Francois Hollande, fost președinte al Franței: Vladimir Putin nu este nebun, ci doar "extrem de rațional"

62017831
Getty

Francois Hollande, unul dintre cei mai nepopulari șefi de stat pe care i-a avut Franța, al cărui mandat a fost în perioada 2012-2017, a vorbit despre Vladimir Putin.

Într-un interviu acordat publicației POLITICO, Francois Hollande a spus despre președintele rus Vladimir Putin că este un lider „extrem de rațional” care pariază că țările occidentale vor obosi să sprijine Ucraina și vor conveni asupra unui final negociat al conflictului care va fi favorabil Rusiei.

Hollande s-a întâlnit de nenumărate ori cu Putin. El a condus negocierile cu liderul rus, împreună cu fostul cancelar german Angela Merkel, în cadrul așa-numitului format Normandia, în 2014, după ce Moscova a anexat Crimeea de la Ucraina și a sprijinit separatiștii pro-ruși din regiunea Donbas.

Hollande: Putin are propriul raționament 

Însă, Hollande a precizat că acele eforturi de dialog s-au dovedit a fi în zadar, afirmând despre Vladimir Putin că este un lider care înțelege doar puterea și punând la îndoială toate încercările ulterioare de discuții.

"Putin este o persoană foarte rațională, sau o persoană radicală din punct de vedere rațional, după cum doriți", a spus fostul lider francez, întrebat dacă Putin ar putea căuta să extindă conflictul dincolo de Ucraina. "El are propriul raționament și, în acest cadru, este gata să folosească forța. El este capabil să înțeleagă doar dinamica de putere pe care noi suntem capabili să o stabilim împotriva lui".

Înaintea aniversării unui an de la invazia totală a Rusiei în Ucraina, la 24 februarie, Hollande a adăugat că Putin va încerca "să-și consolideze câștigurile pentru a stabiliza conflictul, sperând că opinia publică va obosi și că europenii se vor teme de escaladare pentru a aduce în acel stadiu perspectiva unei negocieri".

Dar, spre deosebire de perioada în care era la putere și Parisul și Berlinul conduceau discuțiile cu Putin, de data aceasta sarcina de mediere va reveni probabil Turciei sau Chinei - "ceea ce nu va fi liniștitor pentru nimeni", a adăugat Hollande.

Emmanuel Macron, care a fost ministrul Economiei în mandatul lui Hollande înainte de a părăsi guvernul acestuia și de a câștiga președinția în 2017, și-a încercat propria mână în diplomația cu Rusia, purtând numeroase convorbiri individuale cu Putin atât înainte, cât și după invazia sa în Ucraina.

Franța, perioadă dificilă sub conducerea lui Hollande

Dar acțiunile de apropiere nu au dat rezultate clare, provocând critici din partea Ucrainei și a est-europenilor, care au obiectat, de asemenea, la faptul că Macron a spus că Rusia va avea nevoie de "garanții de securitate" după ce războiul se va încheia.

Hollande s-a abținut de la a-l critica pe succesorul său în legătură cu apropierea de Putin. Era logic să vorbească cu Putin înainte de invazie pentru "a-l priva de orice argumente sau pretexte", a spus el. Dar, după o "scurtă perioadă de incertitudine" în urma invaziei, "întrebarea (privind utilitatea dialogului) a fost din păcate rezolvată".

Hollande a fost unul dintre cei mai nepopulari președinți ai Franței în timpul mandatului, cu cote de popularitate scăzute.

Perioada în care a fost în fruntea Franței a fost zguduită de crize. Pe lângă diplomația eșuată în privința Ucrainei, Hollande a condus răspunsul Franței la o serie de atacuri teroriste, a prezidat împreună cu Merkel criza datoriilor suverane din Europa și s-a confruntat cu proteste masive de stradă împotriva reformelor din domeniul muncii.

Articol recomandat de sport.ro
Chinezii au lansat mașina mai ieftină decât Dacia!
Chinezii au lansat mașina mai ieftină decât Dacia!
Citește și...
Zelenski, scrisoare deschisă de 1.800 de cuvinte pentru Putin: „Vârsta începe să își spună cuvântul. Propun o întâlnire”

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a adresat o scrisoare deschisă de peste 1.800 de cuvinte liderului rus Vladimir Putin, în care critică evoluția războiului, susține că sprijinul intern pentru Kremlin este în scădere și propune o întâlnire.

Putin: Rusia va învinge Ucraina pe front dacă va fi nevoie, dar este pregătită pentru un acord de pace cu sprijinul lui Trump

Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat joi că Rusia va învinge Ucraina pe câmpul de luptă dacă va fi necesar, dar este gata să pună capăt războiului prin diplomaţie şi să onoreze compromisuri.

Incident neobișnuit pe aeroportul din Frankfurt. Mai mulți angajați răniți după ce botul unui avion a lovit solul. VIDEO

Mai mulți angajați Lufthansa au fost răniți joi, după ce trenul de aterizare din față al unui Boeing 787 s-a retras neașteptat, iar botul aeronavei a căzut la sol.

Recomandări
Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac pentru funcția de premier al României. Tomac: Voi prezenta un Guvern tehnic

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat joi pe liderul PMP, Eugen Tomac, în funcția de prim-ministru, la aproape o lună după căderea Guvernului Bolojan. 

Cine este Eugen Tomac, premierul desemnat de Nicușor Dan să conducă Guvernul României

Eugen Tomac, europrlamentar și lider PMP, a fost desemnat de președintele Nicușor Dan pentru funcția de premier. 

Prima reacție a lui Ilie Bolojan după ce Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac premier

Preşedintele PNL, premierul interimar Ilie Bolojan, arată că are ”rezerve” cu privire la faptul că un guvern tehnocrat, care nu are o susţinere fără echivoc în Parlament, poate livra rezultate în perioada următoare.