Convoi militar rusesc filmat lângă granița cu Ucraina. Poroșenko vorbește de un ”război în toată regula”

×
Codul embed a fost copiat

Preşedintele Ucrainei acuză Rusia că îşi sporeşte prezenţa armată la graniţa comună şi vorbeşte de ameninţarea unui "război în toată regula".

De altfel, televiziunile ruse au transmis imagini cu un convoi care pare să transporte componente ale unui sistem de apărare balistică spre strâmtoarea Kerci, scena incidentului de duminică.

12 dintre cei 24 de marinari ucraineni capturaţi de ruşi au apărut ieri în faţa unui judecător care a hotărât reţinerea lor timp de 60 de zile. Restul ucrainenilor vor fi aduşi miercuri la tribunal. Kievul a recunoscut că între cei luaţi prizonieri sunt şi agenţi ai serviciilor de informaţii.

12 marinari ucraineni au apărut marți în faţa unui judecător din oraşul rus Simferopol. Sunt acuzaţi de trecere ilegală a frontierei şi vor rămâne în detenţie timp de 60 de zile. Unul dintre ei a vorbit cu jurnaliştii, explicând că navele ucrainene nu au avut intenţia să provoace.

Iuri Budzilo, soldat ucrainean reţinut de ruşi: "Există un acord cu Rusia privind libera trecere a ambarcaţiunilor."

Citește și
Vladimir Putin
Analiză AFP: Putin și Poroșenko, pricipalii beneficiari ai crizei din Marea Azov

Autorităţile ucrainene i-au acuzat pe ruşi că-i supun torturii pe marinarii capturaţi. Asta după ce, în primele interveţii publice, unul dintre ei a recunoscut că vasele militare ucrainene au acţionat provocator, de unde şi reacţia ambarcaţiunilor de patrulă ruseşti, care au deschis focul şi au lovit un remorcher.

Liudmila Lubina, comisar rus pentru drepturile omului: "I-am întrebat pe fiecare dintre ei dacă au fost supuşi vreunui tip de presiune şi mi-au zis că nu. Condiţiile de detenţie sunt bune. Li s-a dat de mâncare şi sunt trataţi bine."

Cu hărţile în mână, preşedintele ucrainean a acuzat Moscova că-şi întăreşte prezenţa militară la graniţa cu Ucraina.

Petro Poroșenko, preşedintele Ucrainei: "Aceasta e o bază militară rusă aflată la 18 km de graniţa noastră, pe 17 septembrie şi 24 septembrie. Acestea sunt tancuri. Aici e în octombrie. După cum puteţi vedea, numărul de tancuri de la graniţa noastră s-a triplat. Exerciţiile militare nu justifică această creştere. Tancurile nu au fost retrase. Sunt încă acolo."

Petro Poroşenko a declarat că a încercat să vorbească la telefon cu omologul său rus, dar nu a primit răspuns. Ar fi rugat-o pe Angela Merkel să discute cu Putin. Cei doi lideri au avut într-adevăr o convorbire telefonică în care Vladimir Putin i-a cerut cancelarului german să-i convingă pe ucraineni să se abţină de la "acţiuni nesăbuite".

Dmitri Medvedev, premierul Rusiei: "Această provocare a avut ca scop crearea unui context benefic pentru preşedintele ucrainei. Legea marţială le permite autorităţilor să-şi încordeze muşchii şi să-şi sporească sprijinul în rândul populaţiei."

Pe de altă parte, Occidentul a trecut de la condamnări şi oferte de mediere la discuţii despre impunerea de noi sancţiuni economice Rusiei. Ideea a primit susţinerea Austriei, Poloniei şi Estoniei, însă Italia şi-a anunţat opoziţia.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Fostul internațional a murit la 33 de ani, după ce a fost împușcat!
NEWS ALERT Fostul internațional a murit la 33 de ani, după ce a fost împușcat!
Citește și...
Petro Poroșenko:
Petro Poroșenko: "Rusia mobilizează trupe la graniţa cu Ucraina". Reacţia Kremlinului

Președintele Ucrainei, Petro Poroșenko, a declarat la CNN că „serviciile secrete ucrainene și surse NATO l-au informat că Rusia mobilizează numeroase trupe de-a lungul graniței cu Ucraina”.

Analiză AFP: Putin și Poroșenko, pricipalii beneficiari ai crizei din Marea Azov
Analiză AFP: Putin și Poroșenko, pricipalii beneficiari ai crizei din Marea Azov

Președintele rus Vladimir Putin și omologul său ucrainean Petro Poroșenko sunt beneficiarii confruntării navale dintre Ucraina și Rusia, în contextul în care ambii sunt preocupați de consolidarea popularității lor.

Recomandări
Percheziții în dosarul „Fabrica de români”. Printre „beneficiari” s-ar număra chiar și oligarhi ai Kremlinului
Percheziții în dosarul „Fabrica de români”. Printre „beneficiari” s-ar număra chiar și oligarhi ai Kremlinului

Procurorii Parchetului General au declanșat în această dimineață o amplă operațiune împotriva unei grupări de avocați și funcționari, dar și intermediari ai celei mai mari rețele de traficanți de acte de identitate românești.

Ce spune Nicușor despre eliminarea prescripției pentru corupție: „De ce nu reușim să rezolvăm în 15 ani?”
Ce spune Nicușor despre eliminarea prescripției pentru corupție: „De ce nu reușim să rezolvăm în 15 ani?”

Nicușor Dan a vorbit despre problemele din Justiție înainte de reuniunea Consiliului European. Președintele a explicat faptul că problema nu este termenul de precripție a marilor fapte de corupție, ci timpul necesar pentru rezolvarea dosarelor.

Protest violent în Bruxelles. Mii de fermieri au blocat drumurile în capitala UE și s-au ciocnit cu polițiștii | VIDEO
Protest violent în Bruxelles. Mii de fermieri au blocat drumurile în capitala UE și s-au ciocnit cu polițiștii | VIDEO

Mii de fermieri protestează, joi, în Bruxelles pentru a-și manifesta nemulțumirea față de acordul UE-Mercosur. Violențele nu au lipsit în capitala UE.