China amenință că va ”lupta până la capăt” dacă Taiwanul va încerca să-și declare independența

62265392
Profimedia

China va ”lupta până la capăt” pentru a împiedica Taiwanul să-şi declare independenţa, a declarat, duminică, ministrul chinez al Apărării Wei Fenghe.  

Potrivit News.ro, care citează Le Figaro, aceste declarații nervoase vin pe fondul creşterii tensiunilor între Beijing şi Washington cu privire la viitorul insulei.

Declaraţia oficialului chinez de rang înalt sună ca un răspuns la afirmaţia secretarului american al Apărării, Lloyd Austin, care a denunţat activitatea militară ”provocatoare şi destabilizatoare” a Beijingului lângă Taiwan.

Concursul verbal dintre cele două superputeri vine într-un context de tensiuni diplomatice puternice cu privire la insula autonomă şi democratică, pe care Beijingul o consideră parte integrantă a teritoriului său. Incursiunile fără precedent ale Forţelor Aeriene Chineze în zona de apărare aeriană (ADIZ) a Taiwanului au crescut presiunea în ultimele luni.

”Vom lupta cu orice preţ şi vom lupta până la capăt. Aceasta este singura alegere posibilă pentru China”, a declarat Wei Fenghe, în cadrul forumului de securitate ”Shangri-La Dialogue” din Singapore.

”Cei care urmăresc independenţa Taiwanului cu scopul de a diviza China, cu siguranţă nu îşi vor atinge obiectivele. Nimeni nu ar trebui să subestimeze niciodată determinarea şi capacitatea Forţelor Armate Chineze de a-şi proteja integritatea teritorială”, a adăugat el.

Wei Fenghe a îndemnat Washingtonul ”să înceteze să denigreze şi să oprească China (...) să nu se mai amestece în afacerile interne ale Chinei şi să nu mai prejudicieze interesele Chinei”.

Cu toate acestea, el a făcut apel la o relaţie ”stabilă” China-SUA, despre care a spus că este ”vitală pentru pacea mondială”.

Potrivit unui purtător de cuvânt al Ministerului chinez al Apărării, Wei Fenghe a declarat, vineri, în timpul unei întâlniri cu omologul său american în contextul forumului: ”Dacă cineva ar îndrăzni să separe Taiwanul de China, armata chineză nu ar ezita nicio clipă să declanşeze un război, indiferent de cost”.

Beijingul ar ”zdrobi în o mie de bucăţi” orice încercare de independenţă, a avertizat ministrul chinez al Apărării.

La rândul său, Lloyd Austin i-a spus lui Wei Fenghe că Beijingul ar trebui să ”se abţină” de la orice altă acţiune destabilizatoare în această regiune, potrivit Pentagonului.

Ministerul de Externe al Taiwanului a răspuns sâmbătă, precizând că a respins ”afirmaţiile absurde” ale Beijingului.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Joe Biden avertizează că inflaţia din SUA ar putea dura ”o vreme”. Americanii se confruntă cu scumpiri record

Preşedintele Joe Biden a avertizat că inflaţia din SUA ar putea dura ”o vreme”, după ce datele de vineri au arătat că presiunile asupra preţurilor sensibile din punct de vedere politic s-au intensificat în mod neaşteptat în ultimele săptămâni.

Peste 15.000 de oi s-au înecat după scufundarea unei nave în largul coastei sudaneze a Mării Roşii

Peste 15.000 de oi s-au înecat duminică în largul coastei sudaneze a Mării Roşii, după ce nava care le transporta s-a scufundat, au anunţat autorităţile locale, potrivit AFP.

Securitatea alimentară globală este în pericol, avertizează Ucraina. Probleme cu transportul cerealelor prin România

Securitatea alimentară globală este în pericol, potrivit viceministrului ucrainean de Externe.

Recomandări
Cei trei judecători CCR care s-au opus „amendamentului Fritz”. De ce au considerat că legea este retroactivă

Trei judecători ai CCR au avut o opinie separată față de decizia care a declarat constituțional „amendamentul Fritz”. În viziunea lor, acesta încalcă principiul neretroactivității legii.

CNSU a aprobat noi măsuri de urgență pentru Cernavodă. Cum va fi asigurată apa necesară răcirii reactoarelor

Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a aprobat vineri o nouă hotărâre, care cuprinde mai multe măsuri și intervenții în regim de urgență pentru a asigura debitul de apă necesar în continuare pentru răcire la CNE Cernavodă.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.