Joe Biden estimează că suspendarea Rusiei din START III nu indică intenţia de a recurge la arme nucleare

joe biden, varsovia
AFP

Preşedintele Joe Biden a declarat miercuri că nu interpretează decizia preşedintelui Vladimir Putin de a suspenda participarea Rusiei la un tratat privind armele nucleare ca un semnal pentru utilizarea armelor nucleare.


"Este o mare greşeală să faci asta. Nu foarte responsabil. Dar nu am citit în asta că se gândeşte să folosească arme nucleare sau ceva de genul acesta", a declarat Joe Biden într-un interviu pentru ABC News.

Preşedintele Vladimir Putin a acuzat marţi Occidentul că prin ajutorul militar oferit Ucrainei încearcă să provoace Rusiei o "înfrângere strategică", aşadar a decis suspendarea participării Rusiei la Tratatul Noul START sau START III şi a avertizat că Moscova ar putea relua testele nucleare. START III este ultimul tratat de dezarmare nucleară încă în vigoare între Rusia şi SUA, care plafonează la 1.550 numărul focoaselor nucleare desfăşurate de fiecare dintre aceste două ţări şi permite inspecţii reciproce, care însă nu s-au mai desfăşurat din 2020, din cauza pandemiei şi a războiului în Ucraina. Cu toate acestea, Rusia a declarat că va respecta limitele convenite privind rachetele nucleare şi va continua să informeze SUA despre schimbările în desfăşurarea lor, în pofida suspendării.

Întrebat în interviu dacă suspendarea face lumea mai puţin sigură, preşedintele SUA a răspuns:"Ei bine, uite, cred că suntem mai puţin în siguranţă atunci când renunţăm la acordurile de control al armelor care sunt foarte mult în interesul ambelor părţi şi în interesul lumii". Cu toate acestea, el a adăugat că nu există dovezi care să sugereze o schimbare în postura nucleară a Rusiei."Ideea că, într-un fel, asta înseamnă că se gândesc să folosească arme nucleare, rachete balistice intercontinentale, nu există nicio dovadă în acest sens", a adăugat Biden.

Secretarul de stat american Antony Blinken a declarat marţi că suspendarea anunţată de Rusia este "profund nefericită şi iresponsabilă". Secretarul general al NATO Jens Stoltenberg a estimat că decizia liderului rus a făcut lumea mai periculoasă, îndemnându-l pe acesta să revină asupra ei.

Moscova a cerut ca armele nucleare britanice şi franceze care vizează Rusia să fie incluse în cadrul controlului asupra armamentelor, o poziţie inacceptabilă pentru Washington după peste o jumătate de secol de tratate nucleare bilaterale cu Rusia.

Articol recomandat de sport.ro
Cum a încercat Dani Alves să evite închisoarea în ultimul moment: câți bani i-a oferit victimei și reacția femeii
Cum a încercat Dani Alves să evite închisoarea în ultimul moment: câți bani i-a oferit victimei și reacția femeii
Citește și...
Reacția lui Putin după ce Biden l-a numit „nenorocit nebun”. Liderul Rusiei a răbufnit
Reacția lui Putin după ce Biden l-a numit „nenorocit nebun”. Liderul Rusiei a răbufnit

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a reacționat, joi, după ce a fost făcut drept un "nenorocit nebun" de omologul său american Joe Biden.

„Este oraşul nostru rusesc-rusesc”. Medvedev anunță țintele Rusiei
„Este oraşul nostru rusesc-rusesc”. Medvedev anunță țintele Rusiei

Trupele ruseşti vor merge mult mai departe în Ucraina, cucerind oraşul Odesa din sudul ţării şi ar putea chiar să avanseze într-o zi până în capitala Kiev, a declarat joi fostul preşedinte şi premier rus Dmitri Medvedev, relatează Reuters.

Rusia a amenințat un stat NATO că îi va doborî avioanele de patrulare deasupra Mării Negre
Rusia a amenințat un stat NATO că îi va doborî avioanele de patrulare deasupra Mării Negre

Rusia a avertizat că va doborî avioanele de patrulare franceze deasupra Mării Negre, a mărturisit, joi, ministrul francez al Apărării.

Recomandări
România și-a anunțat aliații din NATO că îl propune pe Klaus Iohannis în funcția de secretar general al Alianței
România și-a anunțat aliații din NATO că îl propune pe Klaus Iohannis în funcția de secretar general al Alianței

România și-a înștiințat aliații din NATO că îl propune pe Klaus Iohannis ca secretar-general al Alianței Nord-Atlantice. Pentru șefia organizației se luptă și premierul batav Mark Rutte.

Pretextul pe care Rusia l-ar putea folosi pentru anexarea Transnistriei. L-a invocat când a invadat Georgia și Ucraina
Pretextul pe care Rusia l-ar putea folosi pentru anexarea Transnistriei. L-a invocat când a invadat Georgia și Ucraina

Guvernul Republicii Moldova monitorizează cu atenție situația din regiunea transnistreană, după decizia administrației separatiste de la Tiraspol de a convoca un congres extraordinar pentru săptămâna viitoare.

Primele măsuri după ședința CSAT. Guvernul face pregătiri în caz de război: Legislație pentru asistență medicală
Primele măsuri după ședința CSAT. Guvernul face pregătiri în caz de război: Legislație pentru asistență medicală

La doi ani de la invadarea Ucrainei, Guvernul pregătește legislația pentru asistența medicală în caz de război. Lipsa ei este o vulnerabilitate majoră.