Cine este "eroul" de la Nisa, motociclistul care a incercat sa il opreasca, din mers, pe soferul camionului mortii

61820546

Un motociclist a incercat sa opreasca, din mers, camionul care a intrat in multime joi seara in cursul atentatului de la Nisa, straduindu-se sa deschida portiera vehiculului ce circula cu viteza redusa pe Promenade des Anglais.

''Eram in balcon la un hotel cu vedere spre Promenade des Anglais si am vazut oameni care mergeau sa sarbatoreasca 14 Iulie, apoi dintr-odata un camion s-a indreptat in directia multimii'', a povestit pentru AFP jurnalistul german Richard Gutjahr.

''El conducea foarte incet, ceea ce era surprinzator'', a adaugat jurnalistul independent. ''Dupa el s-a luat un motociclist, care circula in spatele lui si care a incercat sa-l depaseasca si chiar sa deschida portiera dinspre partea soferului camionului'', a explicat Gutjahr, care a facut o inregistrare video cu smartphone-ul sau, utilizata de canalul public german ARD.

''Motociclistul a cazut insa sub rotile camionului'', a explicat jurnalistul german.

CITITI AICI FILMUL EVENIMENTELOR

''Am vazut, de asemenea, doi politisti care trageau asupra camionului'', a precizat martorul. ''Si, in acel moment, soferul camionului inceput sa circule cu viteza si a intrat in zigzag in multime. Apoi, timp de 15-20 de secunde s-au auzit tirurile mai multor arme'', a continuat el, precizand ca scena la care el a fost martor a durat in total ''60 de secunde, nu mai mult''.

El a adaugat ca a coborat apoi in strada, unde a vazut cum oamenii erau cuprinsi de panica si ca 12 corpuri neinsufletite zaceau pe pamant.

''Era un haos absolut'', ''oamenii urlau'', a declarat un jurnalist pentru AFP, Robert Hollawy, care asista la festivitati. ''Am vazut oameni loviti si fragmente zburand peste tot'', a povestit el.

Cel putin 84 de persoane au fost ucise in acest nou atentat sangeros in Franta. Cel putin doi copii sunt morti si alti peste 50 sunt spitalizati.

 

Articol recomandat de sport.ro
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
Citește și...
Bilantul victimelor atentatului de la Nisa a crescut la 85 de morti. Un barbat aflat in coma a murit, dupa 3 saptamani

La aproape trei saptamani de la atentatul de la Nisa, cand un camion condus de un tunisian a intrat in multime, bilantul victimelor a ajuns la 85 de morti si peste 430 de raniti.

Cristian Coman, romanul mort in atentatul din Nisa, a fost adus acasa. In ce stare se afla sotia si copilul sau

Romanul de 34 de ani care a murit in atentatul terorist de acum doua saptamani de la NISA, spulberat de un camion, alaturi de alte zeci de victime, a fost in sfarsit repatriat, cu ajutorul autoritatilor franceze.

Cine l-a ajutat pe Mohamed Bouhlel sa pregateasca masacrul din Nisa. Mesajele descoperite de procurori in telefonul lui

Cinci suspecti, in contact cu ucigasul inainte de atentatul de la Nisa, au fost pusi sub acuzare de judecatorii antiteroristi si plasati in arest preventiv, au facut cunoscut surse din cadrul Parchetului de la Paris, citate de AFP.

Recomandări
SUA și Iranul negociază un armistițiu de 45 de zile. Acordul ar putea duce la încheierea războiului

Statele Unite, Iranul şi un grup de mediatori regionali discută termenii unui potenţial armistiţiu de 45 de zile care ar putea duce la încetarea definitivă a războiului, a relatat Axios.

Răzvan Lucescu și-a vizitat tatăl la spital. Fostul selecționer este în stare critică. „E o situație grea”

Tehnicianul echipei PAOK Salonic, Răzvan Lucescu, a mers noaptea, imediat după ce a ajuns în ţară, la Spitalul Universitar pentru a-l vedea pe Mircea Lucescu, internat în stare critică.

Regula esențială care te ajută să cumperi haine fără să „faci gaură” în buget. Sfaturile unui consultant vestimentar

Când toate se scumpesc, ca acum, merită să ne uităm la cheltuielile mai puțin vizibile, iar hainele pot fi printre ele.