Cadavrele a 230 de persoane executate de SI, descoperite intr-o groapa comuna din Siria

61611616

Cadavrele a 230 de persoane executate de jihadisti din cadrul gruparii Stat Islamic (SI) au fost descoperite de apropiati ai acestora intr-o groapa comuna din provincia Deir ez-Zor, in estul Siriei, a anuntat miercuri un ONG.

Victimele sunt membri ai tribului sunnit Shaitat, originar din aceasta provincie, care s-a rasculat impotriva SI. In total, 900 de membri ai acestui trib au fost ucisi, a precizat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), care se sprijina pe o vasta retea de militanti, relateaza Mediafax, citand AFP.

OSDO a precizat ca "marea majoritate" a mortilor erau civili, multi dintre ei fiind executati cu sânge rece ca "represalii" la rascoala impotriva SI, care detine controlul asupra unor vaste regiuni din Siria.

Membri ai Shaitat au descoperit groapa comuna dupa ce SI le-a permis sa se intoarca in satul natal, de unde au fost alungati. Pentru a se intoarce, ei au fost nevoiti sa accepte respectarea unei restrictii de circulatie nocturna, sa nu participe la reuniuni si sa nu poarte arme.

Tribul sunnit Shaitat a incercat sa se revolte impotriva SI, dar, la inceputul lui august, peste 700 dintre ei au fost "masacrati" de gruparea jihadista, in mare parte civili, potrivit OSDO.

Acuzata, de catre ONU, de comiterea unor atrocitati si "crime impotriva umanitatii", gruparea ultraradicala sunnita SI lupta in Siria pe mai multe fronturi - impotriva regimului, rebelilor si kurzilor - si nu ezita sa-si decapiteze si chiar sa-si crucifice "dusmanii".

Conflictul din Siria a inceput in martie 2011 odata cu reprimarea manifestatiilor pasnice antiregim, care a provocat o insurectie armata impotriva regimului presedintelui Bashar al-Assad.

Peste 200.000 de persoane au fost ucise de la inceputul conflictului sirian.
 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | A lăsat-o pe Alisha Lehmann și s-a cuplat cu o tânără de 19 ani: noua iubita sexy a lui Douglas Luiz
GALERIE FOTO | A lăsat-o pe Alisha Lehmann și s-a cuplat cu o tânără de 19 ani: noua iubita sexy a lui Douglas Luiz
Citește și...
Vladimir Putin, criticat de influencerii ruși pe fondul restricțiilor tot mai dure asupra internetului

Mai mulți influenceri ruși cunoscuți pentru conținut de lifestyle și frumusețe au criticat public politicile președintelui Vladimir Putin.

Actrița franceză Nathalie Baye a murit la 77 de ani. A câștigat de-a lungul carierei mai multe premii Cesar

Actrița franceză Nathalie Baye, recompensată cu mai multe premii Cesar și posesoarea unei filmografii bogate și internaționale, a murit la vârsta de 77 de ani, a anunțat sâmbătă familia printr-un comunicat transmis AFP.

Israelul ar urma să instituie o „linie galbenă” în Liban, interzicând întoarcerea locuitorilor în zeci de sate

Israelul intenţionează să instituie o aşa-numită „linie galbenă” în Liban, care va împiedica locuitorii să se întoarcă în zonele ocupate de armata israeliană.

Recomandări
Strâmtoarea Ormuz a fost închisă din nou, anunță presa din Iran. Teheranul dă vina pe SUA

Postul public iranian IRIB afirmă strâmtoarea Ormuz „este din nou închisă, iar trecerea se poate face doar cu aprobarea Iranului”.

Criza rujeolei din România, în atenția presei internaționale. Avem jumătate din cazurile UE

Numărul ridicat de îmbolnăviri cu rujeolă a adus din nou România în atenția presei internaționale. Datele UNICEF arată că țara noastră a raportat 4.198 de cazuri în 2025, adică aproximativ 55,5% din totalul cazurilor înregistrate în UE.

Carburanții s-au ieftinit în România după deschiderea temporară a strâmtorii Ormuz. Prețurile de la pompă

Deschiderea Strâmtorii Ormuz pentru câteva ore are deja efecte în România. La unele stații de carburant, prețul motorinei a scăzut sub 9 lei. Cât costă cel mai ieftin litru de motorină și de benzină sâmbătă, 18 aprilie.