Creşte bilanţul victimelor în urma naufragiului unei nave de transport în Marea Neagră

Naufragiu

Cel puţin trei marinari şi-au pierdut viaţa şi alţi trei sunt daţi dispăruţi după naufragiul unei nave cargo duminică în Marea Neagră, în largul Turciei, potrivit unui nou bilanţ dat publicităţii luni de către autorităţile turce, citat de AFP.

Echipe de intervenţie turceşti au reuşit duminică, în pofida condiţiilor meteorologice nefavorabile, să recupereze şase membri ai echipajului navei cargo 'Arvin', cu pavilion Palau (ţară insulară în Oceanul Pacific), aparţinând unei companii ucrainene.

Guvernatorul provinciei Bartin (nordul Turciei), Sinan Guner, a indicat luni că echipele de salvare încearcă să-i localizeze pe cei trei marinari daţi dispăruţi şi să recupereze corpurile altor trei persoane, între care una prinsă între stânci.

Dar din cauza rafalelor puternice de vânt şi a vizibilităţii reduse, elicopterele au fost consemnate la sol, iar vedetele gărzilor de coastă blocate în port.

'Este imposibil ca echipele să pornească pe mare. Continuăm operaţiunile de salvare de pe uscat', a declarat Güner, indicând că scafandrii întreprind căutări în unele zone stâncoase din apropierea ţărmului.

Citește și
viktor orban, vladimir putin
Ungaria blochează planul Uniunii Europene de a emite euroobligațiuni pentru a ajuta Ucraina, susțin surse Politico

Potrivit autorităţilor, echipajul 'Arvin' era compus din 12 membri. Nava cargo plecase din Georgia şi se îndrepta spre Bulgaria când a naufragiat.

Intemperiile fac în mod frecvent periculoasă navigarea în această zonă a Mării Negre.

În ianuarie 2019, şase marinari şi-au pierdut viaţa în urma scufundării unei nave de marfă cu pavilion panamez în Marea Neagră, în largul Turciei.

În 2017, o navă de recunoaştere rusă a naufragiat în Marea Neagră, în largul Turciei, după ce s-a ciocnit cu o ambarcaţiune care transporta oi (din România). Toţi membrii echipajului au fost salvaţi atunci, aminteşte AFP.

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Cel puţin patru morţi în naufragiul unei nave de transport marfă în Marea Neagră
Cel puţin patru morţi în naufragiul unei nave de transport marfă în Marea Neagră

Cel puţin patru marinari au murit duminică în naufragiul unei nave de transport marfă în Marea Neagră, în largul Turciei, au anunţat autorităţile turce, adăugând că cinci membri ai echipajului au fost salvaţi, relatează AFP.

Recomandări
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică

Sute de tehnicieni STS lucrează în schimburi în aceste zile, ca să rezolve problemele ce apar în secții. Deja sunt ocupați, pentru că în sâmbătă seară se pun în funcțiune tabletele pentru înregistrarea și verificarea alegătorilor.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete
A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița. Va dura, însă, până va ajunge peste tot, pentru că rețeaua are peste 700 de kilometri.