Curtea Supremă a SUA va analiza manualele şcolare care conţin subiecte LGBT+

62537245
Shutterstock

Curtea Supremă a SUA, de orientare conservatoare, va analiza dreptul pretins de părinţii elevilor, în numele libertăţii lor religioase, de a fi informaţi atunci când în cadrul lecţiilor sunt utilizate cărţi care abordează teme legate de homosexualitate.

Interdicţiile de carte sunt un subiect sensibil în societatea americană. Unele state conservatoare au retras din biblioteci cărţi acuzate că promovează homosexualitatea, ideologiile progresiste sau sunt prea şocante.

În 2022, guvernatorul republican al Floridei, Ron DeSantis, a promulgat o lege care interzice predarea de subiecte legate de orientarea sexuală sau identitatea de gen în şcolile primare, supranumită de detractorii săi „Don't Say Gay”.

Dispută la Curtea Supremă pe tema cărților LGBTQ în școli

În acest caz, Curtea Supremă examinează un recurs al părinţilor elevilor din şcolile publice dintr-un comitat din Maryland, în apropiere de Washington, care a introdus în 2022 în programa şcolară de grădiniţă şi de şcoală primară cărţi de poveşti menite să combată prejudecăţile privind homosexualitatea sau identitatea de gen.

Comitatul, după ce iniţial a notificat familiile pentru a le permite să solicite ca elevii să fie scutiţi de la orele în care aceste cărţi ar putea fi utilizate, a anulat această opţiune.

Aceşti părinţi, care sunt musulmani sau creştini, consideră că aceasta este o încălcare a libertăţii lor religioase, garantată de Primul Amendament la Constituţia SUA.

Autorităţile şcolare „doresc să perturbe eforturile reclamanţilor de a-şi învăţa copiii convingerile religioase cu privire la sexualitate şi gen”, susţin ei în argumentele adresate Curţii Supreme, cerându-i să anuleze decizia de apel împotriva lor.

Comitatul explică faptul că, "în 2023, experienţa profesorilor, a directorilor şi a managerilor de şcoli a demonstrat că aceste scutiri erau impracticabile", rezultând în special o explozie a absenteismului.

Jurisprudenţa Curţii Supreme a stabilit că „simpla expunere a elevilor în clasă cu idei contrare cu religia lor nu echivala cu o constrângere”, interzisă de Constituţie, argumentează el.

Departamentul de Justiţie al administraţiei Trump îi susţine pe părinţi, denunţând „un caz de manual de interferenţă cu libertatea religioasă”.

Decizia celor nouă judecători, şase conservatori şi trei progresişti, este aşteptată până la sfârşitul actualei sesiuni a Curţii, la sfârşitul lunii iunie.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Gluma cu unguri care îl amuza pe Papa Francisc: „Ştiţi de ce se vorbeşte maghiara în Rai?”

Papa Francisc, care a murit luni, la vârsta de 88 de ani, deținea secretul limbajului simplu și direct. Franchețea sa l-a făcut popular, chiar și în rândul necredincioșilor.

Cine conduce Vaticanul după moartea Papei Francisc. Ce puteri are înlocuitorul temporar al Suveranului Pontif

După moartea Papei Francisc, un cardinal din Statele Unite a devenit conducătorul interimar al Vaticanului până la alegerea unui nou pontif.

Geanta secretarului Securităţii interne din SUA a fost furată în timp ce lua cina la un restaurant din Washington

Geanta secretarului Securităţii interne din SUA, Kristi Noem, a fost furată în timpul unei cine luate împreună cu familia la un restaurant din Washington în duminica de Paşti, au declarat luni oficiali americani pentru media de peste ocean.

Recomandări
CCR: Sintagma „persoana care are relaţii asemănătoare acelora dintre soţi” din legea ANI este neconstituțională

Curtea Constituțională a României a pronunțat, luni, deciziile în cazul sesizărilor referitoare la noua Lege a integrității, contestată atât de președintele Nicușor Dan, cât și de un grup de senatori USR și PNL.

Ilie Bolojan, despre scumpirea motorinei: „Oricât ne-am dori, nu putem controla lucruri care nu depind de noi”

 Ilie Bolojan a declarat, luni, despre majorarea prețurilor la motorină, că, oricât ne-am dori, nu avem cum să controlăm lucruri care nu pot fi controlate de noi, el subliniind că creșterea prețurilor la combustibil are un efect asupra inflației.

CCR: Amendamentul prin care aleşii incompatibili îşi pierd funcţiile, declarat constituţional. Reacția lui Dominic Fritz

Curtea Constituţională a stabilit ca fiind constituţional un amendament introdus în Legea integrităţii la cererea PSD şi AUR, prin care aleşii găsiţi incompatibili sau în conflict de interese îşi pierd funcţiile.