asistenţa socială şi de sănătate pentru poporul său", a comentat el.

Citește și
dmitri medvedev
Medvedev ameninţă din nou cu un război nuclear dacă Rusia pierde lupta cu Ucraina. Care ar fi țările vizate de bombardamente
Român surprins când răpea un bebeluș de 5 luni de lângă mașina mamei lui, în Bruxelles. Tatăl copilului l-a urmărit jumătate de oră și l-a prins

Medvedev a declarat miercuri pe canalul său Telegram că "încercările de a împinge Rusia la frontierele din 1991 vor duce doar către un singur lucru: către un război global cu ţările occidentale folosind întregul arsenal strategic al statului nostru".

”Toate celelalte locuri istorice frumoase care de multă vreme fac parte din obiectivele de azbor ale triadei noastre nucleare”

"La Kiev, Berlin, Londra, Washington. Şi în toate celelalte locuri istorice frumoase care de multă vreme fac parte din obiectivele de zbor ale triadei noastre nucleare", a adăugat el.

Mai mult, în presa rusă de joi Medvedev a speculat până unde ar trebui să meargă Rusia: "Unde să se oprim? Nu ştiu. (...) Să fie Kiev? Da, probabil ar trebui să fie la Kiev. Dacă nu acum, atunci peste ceva timp, poate într-o altă fază a evoluţiei acestui conflict".

Purtătorul de cuvânt al lui Borrell a reamintit că miniştrii de externe ai blocului comunitar au fost "foarte clari" luni, când s-au întâlnit la Bruxelles în cadrul reuniunii lor lunare, că UE "este hotărâtă ca Ucraina să îşi continue apărarea legitimă împotriva agresiunii, mai ales acum că ne apropiem de doi ani de când începutul invaziei pe scară largă".

Stano a dat asigurări că Borrell şi statele membre "fac tot ce le stă în putinţă pentru a furniza Ucrainei mai mult şi mai rapid, nu numai atât timp cât este necesar, ci tot ce este necesar", de la muniţie până la echipament militar, pentru ca Kievul să poată avea câştig de cauză asupra agresorului.

Articol recomandat de sport.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu revine! A bătut palma cu noua sa echipă
BREAKING NEWS Mircea Lucescu revine! A bătut palma cu noua sa echipă
Citește și...
„Este oraşul nostru rusesc-rusesc”. Medvedev anunță țintele Rusiei
„Este oraşul nostru rusesc-rusesc”. Medvedev anunță țintele Rusiei

Trupele ruseşti vor merge mult mai departe în Ucraina, cucerind oraşul Odesa din sudul ţării şi ar putea chiar să avanseze într-o zi până în capitala Kiev, a declarat joi fostul preşedinte şi premier rus Dmitri Medvedev, relatează Reuters.

Medvedev ameninţă din nou cu un război nuclear dacă Rusia pierde lupta cu Ucraina. Care ar fi țările vizate de bombardamente
Medvedev ameninţă din nou cu un război nuclear dacă Rusia pierde lupta cu Ucraina. Care ar fi țările vizate de bombardamente

Fostul preşedinte rus Dmitri Medvedev a ameninţat din nou Occidentul cu un război nuclear total dacă Rusia, în urma războiului în Ucraina, este împinsă înapoi la graniţele sale din 1991, recunoscute la nivel internaţional, relatează dpa.

Medvedev spune că Rusia doreşte să
Medvedev spune că Rusia doreşte să "sprijine în toate modurile posibile" o ingerinţă rusă în viitoarele alegeri occidentale

Dmitri Medvedev a vorbit, într-o postare pe Telegram, despre viitoarele alegeri din Occident.

Rusia recunoaște că va fi mereu în război cu Ucraina, ”și peste 50 de ani”: Ucrainenii trebuie să accepte Rusia sau să moară
Rusia recunoaște că va fi mereu în război cu Ucraina, ”și peste 50 de ani”: Ucrainenii trebuie să accepte Rusia sau să moară

Vicepreşedintele Consiliului de Securitate al Rusiei, Dmitri Medvedev, recunoaşte că Rusia va fi mereu în război cu Ucraina, iar un motiv pentru un atac va fi găsit şi peste 10 sau 50 de ani.

 

Medvedev: Acțiunile nesăbuite ale Poloniei pot duce la o confruntare directă cu Rusia și declanșa al treilea război mondial
Medvedev: Acțiunile nesăbuite ale Poloniei pot duce la o confruntare directă cu Rusia și declanșa al treilea război mondial

Dmitri Medvedev susține că ”acțiunile nesăbuite ale Poloniei” pot duce la o confruntare directă cu Rusia și Belarus și pot declanșa astfel al treilea război mondial.

 

Recomandări
Aliații Israelului - SUA, UK, Franța și Iordania - au distrus peste 80 de drone și cel puțin 6 rachete din Iran și Yemen
Aliații Israelului - SUA, UK, Franța și Iordania - au distrus peste 80 de drone și cel puțin 6 rachete din Iran și Yemen

Forțele americane, sprijinite de distrugătoarele Comandamentului European al SUA, au distrus sâmbătă și duminică peste 80 de drone de atac unidirecționale lansate împotriva Israelului.

Au fost deschise patru anchete după decesele suspecte de la Spitalul Pantelimon din Capitală. Trei persoane au fost audiate
Au fost deschise patru anchete după decesele suspecte de la Spitalul Pantelimon din Capitală. Trei persoane au fost audiate

La 5 zile de la apariția în spațiul public a unor informații referitoare la moartea suspectă a unor pacienți în secția de terapie intensivă a Spitalului „Sfântul Pantelimon” din Capitală, continuă anchetele.

Condamnarea uluitoare primită de o româncă după ce a introdus în țară 33 de TIR-uri de deșeuri textile
Condamnarea uluitoare primită de o româncă după ce a introdus în țară 33 de TIR-uri de deșeuri textile

Partea a II-a. Importul ilegal al deșeurilor și comerțul intracomunitar cu gunoi însumează 500 de milioane de euro, conform autorităților de mediu.