Inregistrarea care il surprinde pe Breivik parcand camioneta-capcana, publicata in premiera. VIDEO

61225185

Televiziunea publica norvegiana NRK a publicat luni pentru prima data o inregistrare video care il surprinde pe extremistul de dreapta Anders Behring Breivik in timp ce parcheaza camioneta-capcana folosita in atac.

Surprinse de camere de supraveghere aceste imagini surprind atat camioneta, in timp ce este parcata in apropierea blocului turn in care au sediul serviciile premierului, cat si pe sofer, imbracat intr-o uniforma, in timp ce se indeparteaza in graba.

Inregistrarea video, comentata de catre agentul de securitate aflat in post in ziua respectiva, surprinde totodata din diverse unghiuri deflagratia bombei de aproximativ o tona, care a ucis opt persoane si a ranit alte aproximativ zece.

Breivik este vazut plecand la bordul altui vehicul, un Fiat de culoarea gri, la bordul caruia va ajunge ulterior pe Insula Utoya. Acolo el va deschide focul asupra participantilor la o tabara de vara a Tinerilor Laburisti, omorand alte 69 de persoane. 

Imagini de la comiterea atentatului au fost deja difuzate in timpul procesului, dar acum este pentru prima data cand sunt difuzate pentru public si pot fi vizionate aici.

La 24 august, Breivik a fost condamnat la pedeapsa maxima, si anume 21 de ani de inchisoare, o pedeapsa care poate fi prelungita pe o perioada nedeterminata atat timp cat va fi considerat periculos.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
Citește și...
Regina maori Te Arikinui din Noua Zeelandă, primită la Londra de Regele Charles. Imagini fabuloase cu regina maori | FOTO

Regina maori din Noua Zeelandă a fost primită de Regele Charles la Palatul Buckingham, aceasta fiind prima vizită în Marea Britanie de la încoronarea reginei Te Arikinui Kuini Nga Wai hono i te po, în anul 2024. 

Donald Trump a avertizat Iranul că răbdarea SUA se apropie de sfârșit, pe fondul tensiunilor din Ormuz

Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat că răbdarea sa faţă de Iran se apropie de sfârşit, pe fondul tensiunilor din Strâmtoarea Ormuz şi al blocajului negocierilor privind programul nuclear iranian.

El Periodico: Eurovisionul a ignorat Spania în cea de-a doua semifinală, în care Danemarca şi România au fost favorite

Søren Torpegaard şi Alexandra Căpitănescu au salvat o gală în care nu s-a făcut nicio menţiune cu privire la absenţa RTVE, televiziunea publică spaniolă.

Recomandări
Șpaga uriașă luată cash de fostul procuror șef din Constanța în biroul său de la Parchet. ”Rezolva” orice pentru câteva mii

Fostul procuror șef din Constanța, Gigi Ștefan, a primit recent în biroul său de la Parchet o șpagă de 60.000 de euro pentru a soluționa un dosar, iar în ultimul an a încasat 110.000 euro din alte șpăgi, pentru rezolvarea a tot felul de probleme. 

ANM anunță averse torențiale, descărcări electrice, grindină, vânt puternic și frig. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare și o atenționare de tip Cod Galben pentru intervalul 16 mai, ora 12 - 17 mai, ora 15, vizând o perioadă de vreme instabilă în mare parte din România. 

Nicușor Dan a mers cu fiul său Antim la expoziția internațională de la Romaero. Băiatul a primit numeroase cadouri

Preşedintele Nicuşor Dan a venit, vineri, la expoziţia Black Sea Defense, Aerospace and Security - BSDA alături de fiul său, Antim.