Lukașenko: Occidentul, Ucraina şi Rusia trebuie să se înţeleagă pentru a evita "prăpastia războiului nuclear"

62273599

Occidentul, Ucraina şi Rusia trebuie să se înţeleagă pentru a evita "prăpastia războiului nuclear", a declarat, joi, preşedintele belarus Aleksandr Lukaşenko, principalul aliat al Rusiei.

 

Vezi aici ultimele informații despre Războiul din Ucraina | LIVE UPDATE

 

"Haideţi să ne oprim. Nu trebuie mers mai departe. Mai departe e prăpastia. Mai departe este războiul nuclear. Nu trebuie să se ajungă până acolo", a spus el, într-un interviu acordat în exclusivitate agenţiei France Presse, preluat de Agerpres.

"Trebuie să oprim, să ne punem de acord, să oprim acest haos, operaţiunea şi războiul în Ucraina", a adăugat Lukaşenko.

Dar, potrivit preşedintelui belarus, care a pus la dispoziţia armatei ruse teritoriul ţării sale pentru a ataca Ucraina, revine Kievului să facă concesii şi să meargă la negocieri, singura cale de a ieşi din conflict.

Precedentele discuţii, care începuseră în primele zile ale ofensivei ruse în Ucraina au eşuat, fiecare tabăra declinându-şi responsabilitatea, aminteşte AFP.

"Totul depinde de Ucraina, în prezent, particularitatea momentului este că războiul se poate termina în condiţii mai favorabile, acceptabile pentru Ucraina", consideră Lukaşenko.

Ucraina trebuie să fie de acord "să nu aibă niciodată pe teritoriul său arme care să ameninţe Rusia", a spus el.

Lukașenko, noi acuzații la adresa Vestului

Potrivit lui Lukaşenko, termenul de "denazificare" folosit de Rusia cu privire la obiectivele sale în Ucraina, "este de domeniul filosofiei. Cel mai important este securitatea Rusiei".

Preşedintele belarus consideră că altfel lucrurile se pot agrava şi mai mult, amintind că Vladimir Putin avertizase anterior că armata sa nu s-a implicat încă total în Ucraina.

"Războiul care este în curs acolo nu este încă cel pe care Rusia l-ar putea duce", a afirmat Lukaşenko, evocând arme "înfricoşătoare" pe care Moscova nu le-a utilizat.

Citește și CIA afirmă că Putin este „mult prea sănătos” și că liderul rus se înșală dacă crede că poate câștiga războiul din Ucraina

Potrivit liderului belarus, Ucraina trebuie să accepte că regiunile ocupate de Rusia în estul şi sudul ţării sunt pierdute.

"Aceasta nu se mai discută, s-ar fi putut discuta în lunile februarie, martie", a apreciat el.

În fine, Lukaşenko a atribuit Occidentului întreaga responsabilitate a acestui război, considerând că ameninţarea pe care acesta o prezenta pentru Rusia era de asemenea natură încât Moscova trebuia să atace ţara vecină.

"Noi am văzut cauzele acestui război, cauza este că dacă Rusia nu ar fi devansat NATO, voi (ţările occidentale) v-aţi fi organizat şi aţi fi lovit-o", a susţinut el. "Voi sunteţi la originea acestui război şi voi îl prelungiţi", a acuzat Lukaşenko.

Cum putea fi evitat războiul, în opinia lui Lukașenko

Potrivit liderului belarus, conflictul ar fi fost evitat dacă ţările occidentale i-ar fi dat lui Vladimir Putin "garanţiile de securitate pe care le cerea", adică retragerea Alianţei Nord-Atlantice la frontierele din 1997 şi încetarea apropierii Occidentului de Ucraina, pe care Rusia o percepe ca pe o ameninţare.

"Pentru ce nu aţi dat aceste garanţii? Asta înseamnă că voi vreţi războiul!", a declarat Lukaşenko în interviul pentru AFP.

În decembrie trecut, Moscova a cerut SUA şi NATO pe un ton ultimativ un set extins de garanţii de securitate, printre care şi cea ca Ucraina să nu fie niciodată acceptată în NATO. De asemenea, a cerut oprirea extinderii Alianţei şi revenirea ei la nivelul dinaintea admiterii ţărilor din fostul bloc comunist în NATO.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Turist elvețian jefuit cu pistolul la tâmplă în Napoli. Motivul ireal pentru care hoțul i-a returnat ceasul în scurt timp

Un turist elvețian a fost jefuit la o cafenea din Napoli, iar câteva minute mai târziu și-a primit ceasul înapoi.

O femeie a fost stropită cu alcool şi incendiată într-un parc, deşi alertase autorităţile că a primit ameninţări cu moartea

O femeie care a fost stropită cu alcool şi incendiată într-un parc din centrul Mexicului a murit din cauza rănilor grave. Femeia a fost ameninţată că o să fie ”arsă de vie” în luna mai şi a alertat autorităţile, relatează BBC, conform news.ro.

 

Fiul Olenei Zelenska, afectat de războiul din Ucraina: „Vrea doar să facă arte marţiale şi să înveţe să folosească o puşcă”

Prima Doamnă a Ucrainei, Olena Zelenska, a declarat că războiul Rusiei în Ucraina i-a afectat propria familie şi l-a determinat pe fiul ei în vârstă de nouă ani să îşi piardă interesul pentru pasiunile din trecut şi să îşi dorească să devină militar.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.