Departamentul de Stat al SUA a aprobat vânzarea către Bulgaria a unor blindate Stryker în valoare de 1,5 miliarde de dolari

62383297
Shutterstock

Departamentul de Stat al SUA a aprobat vânzarea de vehicule militare Stryker către Bulgaria, pentru un cost estimat la 1,5 miliarde de dolari, a anunțat vineri Pentagonul, potrivit Reuters.

Vânzarea către Bulgaria, aliat al NATO, ar consta în 183 de vehicule din modelul Stryker, inclusiv transportoare de infanterie, vehicule de comandă și vehicule de evacuare medicală, a precizat Pentagonul.

Agenția de Cooperare pentru Securitate și Apărare a Pentagonului a notificat vineri Congresul SUA cu privire la această posibilă vânzare.

În ciuda aprobării de către Departamentul de Stat, notificarea nu indică faptul că a fost deja semnat un contract sau că negocierile s-au încheiat.

Pentagonul a precizat că General Dynamics Corp a fost contractorul principal pentru aceste arme.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Mânca o supă de la restaurantul chinezesc, când a observat îngrozit că ceva se zbate în castron. ”Mi-e rău când mă gândesc”

Un bărbat din Anglia a descoperit îngrozit un șoarece care se zbătea în supa sa chinezească, după ce mâncase deja trei sferturi din castron. ”Mi se face rău numai când ma gândesc”, a spus apoi nefericitul client.

 

Noi informații despre misiunea contracronometru de salvare a unui cercetător din Antarctica. Ce se întâmplă acum

Australia a reuşit să evacueze cu succes un cercetător bolnav aflat într-un avanpost îndepărtat de pe continentul îngheţat Antarctica, relatează BBC.

Ucraina susţine că o dronă folosită de ruşi în atacul de la Izmail a căzut pe malul românesc al Dunării. MApN infirmă

Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe de la Kiev, Oleg Nikolenko, a declarat luni că una dintre dronele folosite de ruşi în atacul din cursul nopţii asupra portului ucrainean de la Dunăre Izmail ar fi căzut pe teritoriul României.

Recomandări
Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.