Liderul Al-Qaida în Peninsula Arabică, ucis în timpul unei operațiuni. Ce spune Trump

62106239
Getty

Preşedintele Donald Trump a anunţat joi că Statele Unite l-au ucis pe liderul Al-Qaida în Peninsula Arabică (AQAP) Qassim al-Raymi în cursul unei operaţiuni de combatere a terorismului în Yemen, relatează Reuters şi AFP.

''Sub conducerea lui Raymi, AQAP a comis violenţe de neconceput împotriva civililor din Yemen şi a încercat să organizeze şi să comită numeroase atacuri împotriva Statelor Unite şi a forţelor noastre", a declarat Trump, potrivit unui comunicat.

''Moartea lui slăbeşte în continuare AQAP şi reţeaua Al-Qaida la nivel global şi ne apropie de eliminarea ameninţărilor pe care aceste grupuri le reprezintă pentru securitatea noastră naţională", a spus Donald Trump, fără a preciza când a fost ucis Qassim al-Raymi.

''La instrucţiunile preşedintelui Donald Trump, Statele Unite au efectuat o operaţiune antiteroristă în Yemen şi au reuşit să-l elimine pe Qassem al-Raymi, un fondator şi liderul grupului Al-Qaida în Peninsula Arabică (AQAP)'', a anunţat de asemenea într-un comunicat Casa Albă, notează AFP.

Potrivit executivului american, al-Raymi s-a alăturat Al-Qaida în anii '90, acţionând în Afganistan pentru Osama bin Laden, transmite Agerpres.

Grupul Al-Qaida în Peninsula Arabică (AQPA) a revendicat atacul comis la începutul lunii decembrie la o bază militară americană din Pensacola, Florida, şi în care au fost ucişi trei marinari, potrivit unui comunicat difuzat duminica trecută de centrul american de monitorizare a site-urilor islamiste SITE.

"Într-un discurs audio al liderului său, Qassem al-Raymi, AQPA a revendicat atacul comis în decembrie 2019 la baza aeronavală din Pensacola", a informat SITE.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Trump se consideră de neoprit după ce a fost achitat în Senat. Ce a postat pe Twitter

Donald Trump, răsuflă uşurat. Aşa cum era de aşteptat, preşedintele Statelor Unite a fost achitat în Senat, la încheierea procesului său istoric de destituire.

O bombă a fost găsită fixată de un camion în Irlanda de Nord

Poliţia britanică a anunţat joi că a găsit o bombă fixată de un camion în Irlanda de Nord, după ce a fost alertată de prezenţa unui vehicul capcană pe un feribot în noaptea Brexitului, republicanii irlandezi fiind suspectaţi, relatează AFP.

Cel puțin 39 de morți în urma avalanșelor din Turcia. Căutările continuă

Bilanţul celor două avalanşe produse în estul Turciei a crescut la 39 de morţi, a raportat agenţia de ştiri Anadolu, adăugând că se crede că două persoane sunt dispărute, informează DPA.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.