Rusia: 88 de morti dupa ce un avion s-a prabusit

×
Publicitate

O noua catastrofa aeriana ridica semne de intrebare asupra sigurantei aeriene din Rusia.

Toti cei 88 de oameni aflati la bordul unui Boeing 737 al companiei Aeroflot si-au pierdut viata cand avionul s-a prabusit in Urali, in apropierea orasului Perm. Anchetatorii au gasit cutiile negre si spera sa afle care au fost cauzele acestei tragedii.

Avionul venea de la Moscova si se pregatea sa aterizeze la Perm, in Urali, dupa un zbor de aproape 1.400 de kilometri. N-a mai ajuns insa la destinatie.

Martorii spun ca avionul a explodat in aer si a luat foc. Bucati din epava s-au imprastiat pe o suprafata uriasa. Traumatizati de conflicte militare si propaganda din mass-media, unii localnici au crezut ca a inceput bombardamentul.

Printre victime se numara si 20 de straini, inclusiv cetateni americani si din cateva tari europene. Si-a pierdut viata, de asemenea, un inalt responsabil al armatei ruse, generalul Ghenadi Trocev - fost comandant al operatiunilor militare din Cecenia si consilier al lui Vladimir Putin.

La sol nu exista victime, dar prabusirea avionului a provocat avarii pe Transsiberian si circulatia pe aceasta cale ferata de 9.000 de kilometri care leaga Moscova de Novosibirsk a fost intrerupta.

Articol recomandat de sport.ro
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Citește și...
Americanii evită salata verde de teama unui parazit. Restaurantele pierd clienți pe bandă rulantă

Un focar de ciclosporiază care afectează mai multe state americane îi determină pe consumatori să evite restaurantele și să cumpere tot mai puțină salată verde. 

O femeie a fost găsită moartă într-o valiză, într-o clădire părăsită din Atena. Detaliul care le-a atras atenția polițiștilor

O femeie de 38 de ani din Scoția, găsită moartă într-o valiză abandonată într-o clădire părăsită din Atena, a fost identificată de autoritățile elene cu ajutorul Interpol și al bazelor de date din Statele Unite. 

O femeie din SUA a intrat în Cartea Recordurilor după ce și-a făcut 106 tatuaje cu rechini pe corp. „Am fost mereu fascinată”

O femeie din Statele Unite a intrat în Cartea Recordurilor după ce și-a făcut 106 tatuaje cu rechini pe corp. Paradoxal, în copilărie era îngrozită de aceste animale, iar totul a început după ce a văzut filmul „Fălci”.

Recomandări
Seceta extremă se va amplifica în bazinul Dunării. Situația este gravă și pe alte râuri și lacuri, restricții la robinet

Căldura va amplifica seceta severă din bazinul Dunării. Sunt zone în care circulația pe fluviu este blocată din cauza nivelului scăzut al apei.

Declarațiile de avere ar putea fi din nou publice, dar cu multe informații ascunse. Ce nu vom mai putea afla

Declarațiile de avere ale demnitarilor ar putea fi din nou accesibile pentru toată lumea. Deputații au votat noua lege a integrității, care conține până la urmă, după lungi discuții, și obligativitatea publicării averilor. 

Greva continuă în unele spitale. Angajații cer garanții că legea salarizării nu le va reduce veniturile

Continuă greva în unele spitale, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații. Premierul Ilie Bolojan a dat asigurări că, dacă va fi adoptat, proiectul legii salarizării nu va scădea lefurile din domeniul sanitar.